Zamknij

Leśnicy i strażacy apelują: stop wypalaniu traw!

08:54, 17.04.2021 RDLP Szczecinek Aktualizacja: 08:55, 17.04.2021
Skomentuj

Po raz kolejny Lasy Państwowe włączyły się w kampanię społeczną „Stop pożarom traw” prowadzoną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przełom zimy i wiosny należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych w ciągu roku.

W 2020 r., jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, odnotowano 128 754 pożarów, wśród których były 41 713 pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło ok. ponad 36 proc. wszystkich pożarów w Polsce.

Najczęściej do pożarów traw dochodzi na przełomie marca i kwietnia. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2020 r. w tym okresie doszło do ok. 67 proc. wszystkich pożarów traw.

Należy podkreślić, że pożar nieużytków to nie tylko straty dla przyrody, ale stanowią one także zagrożenie dla ludzi. W ubiegłym roku podczas takich pożarów rannych zostało 54 osoby, natomiast w 2019 r. było 10 ofiar śmiertelnych oraz 140 rannych.

Wbrew obiegowej opinii pożar łąki nie użyźni gleby, a wręcz odwrotnie – wyjałowi ją. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji.

Gleba się wyjaławia, gdyż zostaje wstrzymany rozkład resztek roślinnych, ulega zahamowaniu asymilacja azotu z powietrza. Od palącego się poszycia gleby, może zapalić się również podziemna warstwa torfu. Pożar torfu jest wyjątkowo trudny do ugaszenia, zdarza się, że trwa nawet kilka miesięcy. Ponadto łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, natomiast odtworzenie pokładów torfu wymaga wielu wieków.

Pożary traw powodują spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.

W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).

Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 mln szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.

Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in. dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę!

Wypalanie traw jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tys. zł, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25 proc., a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Warto przypomnieć, że leśnicy już rozpoczęli dyżury w Punktach Alarmowo-Dyspozycyjnych. To właśnie tam monitorowane jest zagrożenie pożarowe, wilgotność ściółki, a dyżurujący koordynuje również prace służb przeciwpożarowych jednostki. Na szczęście w tym roku na przełomie zimy i wiosny nie odnotowano dużej liczby pożarów lasów. O tej porze w 2020 r. od początku roku odnotowano 125 pożary lasów. Natomiast w lasach będących w zarządzie Lasów Państwowych pożary gaszono 31 razy.

Od lat na ochronę przeciwpożarową Lasy Państwowe wydają ok. 100 mln zł.

(RDLP Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Wojtek Wojtek

1 3

Wieśniaki w Bornym co roku wypalają 09:37, 17.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MarekMarek

6 0

Wojtek - zastanów się najpierw co piszesz, jestem mieszkańcem Bornego Sulinowa i czuję się twoim wpisem obrażony, jeżeli go nie sprostujesz to wszystkimi możliwymi środkami prawnymi odnajdę Cię i pociągnę do odpowiedzialności karnej i cywilnej - wiesz, że to nie będzie wcale trudne, powiedzmy zrobię pokazówkę, aby drugi/a na drugi raz się zastanowił/a przed obrażaniem innych osób 09:53, 17.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stop SBekom!!!Stop SBekom!!!

3 4

Czekamy na komentarz SBeka z Silnowa i wazelinę dla Gośki, peany pod niebiosa na cześć fałszywego Liska z Barwic i jego zastępcy. Kolejna córka musi znaleźć zatrudnienie........
Do komentarzy może przyłączyć się niedoszły ksiądz co w dyrekcji lasów znalazł synekurę.
Te dwie podłe kreatury wypisują większość komentarzy na tym portalu. Śmierdzi PiSem na odległość!!! 09:58, 17.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

the truth hurtsthe truth hurts

2 1

Skamlesz, skamlesz! Pamiętasz pełzanie na kolanach i to poniżanie się do czasu kiedy przelała się w Twoim umyśle czara goryczy ,czy to jest Twój gest rozpaczy i krzyku na puszczy ? Z takim talentem i językiem miłości bliźniego ( sprawdź w Wikipedii bo nie wiesz co to jest) biorą w ciemno do sokuZburaka i platformy- ruszaj! 18:55, 17.04.2021


PiS=PZPRPiS=PZPR

1 1

Uderz w stół a SBek z Silnowa się odezwie. W ostatnich latach kanalie z poplątaną przeszłością chcą być autorytetami. Ubrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni. Smoleńska ciemnota wypełzła z zaścianka i chce byc lokalnym Obajtkiem. Pisożytniczy troll z Silnowa nawilżacz przy lokalnym korycie zwykła polityczna kanalia tak jak kilku innych przy powiatowym rynsztoku. Rozliczymy każdego, oliwa zawsze sprawiedliwa, nie pomogą modlitwy...... 09:07, 18.04.2021


Monika.Monika.

1 1

Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : http://panieonline.pl/monika30 11:27, 17.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DanielDaniel

1 0

Czy to reklama burdelu? 07:43, 18.04.2021


0%