Zamknij

Startuje kolejny rocznik klas patronackich Kronospan. Fachowcy na wagę złota

09:47, 23.10.2020 biuro prasowe Kronospan Aktualizacja: 09:47, 23.10.2020
Skomentuj fot. iszczecinek.pl / archiwum fot. iszczecinek.pl / archiwum

Najtrudniej znaleźć dziś pracowników, którzy oprócz teorii mają też „fach w rękach”. Od pięciu lat firma Kronospan wspólnie z Zespołem Szkół Technicznych kształci technologów drewna i kierowców – mechaników, którzy przebierają w ofertach pracy.

Na rynku pracy brakuje fachowców, których szkoły przygotowały do pracy. Nowy pracownik ma tylko teorię i zero praktyki. Pięć lat temu Kronospan postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie ze Starostwem Powiatu Szczecineckiego i Zespołem Szkół Technicznych założył dwie klasy patronackie. Co roku rekrutacja do klas patronackich Kronospan kończy się sukcesem. To potwierdza, że taki profil nauki – wiedza plus praktyka w zakładach pracy, to filar, na którym budowany będzie nie tylko rynek pracy, ale także przyszłość młodych ludzi i nowoczesna edukacja.

Wyprawka fachowca

Podobnie jak w poprzednim roku szkolnym „pierwszoklasiści” dostaną od Kronospan zestawy narzędzi, które okazały się doskonałą pomocą warsztatową, wspierającą naukę praktyczną. Każdy uczeń klasy patronackiej otrzyma odzież roboczą, niezbędną do bezpiecznej realizacji zajęć praktycznych. Najlepsi uczniowie mają możliwość realizacji płatnych, letnich praktyki w szczecineckim zakładzie. A uczniowie kierunku technik technologii drewna mają także możliwość zdobycia stypendium za wyniki w nauce.

Absolwenci klas mogą wybrać ofertę pracy w Kronospan albo kontynuować naukę na kierunku Inżynieria i Automatyzacja w Przemyśle Drzewnym Filii Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku, którego Kronospan jest patronem.

W sumie w ZST na kierunkach technik technologii drewna oraz kierowca mechanik uczy się ponad 200 uczniów. Pierwsi absolwenci kierunku technologii drewna, ukończyli szkołę w 2019 roku.

(biuro prasowe Kronospan)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

looklook

10 0

Nic nowego nie wymyślili tylko kiedy zbrakło fachowców na rynku pracy sięgnęli po sprawdzone wzorce z lat 60-80. Kiedyś każda szkoła techniczna tak funkcjonowała, od zawodówki po wyższe uczelnie, z zawodówki lub technikum wychodził gotowy do pracy młody człowiek z wiedzą teoretyczną i praktyką na warsztatach szkolnych lub zakładach pracy. Później, pod koniec lat 90 zaczęto majstrować przy sprawdzonym i wypracowanym przez lata systemie edukacji technicznej i pozostałej wyzywając go od przestarzałego i komunistycznego. Szkoły techniczne zaczęto przekształcać w jakieś potworki mundurowe lub sportowe, likwidowano warsztaty szkolne i skończyło się tak jak się powinno skończyć - brakiem średniej kadry technicznej, naprodukowaliśmy techników bez pojęcia i inżynierów bez doświadczenia ale za to w ogromnej ilości. Starzy fachowcy poodchodzili na emerytury lub na tamten świat a ci co jeszcze zostali za kilka lat znikną z rynku pracy, po nich długo nic i może za 15-20 lat odbuduje się system kształcenia technicznego. 10:05, 23.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bowianbowian

2 0

Racja. I dobrze. Po co odkrywać odkryte 07:30, 24.10.2020


reo

AntekAntek

5 5

Rządamy zainstalowania monitoringu ciągłego na kominach Krono. Wtedy się okaże co w tym jest. 14:41, 23.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%