Zamknij

Proteza podudzia - kiedy jest stosowana i gdzie ją kupić?

23:04, 02.07.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 23:06, 02.07.2019
Skomentuj

Optymalnym wyborem jest zawsze zakup modularnej protezy podudzia wykonywanej na zamówienie. Protezy podudzia, tak tymczasowe, jak i stałe protezy modularne, wykonywane są przez wiele specjalistycznych pracowni ortopedycznych na terenie kraju. Zakup protezy nie jest więc trudny. Jest ona częściowo refundowana przez NFZ.

Kiedy stosowane są protezy podudzia?

Protezy podudzia przeznaczone są dla osób, które przeszły amputację kończyny dolnej od wysokości stawu skokowego do wysokości kolana. Dzięki zastosowaniu protezy pacjenci mogą powrócić do pełnego uczestnictwa w życiu codziennym.

Utrata kończyny dolnej nie musi wiązać się więc z ograniczeniem aktywności zawodowej, towarzyskiej czy sportowej. Odpowiednio dobrana proteza podudzia zapewnia powrót do aktywności zbliżonej do stanu przed utratą kończyny. Protezy podudzia są jednak kosztowne, a refundacja obejmuje tylko niewielką część ich ceny. Wielkie znaczenie ma także indywidualny dobór protezy do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Protezy podudzia przeznaczone są więc dla wszystkich osób, które utraciły kończynę dolną. Nie wszystkie rodzaje protez i poszczególnych modułów są jednak odpowiednie dla każdego pacjenta.Przy wyborze protezy trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: największe znaczenie mają wiek, wzrost, waga i ogólna kondycja fizyczna pacjenta. Wybór protezy powiązane jest także ze stanem i wydolnością kikuta. Wyższej jakości protez wymagają osoby o wysokiej aktywności zawodowej i sportowej.

W przypadku osób planujących aktywność sportową taką jak bieganie, największe znaczenie ma dobór stopy protezowej o dużej elastyczności i odporności na przeciążenia. Elementy takie są jednak stosunkowo kosztowne.

Gdzie i jak kupić protezę podudzia

Trzeba jednak wiedzieć, że skomplikowanym i długotrwałym procesem jest przeprowadzany w pracowni ortopedycznej dobór protezy. Jakość stosowanych materiałów oraz doświadczenie i kwalifikacje pracowników są bardzo istotne przy zakupie protezy podudzia - tylko one zapewnią nam jej prawidłowe funkcjonowanie.

Proteza podudzia składa się z czterech głównych elementów: leja protezowego, elementów modularnych, stopy protezowej oraz pokrycia kosmetycznego. Elementem, na który powinniśmy zwrócić największą uwagę, jest lej protezowy. Elementy takie wykonuje się z różnych materiałów (np. żywic, wkładek węglanowych lub poliuretanowych, włókien węglanowych). Dobór materiału zależny jest od wieku, wagi i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. O wartości użytkowej i komforcie noszenia protezy decyduje przede wszystkim kształt leja.

Modularność protezy sprawia, że uszkodzone lub zużyte elementy łatwo wymienić, co zmniejsza ogólny koszt eksploatacji. Protezy modularne łatwo też dopasować do potrzeb konkretnego pacjenta. Pracownie ortopedyczne nie produkują poszczególnych modułów: są one wytwarzane głównie przez szwajcarskie i niemieckie koncerny medyczne.

Na rynku istnieją protezy dedykowane konkretnym grupom pacjentów, np. dla osób aktywnych, dla dzieci lub dla osób w podeszłym wieku. Przy zakupie protezy warto zwrócić uwagę także na okres gwarancji i czas realizacji zamówienia (może on wynosić nawet kila miesięcy). Wiele pracowni oferuje także indywidualne konsultacje w domu klienta oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania.

Informacje zaczerpnięte z Ortomax.com.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%