W Katowicach zakończyło się 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Hierarchowie poruszyli podczas niego trzy kluczowe zagadnienia: sytuację religii w systemie edukacji, rozwój katechezy parafialnej oraz powstanie zespołu pracującego nad kształtem komisji mającej badać przypadki wykorzystywania małoletnich przez duchownych.
Jednym z najważniejszych tematów była reorganizacja lekcji religii w szkołach. Biskup Wojciech Osial, który stoi na czele Komisji Wychowania Katolickiego, zwrócił uwagę na decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zmiany zasad nauczania religii. Jego zdaniem wprowadzono je jednostronnie, bez konsultacji z Kościołami, co – jak podkreślił – stanowi naruszenie obowiązujących przepisów.
Jak dodał, Episkopat oczekuje rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Równocześnie trwają prace nad nową podstawą programową dla lekcji religii. Według biskupa Osiala nowe treści mają zachować charakter nauczania katolickiego, ale z uwzględnieniem aktualnych wyzwań.
Drugim istotnym wątkiem była katecheza prowadzona przy parafiach. Biskup Artur Ważny, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, zaznaczył, że powołano grupę roboczą, która zajmie się tym tematem. Podkreślił, że działania katechetyczne Kościoła są niezależne od polityki i powinny koncentrować się na towarzyszeniu wierzącym w ich duchowym rozwoju.
Biskup zauważył też potrzebę wzmocnienia katechezy dorosłych, bez zaniedbywania najmłodszych. Dodał, że zaangażowanie świeckich – szczególnie rodziców – powinno być integralną częścią całego procesu. Przypomniał również, że katecheza to nie tylko nauczanie dzieci, ale również formacja dorosłych i katecheza kerygmatyczna, czyli podstawowe głoszenie Ewangelii.
Trzecim poruszonym tematem były działania związane z powołaniem niezależnej komisji ekspertów, która ma zajmować się przypadkami wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Biskup gliwicki Sławomir Oder, który został przewodniczącym zespołu opracowującego szczegóły działania tej komisji, zapewnił, że temat ten traktowany jest przez Episkopat z należytą powagą.
Zaznaczył, że dotychczasowe materiały przygotowane przez wcześniejszy zespół – pod kierunkiem prymasa abp. Wojciecha Polaka – stanowią solidną podstawę do dalszych prac. Obecnie trwa doprecyzowywanie zasad funkcjonowania nowej struktury. Biskup podkreślił, że również zgromadzenia zakonne wyrażają wolę współpracy i dążą do zakończenia tego procesu.
„Bajkowy Las” już otwarty dla najmłodszych
Czy była inhalacja formaldehydem i pył kami ? Bajkowy las ?
Gość
20:36, 2025-06-14
Nowe przepisy uderzą w właścicieli psów i kotów
A kiedy obowiązkowe czipowanie dla durniów z Wiejskiej ?
kot
18:07, 2025-06-14
Rodzinny Piknik Ekologiczny w Szczecinku
Srednia wieku 50+
Adrenalina
17:42, 2025-06-14
Skradziono quada – właściciel prosi o pomoc
Takie komentarze nie biorą się z niczego , jak mi coś skradziono sam odzyskałem , za bardzo nikt się nie interesował nie było pomocy , na twoje szczęście , już został nauczony że się nie kradnie , bynajmniej mi 😁 bądź dobry , to nie jest to odwzajemniane ,z tąd takie reakcje ludzi .pozdr
Do ginny
16:40, 2025-06-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz