Zamknij

Pomysły na przedpokój w domu i w bloku - podpowiada projektant wnętrz Krakowa

11:16, 28.11.2020 r. Aktualizacja: 11:16, 28.11.2020
Skomentuj materiał partnera materiał partnera

Aranżacja przedpokoju nie jest zadaniem prostym. Wyzwanie jest tym trudniejsze, kiedy dysponujemy pomieszczeniem małym i niewymiarowym. Projektant wnętrz z Krakowa zachęca jednak, żeby poświęcić czas i energię na stworzenie efektownego przedpokoju, gdyż wnętrze to jest wizytówką naszego mieszkania. Niezależnie, czy dysponujemy przedpokojem w domu, czy bloku w wielkiej płyty, istnieje wiele sposobów, które pozwolą nam osiągnąć zamierzony efekt.

Dlaczego przedpokój jest tak istotny?

Wielu z nas poświęca wiele czasu i środków na projektowanie kuchni i salonu, a zapomina o wadze pomieszczenia jakim jest przedpokój. Projektant wnętrz z Krakowa przypomina, że pierwsze wrażenie jest szalenie ważne. Osoba, która wchodzi do naszego mieszkania na początku widzi właśnie przedpokój. Kiedy pomieszczenie to jest zaniedbane, efektowny salon nie jest w stanie naprawić niekorzystnego wrażenia. Część osób ma wówczas poczucie, że mieszkanie nie tworzy jednej całości, a składa się z niespójnych elementów.

Ważne zasady przy projektowaniu przedpokoju

W przedpokoju powinny znajdować się tylko takie meble i sprzęty, które są w nim naprawdę niezbędne. Projektant wnętrz z krakowskiego DreamDesign przestrzega, że w żadnym wypadku nie ma tu miejsca na półki z książkami, nadmierne ozdoby, czy sprzęty, które nie zmieściły się w innych pomieszczeniach. Pamiętajmy – tylko to co jest niezbędne i nic ponadto. Jeżeli mamy większy przedpokój możemy częściowo go zabudować (znakomicie sprawdzają się na przykład szafy z przesuwanymi drzwiami, najlepiej oszklonymi) i utworzyć w nim schowek, którego zawartość będzie niewidoczna dla naszych gości.

W przedpokoju powinny znajdować się wieszaki na ubrania i szafki na obuwie, gdyż w pomieszczeniu tym zdejmujemy okrycie wierzchnie zanim udamy się do części mieszkalnej. Jeżeli jesteśmy właścicielami dużego przedpokoju w domu jednorodzinnym, warto jest pomyśleć o wstawieniu do niego komody, foteli, ławeczki lub krzeseł, na których będą mogły usiąść osoby zdejmujące lub zakładające obuwie. W dużym przedpokoju jest miejsce na gablotkę na klucze, czy pudełko, w którym będziemy trzymać pocztę.

Jeżeli przedpokój jest mały, ilość sprzętów i wszelkiego rodzaju akcesoriów ograniczamy do minimum. W żadnym wypadku nie powinniśmy dopuścić do zagracenia małego pomieszczenia (sprawimy w ten sposób, że będzie się ono wydawało jeszcze mniejsze).
Zobacz więcej: https://dreamdesign.net.pl/nasze-portfolio/domy/ i https://dreamdesign.net.pl/nasze-portfolio/mieszkania/

Okiem projektanta wnętrz z Krakowa: mały i niewymiarowy przedpokój

O ile w przypadku dużego przedpokoju w domu wystarczy stosować się do zasady, żeby nie przetrzymywać w nim rzeczy zupełnie zbędnych z perspektywy osoby wchodzącej do mieszkania, o tyle mały przedpokój w bloku jest o wiele bardziej wymagający. Projektant wnętrz z Krakowa zwraca uwagę, że największe problemy pojawiają się w przedpokojach w blokach z wielkiej płyty. Często zdarza się, że są one zbyt wąskie i tak małe, że nie ma mowy o wstawieniu do nich szafy, czy zorganizowaniu miejsca do siedzenia.

Osoby, które aranżują mały przedpokój nie powinny starać się na siłę zmieścić w nim mebli, które wydają się im niezbędne. Gdy nie mamy miejsca na krzesło lub fotel pomocne przy zakładaniu butów, po prostu zrezygnujmy z nich. Nasi goście będą musieli poradzić sobie bez nich lub założyć obuwie w innym pomieszczeniu.

W niewymiarowych przedpokojach sprawdzają się szafy projektowane na zamówienie. Dzięki szafie do samego sufitu możemy w pełni ukryć nieestetyczne wnęki i nierówności ścian.

Optyczne powiększenie przedpokoju

Projektant wnętrz z Krakowa przekonuje, że jest wiele sposobów na optyczne powiększenie przedpokoju. Do najpopularniejszych zaliczamy używanie jasnych kolorów, a także stosowanie luster. Przydatne może być również zaopatrzenie się w wielofunkcyjne meble. Przykładowo szafka na obuwie może też pełnić funkcję siedziska. Szafa z lustrzanymi drzwiami zastąpi nam wieszaki na ubrania i lustro.

W małym przedpokoju niezmiernie ważne jest oświetlenie. Koniecznie zadbajmy, żeby pomieszczenie to było jasne (preferowane jest ciepłe światło). Jasne kolory optycznie powiększają, dlatego ściany dobrze jest pomalować na biało (alternatywą są także jasne szarości, beże i pastele). 

Przedpokój: kwestie praktyczne

Przedpokój to pomieszczenie, które musi być zarówno efektowne, jak i praktyczne. Projektant wnętrz z Krakowa radzi by stosować farby odporne na szorowanie (w przedpokoju ściany brudzą się szybciej), ewentualnie bardzo wytrzymałe tapety. W przedpokoju niezwykle ważna jest posadzka. Jako, że pomieszczenie to jest na co dzień bardzo intensywnie eksploatowane – musi być ona wytrzymała. Jeżeli decydujemy się na podłogi drewniane, wybierajmy takie, które wykonane są z deski dębowej, albo z bardzo modnego w ostatnich latach drewna egzotycznego (w Krakowie kupimy deski podłogowe wykonane z wielu gatunków egzotycznych drzew). Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju będą także płytki, które są łatwe w czyszczeniu. W przypadku gdy myślimy o panelach, wybierajmy takie, które charakteryzują się najwyższą klasą ścieralności.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%