Zamknij

Nowe oznakowania na przejściach. O co chodzi? Policja wyjaśnia

19:43, 01.07.2019 Aktualizacja: 19:45, 01.07.2019
Skomentuj

Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci przypominają najważniejsze przepisy i zasady bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Od kilku dni na ulicach Szczecinka w obrębie skrzyżowań ścieżek rowerowych z jezdnią pojawiły się czerwone pasy, które już z daleka są widoczne dla kierującego. Przejazdy rowerowe, bo o nich tu mowa wypełnione zostały czerwoną farbą co sprawiło, że już z daleka informują nas o zachowanie szczególnej ostrożności.

Przejście dla pieszych – rower trzeba prowadzić

Zasady przekraczania przejścia dla pieszych przez rowerzystów są bardzo proste. Należy je przejść na piechotę, a rower prowadzić. Wynika to wprost z artykułu 26 ustawy prawo o ruchu drogowym.

"3. Kierującemu pojazdem zabrania się:

3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych."

Zgodnie z taryfikatorem mandatów, jazda po przejściu dla pieszych jest zagrożone mandatem w wysokości 100 zł.

Przejście dla pieszych a przejazd dla rowerów to dwie różne rzeczy

Wyjątkiem od tej zasady jest przekraczanie jezdni po przejeździe dla rowerzystów. Jego definicję znajdziemy w artykule 2 prawa o ruchu drogowym.

"przejazd dla rowerzystów – powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi"

Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. W takiej sytuacji rowerzysta nie musi przeprowadzać roweru przez przejście. W dalszym ciągu jednak musi stosować się do wszystkich innych przepisów, a jazda rowerem nie zwalnia z odpowiedzialności za łamanie prawa.

(mł.asp. Anna Matys, oficer prasowy KPP w Szczecinku)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

RowerekRowerek

5 4

Niektóre "kanały" dla przejazdu rowerami są wyznaczone mądrze. No i nie brakuje miejsc, gdzie rowerzysta jest prześladowany. Niech ktoś wyjaśni jaka jest różnica w dwóch opisanych niżej sytuacjach:
SYTUACJA 1. Przejście dla pieszych bez wyznaczonej drogi dla rowerów. Teoretycznie rowerzysta powinien z roweru zejść, rower przeprowadzić, na rower wsiąść i pojechać dalej ścieżką rowerową. Nadjeżdżający samochód MA OBOWIĄZEK ZATRZYMAĆ SIĘ I PIESZEGO PROWADZĄCEGO ROWER - MA OBOWIĄZEK PRZEPUŚCIĆ.
SYTUACJA 2. Przejście dla pieszych z wyznaczoną drogą dla rowerów. Rowerzysta ma prawo przejechać tą drogą przez przejście bez zsiadania i dalej pojechać dalej ścieżką rowerową. Nadjeżdżający samochód TEŻ MA OBOWIĄZEK ZATRZYMAĆ SIĘ I PIESZEGO PROWADZĄCEGO ROWER - MA OBOWIĄZEK PRZEPUŚCIĆ.
Czy uzasadnieniem może jest inna ocena ryzyka wypadku wjazdu rowerzysty pod pojazd? Jeżeli tak, to argument odrzucam. Wskazuję przejście (z korytarzem dla rowerzystów) ul. Kamińskiego wchodząca w ul. Wyszyńskiego (pokazane na zdjęciach). Miejsce o bardzo dużym natężeniu ruchu pieszych, samochodów i także rowerów. Korytarz został tu wyznaczony I BARDZO DOBRZE. Nie znam sytuacji aby w tym, miejscy doszło do jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia. Ludzie nauczyli się szanować porządek prawny w organizacji ruchu i szanować się wzajemnie. Na tym polega życie społeczeństwa w cywilizowanym Świecie. I miejsce 2a i 2b. Dwa przejścia dla pieszych w ciągu jednej ścieżki rowerowej. Ścieżki chyba w mieście najlepszej... gdyby: Właśnie „gdyby”..
Przejście od strony północnej budynku Koszalińska 64 i przejście od strony południowej budynku Koszalińska 62. Nie ma żadnego logicznego uzasadnienia dla podtrzymywania stanu „absurdu drogowego”. Brak korytarzy dla rowerów. Dlaczego??? Dlaczego??? Dlaczego??? Dlaczego??? Takich miejsc w mieście jest jeszcze DUUUŻO.

20:28, 01.07.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AutoAuto

2 1

Kierowca nie ma obowiązku przepuścić pieszego czy rowerzysty na przejściu

19:18, 02.07.2019

PoprawkaPoprawka

4 1

... w sytuacji 2 - poprawka tekstu: ..Nadjeżdżający samochód TEŻ MA OBOWIĄZEK ZATRZYMAĆ SIĘ I JADĄCEGO ROWERZYSTĘ, TEŻ MA OBOWIĄZEK PRZEPUŚCIĆ. ... (PRZEPRASZAM)

20:31, 01.07.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

13 2

Rowerzyści w Szczecinku nagminnie wjeżdżają gwałtownie na przejście dla PIESZYCH przed maską samochodu. Nie zapomnę pewnego znanego z basenu pana, który wtargnął mi przed maskę z ok. 10-letnim synem. Kiedy delikatnie ostrzegawczo zatrąbiłam, rzucił się w moim kierunku z pięściami...
Świetny przykład dla syna...

