Zamknij

Jakie korzyści wynikają z wdrożenia oprogramowanie MES w firmie produkcyjnej

09:13, 29.11.2019 a.d Aktualizacja: 09:13, 29.11.2019
Skomentuj

Firmy produkcyjne każdego dnia mierzą się z wyzwaniami wynikającymi z dynamicznych zmian na rynku oraz stale rosnącej konkurencyjności. Potrzeba zwiększania wydajności produkcji i elastyczności w dostosowywaniu produkcji, wprowadzania szybkich zmian w asortymencie, zapewnienia wysokiej jakości produktów i zgodności z licznymi normami, ograniczenia kosztów operacyjnych oraz skrócenia czasu produkcji – to tylko niektóre z nich. W tych niełatwych warunkach nieodzowne jest efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem, a więc wszystkimi jego zasobami – maszynami i sprzętami, personelem oraz surowcami. Jest to możliwe dzięki systemom realizacji produkcji Manufacturing Execution System (MES), które monitorują cały proces produkcji i pozwalają na zbieranie danych w czasie rzeczywistym.

Firmy produkcyjne każdego dnia mierzą się z wyzwaniami wynikającymi z dynamicznych zmian na rynku oraz stale rosnącej konkurencyjności. Potrzeba zwiększania wydajności produkcji i elastyczności w dostosowywaniu produkcji, wprowadzania szybkich zmian w asortymencie, zapewnienia wysokiej jakości produktów i zgodności z licznymi normami, ograniczenia kosztów operacyjnych oraz skrócenia czasu produkcji – to tylko niektóre  z nich. W tych niełatwych warunkach nieodzowne jest efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem, a więc wszystkimi jego zasobami – maszynami i sprzętami, personelem oraz surowcami. Jest to możliwe dzięki systemom realizacji produkcji Manufacturing Execution System (MES), które monitorują cały proces produkcji i pozwalają na zbieranie danych w czasie rzeczywistym.

Miejsce MES w poziomach funkcjonowania przedsiębiorstwa

W ramach funkcjonowania przedsiębiorstwa można wyróżnić cztery poziomy. Dwa niższe poziomy odpowiadają za właściwą instalację oraz utrzymanie określonych parametrów procesowych. To warstwy produkcyjne przedsiębiorstwa, w ramach których działają systemy SCADA oraz sterowniki, komputery. Powyżej znajduje się system MES a ponad nim systemy klasy ERP. Najwyższa warstwa odpowiada za zarządzanie przedsiębiorstwem – planowanie i logistykę. MES jest zatem łącznikiem między warstwą produkcyjną a biznesową. Oprogramowanie MES pobiera zadania do wykonania z wyższych warstw, natomiast aby je zrealizować wykorzystuje warstwy niższe. System do zarządzania produkcją odpowiada za efektywną realizację zleceń produkcyjnych – dostarczają one kompleksowe informacje na temat procesów produkcyjnych – od złożenia zamówienia po dostarczenie gotowego wyrobu do klienta.

Obszary funkcjonalne systemów MES

MES posiada kilkanaście obszarów funkcjonalnych, w ramach których wspiera zarządzenie wykonaniem produkcji. Wśród nich znajduje się:

  • zarządzanie wykonaniem produkcji,
  • zarządzanie jakością i wydajnością, 
  • śledzenie produkcji i genealogia produktu, 
  • gromadzenie i akwizycja danych, 
  • zarządzenie alokacją zasobów,
  • zarządzanie obiegiem dokumentów, 
  • zarządzane zasobami ludzkimi,
  • zarządzanie ruchem,
  • harmonogramowanie produkcji i rozdział zadań.

Korzyści z wdrożenia MES

Po zapoznaniu się z obszarami działania oprogramowania MES korzyści wydają się oczywiste. System ten wspiera profesjonalne planowanie produkcji jak również jej optymalne wykonanie. Ułatwia planowanie, ponieważ pokazuje wszystkie potencjalne zagrożenia oraz tzw. wąskie gardła. W razie potrzeby w ułamku sekundy można przeplanować działania lub skorzystać z opcji automatycznego przeplanowania. Awaryjne sytuacje i konieczność wprowadzenia zmian w planie produkcji przestaje być wyzwaniem. Ponadto MES deleguje pracownikom zadania, rozlicza czas pracy i zużycie surowców, ułatwia kompletację, załadunek oraz wiele innych procesów magazynowych. System dysponując danymi historycznymi o produkcji daje możliwość analiz i optymalizacji technologii produkcji, a także optymalizacji pracy maszyn i urządzeń. Automatycznie powiadomienia o przeglądach i konserwacji parku maszynowego znacząco wpływają na zmniejszenie ilości awarii, zatem ograniczają koszty usterek jak również opóźnień w realizacji zleceń wynikających z przestojów.

Optymalizacje i zwiększanie wydajności, do których prowadzi wdrożenie MES ograniczają dodatkowe koszty, zmniejszając wartość finalną produktu. Przedsiębiorstwo produkcyjne uzyskuje większe zwroty z aktywów, zapasy optymalnie rotują, skraca się czas dostaw oraz rośnie marża.

OptiMES - siła kompleksowych rozwiązań 

OptiMES to pakiet praktycznych dla każdej firmy produkcyjnej modułów (APS, MES, SCADA, CMMS i WMS), które pozwalają na efektywne działanie najważniejszych obszarów firmy produkcyjnej. Działają odrębnie i to Ty decydujesz, które narzędzia są dla Ciebie niezbędne, jednak w połączeniu gwarantują maksimum korzyści. Dzięki OptiMES możesz skrócić czas realizacji zleceń produkcyjnych a także zoptymalizować pracę managerów zarządzających produkcją oszczędzając ich czas o 42%. Brzmi interesująco? Aby dowiedzieć się więcej i sprawdzić pełne możliwości systemu skontaktuj się z zespołem OptiMES.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MarekMarek

0 0

Nie przesadzajmy, to system dla rodzinnej stolarni 6 osobowej...
Optimes "gubi się" przy więcej jak 8 operacjach i kilkunastu maszynach, po czym producent rekomenduję wsparcie realizacji produkcji w MS Excel ;-) 20:36, 11.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%