Zamknij

Krwiodawców potrzeba zawsze, a latem szczególnie!

06:34, 22.07.2021 mm Aktualizacja: 07:35, 22.07.2021
Skomentuj

Uwaga! Pilnie potrzebna krew – informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Krytycznie niskie stany magazynowe dotyczą zwłaszcza grup A RhD+, A RhD-, 0 RhD+ oraz 0 RhD-.

Wakacje to zawsze newralgiczny moment jeśli chodzi o oddawanie krwi. Zwykle to właśnie w tym okresie ubywa dawców, którzy planują letni wypoczynek i często opuszczają miejsce zamieszkania, przy jednoczesnym wzroście liczby wypadków, spowodowanym zwiększonym natężeniem ruchu. W tym roku pod uwagę trzeba wziąć także czynnik pandemiczny. Przed kilkoma miesiącami, ze względu na zagrożenie epidemiczne i obostrzenia sanitarne, spora grupa osób wycofała się czasowo z oddawania krwi, co dziś – kiedy szpitale podjęły już normalną pracę i przystąpiły do wykonywania planowanych zabiegów, skutkuje wielkimi niedoborami cennego płynu. A fakty są takie, że krew to żywa tkanka, której do tej pory nie udało się zsyntetyzować. Nie ma więc możliwości uzyskania jej w inny sposób, niż od chętnego dawcy.

W Polsce zapotrzebowanie na krew jest niezmiennie bardzo wysokie. Co roku wykonywanych jest 1,7 mln transfuzji, co oznacza, że potrzebuje jej 1 na 10 osób hospitalizowanych pacjentów. Krew ratuje nie tylko ofiary wypadków, ale także osoby z zaburzeniami krzepnięcia, po ciężkich poparzeniach oraz zabiegach operacyjnych. Krew przetacza się także pacjentom walczącym z chorobami nowotworowymi, a także w trakcie i po chemioterapii.

Kto może zatem zostać dawcą krwi?Szczegółowe wytyczne zamieszczone na stronach Narodowego Centrum Krwi, wskazują na pięć podstawowych kryteriów:

  • Dawcy muszą mieć pomiędzy 18, a 65 lat i cieszyć się dobrym zdrowiem,
  • Ważyć co najmniej 50 kg,
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie poddawali się zabiegom akupunktury, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie wykonywali też tatuażu,
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie przechodzili zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych badań diagnostycznych (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • W ciągu ostatnich 6 miesięcy nie byli leczeni krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Cały proces rejestracji, badań oraz samego zabiegu, nie powinien zabrać dawcy więcej niż godzinę.

Kobiety mogą oddawać krew do czterech razy w roku (450 ml co 12 tygodni), a mężczyźni do sześciu (450 ml co 8 tygodni). Organizm zaraz po zakończonym zabiegu zaczyna się regenerować, najpierw wyrównuje się objętość krwi, a później jej składniki komórkowe.

Jak przygotować się do zabiegu?

Na dzień przed oddaniem krwi, jak i na dwie godziny przed zabiegiem, krwiodawca powinien zjeść lekki posiłek. Tłuste jedzenie niekorzystnie odbija się na jakości donacji. Krew może zostać zdyskwalifikowana ze względu na tak zwane lipemiczne (tłuste) osocze. W ciągu 24 godzin przed pobraniem krwi zalecane jest wypicie 2 litrów płynów, obowiązuje również 48-godzinna abstynencja. Poza tym nie należy przyjmować żadnych leków z wyjątkiem środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych.

Przyjmuje się, że oddawana jednorazowo porcja krwi (450 ml) odpowiada 4500 kcal, dlatego po donacji dawca otrzymuje 8 tabliczek czekolady, wafelka i sok.Należy jednak pamiętać, że oprócz słodkiego ekwiwalentu honorowemu krwiodawcy przysługuje:

  • Zwolnienie od pracy, nauki w dniu, w którym oddaje krew,
  • Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa,
  • Zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi,
  • Karta identyfikacyjna grupy krwi,
  • Bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych.

Oddanie krwi w Szczecinku

W Szczecinku, krew można oddawać pod adresem: Tadeusza Kościuszki 38, tel. 94 373 74 78, e-mail: [email protected]. Godziny rejestracji - 7:00 - 10:00. Dni poboru krwi to poniedziałki i czwartki

KREWki BIEG 2021

Aby promować ideę honorowego krwiodawstwa, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, Oddział Terenowy w Koszalinie, zaprasza wszystkich mieszkańców regionu do wspólnej zabawy. Do końca lipca można wziąć udział w wirtualnym wydarzeniu sportowym „KREWki BIEG 2021”. Wydarzenie ma na celu aktywizację mieszkańców w dwóch płaszczyznach - poprzez bieganie lub jazdę na rowerze oraz faktyczne oddawanie krwi, tak niezbędnej zwłaszcza w okresie wakacyjnym.Wyzwanie polega na pokonaniu minimalnego dystansu w wybrany sposób: biegnąc - minimum 15 km (dystans może być rozłożony w czasie na kilka dni) lub jadąc na rowerze –minimum 75 km. Na wszystkich którzy wykupią pakiet startowy, czekają piękne medale i koszulki. Szczegóły tutaj.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

??

1 0

Dobra ludzie jak to się ma do zaszczepionych i nie zaszczepionych.
Chodzi mi o to że tak naprawdę nikt nie wie jakie będą skutki tego experymentu.
Jestem po pierwszej dawce i przeszedłem to gorzej niż koronę o wiele gorzej o drugiej już nawet nie myślę?. Różne preparaty w różnych ludziach a krwi potrzeba.
Ktoś kto potrzebuje krwi dostanie w prezencie nie wiadomo co bo skutki poznamy za kilka lat albo dalej.

09:23, 22.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AQQ.AQQ.

0 0

Spoko. Już jest zaplanowana czwarta fala. Biznes się kręci. 19:15, 22.07.2021


reo

Krwiopijca Krwiopijca

1 0

Tak wyglądała ostatnia wizyta mojej znajomej celu oddania krwi: Przyszła na godz 7:00 dopiero pół godziny później pojawiła się pani doktor. Było około 10 osób chcących oddać krew, na poczekalni tylko jedno miejsce siedzące. Rejestrowanie zaczęło się około 8:30 ( w międzyczasie czynności gastronomiczne obsługi). Około 10:00 krew mogła być łaskawie pobrana. Finalnie za pierwszym ukuciem pani pielęgniarka nie trafiła w żyłę tylko w nerw co dotkliwie znajoma odczuwa do dziś. To tak właśnie zachęca się u nas do oddawania drogocennej krwi 10:17, 23.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Krwiodawca były Krwiodawca były

0 0

A może pani doktor pojawiła się później bo schodziła z nocnego dyżuru i musiała pilnie zająć się jakim pacjentem przed wyjściem.
W sprawie ilość miejsc siedzących zwróć się do dyrekcji szpitala. Oczekując na przyjęcie na dyżurze nocnym tez nie ma gdzie od jakiegoś czasu usiąść. Pielęgniarka nie maila złej woli pobierając, po prostu czasem jest trudno utrafić w żyłę. 11:20, 23.07.2021


Do ?Do ?

0 0

Jak ktoś potrzebujący krwi po krwotoku jej nie dostanie, to zejdzie z tego świata.
Skutki odległe działania szczepionki lub twojej głupoty go nie dosięgną wiec spoko. 11:16, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ankaanka

0 0

Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 24 lat i zgrabne ciało,
moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie:

www.zakazanarandka.pl
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
Wyszukaj mnie po niku: Andzia-isex napisz do mnie lub
zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. 16:41, 23.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%