Zamknij
REKLAMA

Wiadomości

SZCZECINEK. Aktualne wiadomości z miasta i regionu. Bądź na bieżąco ze wszystkim co się dzieje w Twojej okolicy

W walce z drugą falą COVID-19 pomaga Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy

10:39, 28.10.2020 | r.
Skomentuj
REKLAMA

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy to cały zestaw narzędzi wsparcia zachodniopomorskich instytucji działających na pierwszej linii walki z epidemią. W ramach pakietu samorząd województwa przekieruje pomoc finansową do szpitali, ratownictwa medycznego, placówek oświatowych, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwsze wsparcie trafiło do instytucji już wiosną tego roku, kiedy w ramach specjalnego pakietu, do szpitali na Pomorzu Zachodnim przekierowano środki o łącznej wartości około 20 mln złotych. Jesienny pakiet wsparcia zakłada na tę chwilę pomoc w wysokości ponad 127 mln zł.

Niezbędne wsparcie dla opieki medycznej i ratownictwa

–  Przewidując drugą, jesienną falę pandemii już w czerwcu przygotowaliśmy pakiet działań zmierzających do przygotowania przede wszystkim placówek leczniczych, ale i służb ratunkowych oraz szkół – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na walkę z COVID-19 Samorząd Województwa przeznacza kwotę blisko 31,5 mln w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Środki te trafią do szpitali wojewódzkich, powiatowych, resortowych i klinicznych oraz ratownictwa medycznego. Sam projekt Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego opiewa na 5 mln zł. Dzięki temu wsparciu WSPR zakupi m.in. cztery ambulanse, respiratory czy  defibratory.

Dodatkowo przyznane środki pozwolą m.in. na refundację wydatków na środki ochrony osobistej, ale także wynagrodzenia czy zakup sprzętu. To między innymi: aparaty RTG, USG, EKG, respiratory czy łóżka medyczne.

Najpotrzebniejszy sprzęt trafi dla OSP i WOPR z regionu

Strażacy z regionu zostaną doposażeni w kombinezony, rękawice i gogle ochronne, aparaty oddechowe, ozonatory, namioty pneumatyczne, agregaty prądotwórcze, opryskiwacze spalinowe. Sprzęt w pierwszej kolejności trafi do 104 jednostek OSP, które zostały  wyznaczone do walki z COVID-19.

Dzięki przyznanemu wsparciu  w pierwszej kolejności doposażone zostaną jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Krajowego Systemu Ratownictwa-Gaśniczego, dlatego jako priorytetowe będą traktowane OSP znajdujące się na terenie powiatów: Szczecin, Białogard, Choszczno, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfice, Gryfino, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Koszalin, Myślibórz, Police, Pyrzyce, Sławno, Stargard, Szczecinek, Świdwin, Świnoujście, Wałcz, Łobez.

-Zarząd Województwa odpowiednio wcześniej zadbał o zabezpieczenie służb, za które jako samorządowcy czujemy się odpowiedzialni. Ochotnicza Straż Pożarna była już wcześniej wspierana przez województwo, a obecnie widzimy konieczność kontynuacji tego wsparcia w obliczu zagrożenia koronawirusem. Aby skutecznie pomagać innym, strażacy ochotnicy muszą sami czuć się bezpiecznie. A choćby ostatnie dni pokazały, że są nieodzowni nie tylko w razie pożarów, ale np. nawałnic, które dały się we znaki mieszkańcom wybrzeża. Chciałbym serdecznie podziękować za waszą pracę, ale dziękuję także Unii Europejskiej – wspaniałej idei, która pozwala nam solidarnie stawiać czoła zagrożeniom -  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pomoc otrzyma również Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego. Na zakup m.in. środków ochrony osobistej i sprzętów oraz środków do utrzymania czystości i dezynfekcji Województwo Zachodniopomorskie w ramach ZPA przeznaczyło 1,5 mln złotych.

25 mln złotych dla zachodniopomorskich szkół i samorządów

Szkoły, przedszkola i placówki oświatowo-wychowawcze to kolejne podmioty  objęte pomocą ZPA 2.0.  Przydzielane granty (za pośrednictwem lokalnych samorządów) będą wykorzystywane na zakup środków ochrony osobistej, sprzętów oraz środków do utrzymania czystości i dezynfekcji. Do 15 października 2020 r. do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 120 wniosków o taką formę wsparcia. Program  zakłada także możliwość refundacji kosztów poniesionych od 1 lutego 2020 r., tak by placówki mogły refakturować już poniesione koszty na płyny do dezynfekcji i środki ochrony indywidualnej.

Wysokość grantu uzależniona jest od liczby uczniów i nauczycieli w gminach i powiatach w relacji do ogólnej liczby uczniów i nauczycieli w województwie. Łącznie na ten cel Samorząd Województwa przeznaczył  25 mln zł.

Przyznane granty mieszczą się w przedziale od 12 tys. do 6 mln zł.

Program monitorowania i prewencji epidemii

Urząd Marszałkowski w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego wdraża program monitorowania i prewencji epidemii. Udział w nim weźmie pięć ośrodków medycznych na Pomorzu Zachodnim (dwa punkty w Szpitalu Zdroje w Szczecinie, Szpital Wojewódzki w Koszalinie, szpital w Gryficach oraz Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie), które przebadają 50 tysięcy osób w wieku produkcyjnym w kierunku obecności przeciwciał SARS-COV-2. Dobrowolnemu badaniu może się poddać każda osoba w wieku produkcyjnym – kobiety w przedziale 18-59 lat i mężczyźni w przedziale 18-64 lata.

- Badania pozwolą nam przebadać wyrywkowo społeczność pracującą w regionie, po to by móc przeanalizować, w jaki sposób pandemia koronawirusa rozprzestrzenia się. Dowiemy się też, jaka część populacji nieświadomie przebyła zakażenie i nabrała odporności. W chwili obecnej, kiedy przystępujemy do realizacji programu, wchodzimy w drugą, nawet poważniejszą falę koronawirusa - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ramach programu planowany jest również zakup dodatkowej specjalistycznej aparatury i środków ochrony indywidualnej dla kadry medycznej. Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 15 milionów złotych.

Liczy się każde miejsce pracy

W trosce o ochronę miejsc pracy w sektorze MSP w grudniu 2020 r. powinien ruszyć nabór projektów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw sektora MSP z alokacją na 50 mln zł. To wsparcie skierowane będzie do zachodniopomorskich przedsiębiorstw działających w obszarze inteligentnych specjalizacji lub w branżach bezpośrednio z nimi powiązanych (30 mln zł) oraz w sektorze turystyki (20 mln zł), realizujących projekty inwestycyjne w okresie kryzysu gospodarczego wywołanego skutkami epidemii COVID-19. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zagwarantowanie utrzymania trwałości miejsc pracy.

(r.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA