Zamknij
REKLAMA

Szykują się zmiany dla emerytów? ZUS znów dołoży kasy? Padł taki wniosek

08:14, 20.05.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Świadczenia emerytalne wdów i wdowców pójdą w górę? Opozycja złożyła propozycję ustawy oznaczającej kilkuset złotową podwyżkę. Nieoficjalnie mówi się, że propozycję Lewicy może poprzeć PiS. 

Seniorzy, którzy stracili małżonka, dzięki temu rozwiązaniu zyskaliby sporo. 

Obecnie system wygląda następująco - po śmierci współmałżonka senior może zostać przy pobieraniu swojej emerytury lub z niej zrezygnować na rzecz 85 procent świadczenia małżonka, czyli skorzystać z tzw. renty rodzinnej. 

Łączenie emerytur? Jest projekt zmian

Wdowa lub wdowiec, zgodnie z propozycją Lewicy, mógłby wybrać lepszą dla siebie jedną z dwóch opcji.

Pierwsza zakłada, że może zachować swoje świadczenie, a do tego pobierać jeszcze 25 procent renty rodzinnej. W drugim wariancie mógłby otrzymywać rentę rodzinną i 25 procent dotychczasowej emerytury. 

Jak wyliczają eksperci na tego typu zmianach seniorzy mogliby zyskać kilkaset złotych. 

Rozwiązania dotyczące łączenia świadczeń działają już m.in. na Litwie, w Niemczech i we Włoszech. W tych dwóch ostatnich krajach ustalono jednak górną granicę powyżej, której pieniądze nie trafią już do świadczeniobiorców. 

O tym, że projekt ten jest bliski wszystkim ugrupowaniom i może znaleźć sejmową większość przekonuje Arkadiusz Iwaniak, poseł Lewicy. 

Minimalna emerytura - ile wynosi

Od marca 2022 roku, po waloryzacji, minimalna emerytura to 1338 zł brutto. Jednak osoby, które nie mają co najmniej 20-letniego (w przypadku kobiet) i 25-letniego (w przypadku mężczyzn) stażu ubezpieczeniowego dostają niższą emeryturę. 

Najmniejsze świadczenie wypłacane przez ZUS wynosi 1 grosz. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Odezwa!!!Odezwa!!!

2 1

Emerycie! Bądź patriotą i pomóż ZUSowi!! Przykład: Jest żona i mąż. Ona ma emerytury 2500, on ma emerytury 5.000. Razem jest 7.500zł. Umiera mąż. Żona przechodzi na „rentę rodzinną”, tu ona wyniesie 4.250zł. ZUS na tym zarabia 3.250zł. Dziwię się, że ZUS nie powierzył Matce Boskiej troski o ZUS z intencją szybkiego umierania emerytów. 10:11, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%