21:03, 01.07.2019
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KierowcaKierowca

2 1

Ostatnio mialem sytuacje kiedy wyjedżałem z koszlińskiej od strony mechanika gowniara jechala z telefonem w reku i przy uchu nawet nie rozejrzala sie ,bylem juz przy samych pasach . Ewidentnie wymusila i jeszcze jakie ma pretensje ale aby bylo zabawnie zaraz po zdarzeniu ,skrecilem do wosjkowego kosciola i bylo to samo. Swiete krowy na rowerach.

10:44, 02.07.2019

Pieszy jeszcze nie rPieszy jeszcze nie r

1 1

Ile to razy byłbym trupem, gdybym nie zachował czyjności na przejściach idąc pieszo, jadąc rowerem lub rower przeprowadzając... gdy przejeżdżał samochód a w lewej łapie kierowcy - telefon. Telefon w lewej łapie to powiększenie "martwej strefy " z lewego słupka. Jasnie pan gadający szofer nawet pieszego nie ma w du ~ pie, bo jego po prostu NIE WIDZI. Zaczynam zapisywać numery rejestracyjne takich kozaków. W bezczelny sposób będę o nich pisać.

11:20, 02.07.2019

taki ktośtaki ktoś

6 0

Dobrze że przejścia zostały oznaczone , tak że z daleka widać, jednak w tym mieście można się spodziewać wszystkiego , zwłaszcza na ul Wyszyńskiego.
Edukować , i jeszcze raz edukować.

21:45, 01.07.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Czerwony lizakCzerwony lizak

7 6

Do [gość21:03, 01.07.2019] Proszę o obiektywizm. Ile miał Pan takich przypadków? Ma Pan "problem" do pana z basenu? To proszę inaczej to załatwić. Jeżeli nagminnym byłoby "wjeżdżanie" przed maskę, słyszelibyśmy o potrąceniach, o wypadkach, interwencjach karetki... Proponuję na tydzień schować samochód i pojeździć rowerem. Warto to zrobić dla oczyszczenia własnego umysłu i zbudowania obiektywnego poglądu.

22:14, 01.07.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

0 0

Ależ ciągle słychać o potrąceniach rowerzystów!
Jeżdżę często na rowerze, ale NIGDY nie przejeżdżam na rowerze przez przejście dla pieszych. Zsiadam i przeprowadzam rower.
Proste?

06:01, 02.07.2019

rowerrower

7 1

zasada jest prosta najlepiej zejsc z roweru nogi przez chwile odpoczna i nie ma problemu,

05:09, 02.07.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dobra radaDobra rada

2 3

"rower" radzi ...zejśćc z roweru, nogi przez chwilę odpoczną i nie ma problemu".
Obrażonym kierowcom osobówek adekwatnie doradzam: Przed przejściem, wyjść z samochodu i pozdrowić rowerzystę.

09:01, 02.07.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gośćgość

1 0

Przepisy mówią wyraźnie: przed przejściem dla pieszych rowerzysta MUSI zejść z roweru i przeprowadzić go. Z kolei kierowcy powinni, ale nie muszą, bo PiS nie chciał zmienić przepisu, zwolnić przed pasami, np. w Niemczech czy Holandii należy zatrzymać się, gdy pieszy nawet zbliża się do przejścia. Gdyby każdy stosował się do przepisów, byłoby mniej potrącej na pasach. Chcesz zmienić świat, zacznij od siebie!

13:07, 02.07.2019

gośćgość

6 0

Mam wrażenie, że rowerzyści, którzy korzystają tylko z roweru, kompletnie nie znają przepisów kodeksu drogowego. Szkoda, że nia ma już wymogu posiadania karty rowerowej. Ewidentnie, to zbyt wielki wysiłek dla rowerzystów, by choć raz przeczytać przepisy:
"Przejście dla pieszych - popularnie zwane "zebrą" jest oznakowane białymi pasami i służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Czyli rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem 100 zł zgodnie z taryfikatorem.
Zupełnie inna sytuacja jest, kiedy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru."

13:18, 02.07.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PorządekPorządek

0 1

Czy celem jest karanie mandatami??? Taka to ma być świadomość społeczna? Kijem i bolszewicką nahajką ?

09:46, 03.07.2019

A CAŁA MĄDROŚĆ...A CAŁA MĄDROŚĆ...

2 1

...A cała mądrość jest w tym, aby mądrze wyznaczać korytarze dla rowerów. Im ich więcej, tym mniej bzdur w naszym życiu.

21:53, 02.07.2019
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

........

0 0

...czego Gość powyżej - nie potrafi zrozumieć.

10:21, 06.07.2019

EroEro

3 0

To jest jeden z przydatnych pomysłów w tym mieście. Jadąc samochodem, czerwony przejazd z daleka wpada w oko. Odrazu wzrasta skupienie.

07:36, 03.07.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%