Zrzeszają seniorów z całego powiatu i nie pozwalają się im nudzić! Szczecinecki Uniwersytet Trzeciego Wieku od dwudziestu lat dba o rozwój, edukację i rozrywkę swoich studentów. W czwartek (6 października) miała miejsce uroczystość jubileuszowa i zarazem rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego nad Trzesieckiem.
[FOTORELACJA]6832[/FOTORELACJA]
Tego dnia widownia kina Wolność gościła nie tylko zainteresowanych słuchaczy, ale także wielu zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło burmistrza Szczecinka Daniela Raka, wiceburmistrza Macieja Makselona oraz przedstawicieli wielu lokalnych organizacji samorządowych.
Poseł Jerzy Hardie-Douglas, który ze względu na posiedzenie Sejmu nie mógł stawić się na uroczystości, przesłał list gratulacyjny, w którym przypomniał jak przed laty wraz z panem Wiesławem Suchowiejko powołali instytucję do życia i jak wspierali jej rozwój.
- Idea kształcenia ustawicznego jest trudna do przecenienia. Pierwszym zespołem, do którego zapisałem się w Sejmie był właśnie Zespół wspierający rozwój Uniwersytetów III Wieku. Jego dorobek nie jest niestety imponujący, ale sam fakt jego powołania świadczy o wadze, jaką Parlament przywiązywał do kondycji osób starszych.
– zaznaczył w liście poseł Hardie-Douglas.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Szczecinku powstał przy Zespole Szkół Społecznych. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 22 listopada 2001 roku (świętowanie 20-lecia przesunięto o rok ze względu na pandemię). Uczestniczyło w nim 28 słuchaczy, a pierwszy wykład wygłosił ówczesny dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Dudź. Z roku na rok, rosła zarówno liczba studentów, jak i zainteresowanie ofertą placówki, udowadniając jak bardzo osoby po 60-tym czy 70–tym roku życia potrzebują twórczych spotkań oraz ciągłego pogłębiania wiedzy.
Dzięki prowadzącej spotkanie Marii Łangowskiej, dowiedzieliśmy się, że w ciągu minionych dwudziestu lat słuchaczami Uniwersytetu było 420 osób. Na chwilę obecną, na zajęcia uczęszcza 160 słuchaczy. W sumie odbyło się 468 wykładów i innych zajęć fakultatywnych, prowadzonych przez 162 instruktorów. Najbardziej aktywnymi wykładowcami byli akademicy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Realizowano lektoraty z języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego. Funkcjonowały również zajęcia praktyczne, takie jak: pływanie, taniec, gimnastyka zdrowotna, siłownie, brydż sportowy, zajęcia fotograficzne i komputerowe, a także nordic walking i dyskusyjny klub filmowy. Ważną częścią działalności uczelni były także wycieczki krajoznawcze do: Lublina, Poznania i Warszawy.
Podsumowaniem jubileuszu były przyznane wyróżnienia. Statuetkę „Przyjaciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku” przyznano prof. Pawłowi Stachowiakowi, dr Wiesławowi Suchowiejko oraz SAPiK–owi. Statuetką „Super Senior” wyróżniono natomiast słuchaczy o najdłuższym stażu studenckim.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz