Zamknij

Ze Szczecinka w kosmos. Filip Aleksandrowicz z zespołem buduje rakiety

08:28, 27.05.2021 mat.pras. Aktualizacja: 11:31, 27.05.2021
Skomentuj fot. materiał prasowy fot. materiał prasowy

Prawie każdy choć raz marzył o sięgnięciu gwiazd. Filip Aleksandrowicz jest członkiem studenckiego stowarzyszenia Delft Aerospace Rocket Engineering (DARE). Grupa zaprojektowała i właśnie skończyła budowę rakiety, która zbliży ich do tego bardziej niż kiedykolwiek - rakiety Stratos IV. Spróbują podnieść poprzeczkę i pobić aktualny rekord wysokości lotu rakiety zbudowanej przez studentów, aktualnie ustalony na 61 kilometrów. Ten lot przybliży ich do celu, jakim jest bycie pierwszym studenckim stowarzyszeniem, który oficjalnie przekroczy granicę przestrzeni kosmicznej.

Filip Aleksandrowicz ukończył profil matematyczno-fizyczny w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinku, gdzie udzielał się między innymi w zespole Akcja Animacja. Jego celem na długo przed zdaniem matury było dostanie się na studia na Uniwersytecie Technicznym w Delft, gdzie od 2018 roku studiuje Inżynierię Lotnictwa i Kosmonautyki. Od 2019 roku jest członkiem studenckiego stowarzyszenia DARE, gdzie był członkiem zespołu pracującego nad silnikami sterującymi do rakiety Stratos IV.

[FOTORELACJA]6127[/FOTORELACJA]

DARE jest jednym z najbardziej zaawansowanych studenckich zespołów zajmujących się rakietami i liczy prawie 200 członków. W grupie działa cały zastęp różnorodnych projektów prowadzących badania i rozwijających nowe technologie, które ostatecznie znajdą zastosowanie we flagowym projekcie – projekcie Stratos. Stratos IV jest najnowszą z serii rakiet stworzonych przez stowarzyszenie DARE w ciągu jego dwudziestoletniego istnienia. Poprzednie rakiety Stratos już pobijały europejske rekordy techniki rakietowej, lecz ten jest jak dotąd najambitniejszy. Połączy cenne doświadczenia i wiedzę zebraną w ciągu ostatnich dwóch dekad, aby po raz kolejny pobić rekord wysokości lotu – tym razem światowy.

Aby tego dokonać, silnik rakiety – Nimbus DHX-400, łączy to co najlepsze z dwóch rodzajów silników rakietowych – na paliwo stałe, oraz na paliwo ciekłe. Jest w stanie pchnąć rakietę z siłą jednej tony przez 30 sekund pracy, dopóki nie zabraknie mu paliwa. Odpowiada to mocy dwunastu bolidów Formuły 1 jednocześnie. Rakieta będzie zbudowana z nowoczesnych kompozytów z włókien węglowych, które pozwolą osiągnąć niezwykle niską masę, jednocześnie nie ograniczając wytrzymałości. Co więcej, dysza silnika jest wydrukowana w 3D z tytanu i wzmocniona wkładką z grafitu, która pozwala jej wytrzymać ekstremalne temperatury przekraczające 2700 stopni Celsjusza - o ponad tysiąc stopni więcej niż tempertatura topnienia stali.

Start rakiety odbędzie się już w październiku, z bazy INTA El Arenosillo w Hiszpanii. W porównaniu do rakiety Stratos III, poprzednika Stratos IV, który niestety uległ zniszczeniu w trakcie lotu, Stratos IV ma kilka znaczących ulepszeń. Nowy automatyczny system kontroli zadba o jej stabilność w trakcie lotu. Co więcej, nowa rakieta waży mniej, mając jednocześniej potężniejszy silnik, co zwiększy zarówno jej osiągi, jak i maksymalny pułap lotu. Po osiągnięciu apogeum, stożek rakietowy zawierający komputer pokładowy odłączy się od części z silnikiem i zbiornikiem na paliwo, a następnie zostanie spowolniony za pomocą dwóch spadochronów, zanim ostatecznie wyląduje w oceanie.

Choć łamanie granic jest ważnym celem projektu, nie jest jedynym. Równie ważne jest dla zespołu przybliżenie kosmosu do ziemi. Dla większości kosmos jest czymś nieosiągalnym, zarezerwowanym jedynie dla rządowych agencji lub miliarderów. Ten projekt ma udowodnić, że także studenci są w stanie zbliżyć się do przestrzeni kosmicznej, a docelowo do niej dotrzeć. Chcą udowodnić, że kosmos jest bardziej dostępny, niż mogłoby się wydawać.

Chociaż zespół zaszedł już na prawdę daleko, potrzebuje wsparcia finansowego przed ostatnią prostą. Więcej informacji można znaleźć na stronie stowarzyszenia – dare.tudelft.nl.

(mat.pras.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Brawo MŁODYBrawo MŁODY

10 2

BRAWO!!! BRAWO!!! BRAWO!!!
Młodzi i zdolni będą opuszczać Polskę i bardzo dobrze!!! W kraju rządzonym przez pisożytów liczy się przynależność partyjna, układy znajomości i wiernopoddańczość, za którą się nagradza.
za chwilę były funkcjonariusz SB i milicjant z Silnowa gmina Borne Sulinowo obecnie radny rady powiatu będzie komentował, że to wszystko dzięki Gośce tej ze Szczecinka co to umie załatwić bratu synekurę.
Nomenklatura PiS zniszczyła i zawłaszczyła ten kraj - złoty okres dla nieudaczników, szumowin, obajtków i partyjnych nominatów: miernych ale wiernych. Poziom ciemnego ludu stał się normą, nawrót do komunistycznych metod zarządzania stał się oczywistą oczywistością jak mawia największy nieudacznik, któremu w życiu nic nie wyszło oprócz włosów w nosie. Facet bez rodziny, bez prawa jazdy, do niedawna bez konta w banku, nie znający języków, nie potrafiący wysłać samodzielnie SMS-a realizuje swoja chorą utopijna wizję średniowiecznego państwa wyznaniowego. Jarosław K. otoczony dworem partyjnych pochlebców, ochroniarzy i agentów ochrony boi sie samego siebie. Polska to chory kraj, młodzi i zdolni emigrujcie i spełniajcie swoje marzenia!!! 13:45, 27.05.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

gośćgość

2 1

@brawo młody Ty chyba rzeczywiście jesteś bardzo młody skoro myślisz, że tylko PISowcy przez ostatnie kilka lat doprowadzili kraj do ruiny. 21:48, 27.05.2021


MarekMarek

1 1

Zobacz ile w tobie jadu i nienawiści. Nie dziwie się, że ma ochronę kiedy obok tacy ludzie. 09:01, 28.05.2021


reo

Taki pozytywny człekTaki pozytywny człek

6 1

Jak kończyłem technikum to była gadka co dalej. Większość do roboty a część na studia: Koszalin, Piła, Szczecin (to było coś). No ale 20 lat temu kasy nie było żeby gdzieś iść... Zazdroszczę obecnie młodym że Wszyscy mogą isc na studia gdzie chcą A jednocześnie drażni jak wielu idzie ot tak dla jaj i nie kończy albo kończy i tak nic nie rozumiejąc co skonczył. Mi się udało odłożyć i studia zrobić w wieku 35 lat (Ale studenckiego życia nie zaznałem). Życzę Wszystkim spełnienia marzeń i obyscie w życiu robili to co sprawia Wam przyjemność i czerpali z tego dochody. 17:34, 27.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%