Zamknij

W Szczecinku o ludziach dobrych… do szpiku kości! Zjazd Zrealizowanych Dawców Szpiku

07:03, 05.06.2023 Aktualizacja: 07:15, 05.06.2023
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

Już po raz piętnasty, blisko 200 dawców, biorców, lekarzy oraz wolontariuszy, spotkało się w szczecineckim kinie „Wolność”, by okazać solidarność z osobami chorującymi na nowotwory krwi oraz promować ideę przeszczepów szpiku kostnego.

Szczecinek jest „miejscem magicznym” – taką opinię można było usłyszeć w sobotę (3 czerwca) podczas XV Zjazdu Zrealizowanych Dawców Szpiku. To tu swą misję realizuje Henryk Siegert – szef Fundacji Przeciwko Leukemii, od wielu lat niestrudzenie walczący o popularyzacje przeszczepów i to w naszych okolicach żyje ponad 5 tysięcy zarejestrowanych dawców, spośród których setka uratowało już czyjeś życie.

[FOTORELACJA]7227[/FOTORELACJA]

Sobotnie spotkanie było okazją by podziękować im za pełną empatii postawę oraz by wyróżnić osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla idei transplantologii. „Podziękowanie za wieloletnią współpracę i pomoc w organizacji Ogólnopolskich Spotkań Zrealizowanych Dawców Szpiku, mających na celu popularyzację honorowego dawstwa szpiku, jako sposobu leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego” otrzymali: starosta międzyrzecki - Agnieszka Olender, starosta szczecinecki -Krzysztof Lis, kierownik internatu ZS nr 2 - Anna Mencel, kierownictwo i pracownicy szpitala Medycznego Laboratorium Diagnostycznego szpitala międzyrzeckiego im. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich, dyrektor ZS nr 2 - Robert Jasek, kierownictwo i pracownicy laboratorium przy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Szczecinku oraz dyrektor SAPiK-u - Kamil Klimek.

Kilka słów poświęcono też wspomnieniu o polskiej himalaistce Annie Czerwińskiej, która jako dawczyni szpiku uratowała życie młodej kobiecie chorej na białaczkę, a w 2014 roku została liderką zorganizowanej przez Fundację Przeciwko Leukemii i Medigen wyprawy „Szpik na Szczyt”, podczas której ozdrowieńcy oraz dawcy szpiku wspólnie zdobyli szczyt Kilimandżaro.

Momentem, na który niecierpliwie oczekiwali wszyscy uczestnicy, było pierwsze spotkanie pary genetycznych bliźniaków. Niestety tym razem nie stało się to na scenie kina „Wolność”, a zgromadzeni mogli jedynie wysłuchać relacji o wzruszających podziękowaniach jakie dzień wcześniej składała 16-letnia Emilia swemu dawcy 26-letniemu Adrianowi.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Wku...yWku...y

1 0

Kto wezmie się w koncu za spółkę miejską PGK za prezesa co ludzi ma za smieci!! Podobnie kierownictwo traktuja ludzi jak jakas patologie!! Gdzie to zglosic? Skoro burmistrz nic nie robi ze skargami gdzie isc? Pgk to obecnie prywatny obóz pracy za miske ryżu. Gdzie do ludzi tak sie mówi tu cytat jak sie nie podoba to wypier....j. Prezes ciągnie kasę ile sie da przyznaje sobie nagrody zone zrobił kierowniczka. Ludziom mówi ze firma biedna pieniedzy nie ma bo wojna podwyżek nie ma i nie bedzie a sam po 17tys nagrody bierze to jest plucie ludziom w twarz. Pytam sie gdzie to zglosic? Najlepszym wyjsciem jest strajk pracownikow, ale ludzie tam sa tak zastraszeni ze raczej to nie przejdzie. Wiem ze komemtarz nie na temat, ale w taki sposob wiecej ludzi sie o tym dowie i może ktos zareaguje.

10:12, 05.06.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kolo odpuśćKolo odpuść

0 0

Nie to miejsce i czas. Zadzwoń do polskapress - zapewne prezes Obsrajmajtek kogoś podeśle.

15:12, 05.06.2023

OSTATNIE KOMENTARZE

0%