Zamknij

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

09:36, 02.05.2022 PAP Aktualizacja: 09:37, 02.05.2022
Skomentuj PAP PAP

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

"Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777 r." - wyjaśniał PAP w 2018 r. Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej - białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

Chociaż polska flaga jest złożona z dwóch poziomych pasów - białego i czerwonego - to sprecyzowanie odcieni tych barw nie jest już takie łatwe. Z "Ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych" dowiadujemy się, że kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Oznacza to, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to z kolei karmazyn, czyli ciemna czerwień. Jednak warto zauważyć, że na przestrzeni lat barwa czerwieni się nieco zmieniała. Pierwszy opis flagi z 1921 r. wprowadzał co prawda karmazyn (choć o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale już od 1927 r. przez ponad pięćdziesiąt lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w kolor pomarańczowy.

Nie bez znaczenia jest również kolejność barw narodowych. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło. To dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole. Jest to widoczne w mowie, ponieważ mówi się, że flaga jest biało-czerwona. Jeśli natomiast barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W rozetkach (kotylionach) kolor biały powinien być wewnątrz, czerwony na zewnątrz.

Barwy narodowe mają także swoje symboliczne znaczenie. Jak zaznaczył Andrzej Bebłowski w rozmowie z PAP, "kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a kolor czerwony - krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość". Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten wynika z "Ustawy z 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej" i nadal obowiązuje. "Przykładowo gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 m szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie" - czytamy w materiałach umieszczonych na stronie internetowej Programu "Niepodległa".

Istnieją dwa rodzaje polskiej flagi państwowej. Pierwszym jest biało-czerwony prostokąt. Drugim natomiast flaga z godłem RP na białym pasie. Zgodnie z obowiązującą ustawą flagi z godłem mogą używać wyłącznie oficjalne przedstawicielstwa kraju za granicą, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty portów, a także polskie statki morskie jako banderę.

Barwy narodowe RP różnią się od flagi państwowej RP tym, że nie mają określonych proporcji. Mogą być zatem dowolnej długości i szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Zgodnie z konstytucją barwy narodowe podlegają ochronie prawnej.

Fladze państwowej należy się szacunek. Eksponowana publicznie musi być czysta oraz mieć czytelne barwy - nie może być pomięta lub postrzępiona. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Ponadto na fladze państwowej RP nie wolno umieszczać żadnych napisów oraz żadnego rodzaju rysunków. Kodeks karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, wówczas flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) pierwszą i opuszcza ostatnią. W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii: flaga państwowa RP, flaga innego państwa, flaga województwa, flaga powiatu, flaga gminy (miasta, gminy miejsko-wiejskiej, gminy wiejskiej), flaga europejska, flaga organizacji międzynarodowej (np. ONZ, NATO), flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej), flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp., flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ skp/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(13)

PolakPolak

6 1

Warto podkreślić flagi ,, Polski " a nie ukraińskiej czy unii europejskiej, bo z tego co widziałem to niektórym już od tego wszystkiego całkiem się w głowie odkeiło co nieco i tego nie rozumieją. 14:02, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MOHERMOHER

4 2

Tylko jakiej flagi Polskiej ukraińskiej czy uni , tak mnie zastanawia czemu ukraina nie wpina Polskiej flagi za wdzięczność solidarności z Polską a bo to idzie tylko w jedną stronę od zawsze jak Polska powstała tylko Polska musi wchodzić bez mydła i lizać i mówić że to smaczne.Teraz z mojego doświadczenia jak byłem w angli poszedłem do jop biura pracy to kazali mi mówić po angielsku i pisać nikt się ze mną nie cyrkolił więc pojechałem do Polski gdzie moje miejsce ale jak ukraińcy przyjechali do Polski i zaczeli chodzić do szkoły to dyrektor szkół powiedział do nauczycieli że szkoła musi kupić tłumacz translator ukraińsko polski żeby nauczyciele umieli uczyć po ukraińsku ciekawe że biuro pracy angielskie nie kupili translatora polsko angielskiego i nie gadali ze mną po polsku czyli Polska tylko wchodzi bez mydła 15:11, 02.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tolek Tolek

1 3

Wywiesiłes flagę buraku czy tylko stękać potrafisz? 23:16, 02.05.2022


Von FrankensteinVon Frankenstein

4 2

Prawdziwa Szczecinecka Socjal - Ku.r,,w/a , cały tydzień nic nie robi na państwowym etacie , to 2 maja popołudniu w mieście o 17 piłuje drzewo . Mózgu posiada tylko ćwierć ... 17:30, 02.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Iszczecinek Iszczecinek

3 0

Pewnie emeryt ormowiec milicjant albo trep za prlu 23:14, 02.05.2022


bronmus45bronmus45

0 2

- proszę przejść pod ten adres: https://iv.pl/images/3bff66cc503a8572250f7ec851bc6965.png 18:15, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GochaGocha

6 1

Przy ulicy kamińskiego jakiś palant wywiesił flagę ukraińską ale o polskiej zapomniał,szok normalnie 18:34, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

biało-czerwonabiało-czerwona

4 0

Zapraszam na os. generalskie. Tam na jednym domu w święto polskiej flagi wywieszono flagę z symbolem UE, a na niej miniaturkę flagi polskiej. Trzeba być prawdziwym Europejczykiem! Ale pewnie myśli, że Strasburg lezy w Niemczech. Jeszcze niech w Wielkanoc choinkę sobie w chacie postawi. 22:02, 02.05.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OrmoOrmo

3 0

Kanalia to najzwyklejsza!za komuny zapewne wywieszał czerwone szmaty łachudra 22:48, 02.05.2022


Von FrankensteinVon Frankenstein

0 0

Strasburg nie leży w Niemczech ale to Niemieckie miasto , w Alzacji , gdzie większość ludzi mówi jeszcze po Niemiecku . Raczej 80% ludności ma tam niemieckie nazwiska . 11:22, 03.05.2022


PopPop

3 0

Cała Polska tonie w pięknych barwach biało czerwonych a tu ojczystych barw jak na lekarstwo,ludzie kim lub czym wy się czujecie?niemcami rusakami eurounistami czy innym *%#)!& 22:57, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OkowyOkowy

3 0

Da się zauważyć niestety ze tutejsi z ratusza kochają niebieską skarpete z gwiazdami a polską olewają 23:07, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BacaBaca

3 0

Proniemieckie? świnie flagi polskiej nie wywieszą,no chyba żeby dostali od wywieszenia barw ojczystych dodatek do diety to by po cztery z okien wisiały 23:12, 02.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%