Zamknij

Co studiować, aby znaleźć pracę w zachodniopomorskim?

17:52, 04.04.2019 materiał partnera Aktualizacja: 11:15, 05.04.2019
Skomentuj

Województwo zachodniopomorskie niektórym może kojarzyć się z sezonowością, dzięki której najwięcej pracy występuje w okresie wzmożonej działalności rolnictwa i turystyki, zwłaszcza na obszarze pasma nadmorskiego. Jednak rozwój gospodarki w tym rejonie oraz jego zwiększona atrakcyjność pod względem biznesowym sprawiły, że w wielu innych branżach bez problemu można znaleźć zatrudnienie. Jaką ścieżkę kształcenia wybrać, aby nie martwić się o posadę w przyszłości?

Informatyka

Branża IT to jedna z najdynamiczniejszych gałęzi gospodarki ze względu na szereg zmian nie tylko w zakresie nowych technologii i oprogramowania, ale także ze względu na coraz większą cyfryzację życia. W województwie zachodniopomorskim ten trend jest również zauważalny, ponieważ staje się ono coraz bardziej otwarte na nowych inwestorów oraz przedsiębiorców. Poparciem dla tego stwierdzenia może być fakt, że w ostatnich latach na terenie samego Szczecina oddano ok. 100 tys. m² powierzchni pod cele biznesowe. Technopark Pomerania czy Szczeciński Park Technologiczny wyraźnie pokazują, że region ten stawia na rozwój nowych technologii, branżę informatyczną oraz innowacje. Bliskość granicy dodatkowo wpływa na współpracę z firmami spoza kraju, co umacnia pozycję lokalnych przedsiębiorstw nie tylko w samej Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Tendencję tą zauważyły przede wszystkim szczecińskie uczelnie - w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu (https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/studia-przez-internet-e-learning) na kierunku informatyka można wybrać takie specjalizacje jak: game design, inżynier aplikacji i systemów mobilnych, inżynier systemów informatycznych czy grafika komputerowa. Taka różnorodność pomaga absolwentom w późniejszym znalezieniu pracy w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze.

Księgowość i płace

Barometr Zawodów 2019 dla województwa zachodniopomorskiego pokazuje, że wśród zawodów deficytowych obok pracowników fizycznych czy związanych z gastronomią, największe zapotrzebowanie występuje na specjalistów ds. rachunkowości i księgowości. Co więcej, na pracę liczyć mogą absolwenci kierunków związanych z finansami i ze znajomością języków obcych. Osoby zainteresowane tą tematyką z pewnością powinny wybrać się na studia z rachunkowości, ponieważ o pracę w zawodzie nie będzie trudno. Ta ścieżka nie jest zamknięta także dla osób pracujących obecnie w innym zawodzie, gdyż sporo ofert uczelni dotyczy studiów podyplomowych – jest to więc okazja dla bezrobotnych lub poszukujących pracy w innej branży do przebranżowienia się.

Opieka senioralna

Starzejące się społeczeństwo sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na osoby, które chcą zawodowo zajmować się opieką nad seniorami. Co prawda, sytuacja w kraju nie wygląda jeszcze tak źle jak za zachodnią granicą, ale udział procentowy obywateli w wieku emerytalnym wzrasta. Uczelnie wychodzą więc naprzeciw oczekiwaniom i uwzględniają w swojej ofercie coraz więcej kierunków związanych ze zdrowiem i opieką osób starszych.

Psychologia

Co ciekawe, w województwie zachodniopomorskim wzrasta też zapotrzebowanie na specjalistów z psychologii oraz na psychoterapeutów. W przypadku tych ostatnich ścieżka edukacji jest nieco bardziej skomplikowana – najpierw należy ukończyć szkołę wyższą i uzyskać tytuł magistra lub magistra pielęgniarstwa albo lekarza, a następnie ukończyć studia podyplomowe w zakresie psychoterapii. Z kolei psychologiem może być osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%