Zamknij

Ekspres do kawy: przelewowy sposób parzenia. Kiedy go wybrać?

21:06, 19.01.2020 a.d Aktualizacja: 21:07, 19.01.2020
Skomentuj

Przelewowe ekspresy, które mogą nam się kojarzyć z czasami PRL-u, wracają do łask. Lubimy je za niską cenę, intuicyjną obsługę i możliwość przygotowania większej ilości kawy na raz. To ich niejedyne zalety. Kto powinien wybrać ekspres do kawy przelewowy, i czym kierować się przy zakupie?

Ekspres do kawy przelewowy – jak jest zbudowany?

Ekspres przelewowy do kawy wyposażony jest w zbiornik, do którego nalewamy wodę. Tam jest ona podgrzewana do temperatury 96°C, a następnie przepuszczana przez zmieloną kawę i filtr (zmienny jednorazowy lub sito, które należy myć po każdym użyciu). Gotowy napój spływa do naczynia, najczęściej dzbanka. Większość modeli nie posiada wbudowanego młynka do kawy. Nie polecamy jednak używać uprzednio zmielonej kawy, a mielić ziarna bezpośrednio przed zaparzeniem w osobnym młynku. Napar zyska lepszego aromatu, a smak będzie zauważalnie głębszy.

Zalety ekspresów przelewowych

Dlaczego warto zdecydować się na ekspres do kawy przelewowy? Oto kilka zalet tego urządzenia.

  • Prosta obsługa – nie musisz być baristą, żeby obsługiwać ekspres przelewowy. Jeśli nie chcesz, nie musisz też uczyć się prawidłowego parzenia – w tym sprzęcie wszystko jest łatwe i intuicyjne. Wystarczy wsypać zmieloną kawę, nalać wodę i poczekać kilka minut.
  • Niska cena – jesteś kawoszem, ale nie chcesz przeznaczać dużej sumy na ekskluzywny ekspres? Wystarczy już 100-200 złotych, by nabyć dobrej jakości ekspres przelewowy. Niska cena wcale nie idzie tu w parze z niską jakością.
  • Duża porcja kawy – kupując ekspres, możesz wybrać, jaka pojemność dzbanka na kawę będzie dla Ciebie wystarczająca. Niektóre modele parzą kawę bezpośrednio do kubków, inne do dużych, 2-litrowych pojemników.
  • Podgrzewanie kawy – wiele modeli wyposaża się w płytę grzewczą, która utrzymuje wysoką temperaturę napoju do kilkudziesięciu minut.

Wady ekspresów przelewowych

Co może sprawiać problemy przy używaniu ekspresu przelewowego?

  • Brak młynka – większość modeli go nie posiada, więc kawę musimy mielić osobno. Decydując się na ekspres przelewowy z młynkiem, musimy przygotować większą sumę.
  • Parzy tylko czarną kawę – ekspresy przelewowe nie są wyposażone w spieniacz do mleka, więc jeśli preferujesz cappuccino czy cafe latte, nie będziesz mógł ich wykonać.
  • Wymaga cierpliwości – mimo że obsługa przelewowego ekspresu jest banalnie prosta, to samo zaparzenie kawy trwa od 5 do 15 minut.

Przydatne elementy w ekspresach do kawy przelewowych

Jakich ułatwień szukać, by kupić najlepszy model ekspresu przelewowego?

Jedną z bardziej przydatnych opcji będzie blokada kapania, która pozwala utrzymać urządzenie w czystości. Taka funkcję posiada między innymi ekspres do kawy Siemens TC86303, wyposażony również w czytelny wyświetlacz.

Inną przydatną opcją jest programator czasowy, który znajdziemy w droższych modelach. Dzięki niemu możesz ustawić dowolną godzinę, o której urządzenie ma zaparzyć kawę. Możesz cieszyć się nią zaraz po przebudzeniu czy powrocie z pracy.

Warto wspomnieć też o możliwości regulowania grubości mielenia kawy. Wybór pomiędzy drobniejszym a grubszym zmieleniem wpływa na zmianę aromatu napoju. Oprócz tego część urządzeń gwarantuje ustawienie mocy kawy.

Jeśli szukasz idealnego sprzętu do swojej kuchni, sprawdź ekspresy przelewowe w Neonet i zobacz, który model spełni Twoje oczekiwania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%