Zamknij
REKLAMA

Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka? 3 niezawodne metody

09:03, 12.09.2019 | .
Skomentuj

Wejście w dorosłość to wyzwanie, przez które trudno przebrnąć bez asysty rodziców. Edukacja dziecka kosztuje, a wyjazd na studia często oznacza wiele dodatkowych kosztów. Nie każdego na to stać. Warto więc zawczasu zabezpieczyć finansową przyszłość dziecka. Jak to zrobić?

1.    Załóż lokatę

Wysyłasz dziecko na studia i nagle okazuje się, że w Twoim budżecie domowym przydałyby się dodatkowe 1,5-2 tys. zł. Wyjazd pociechy z rodzinnego domu to dodatkowe koszty – wynajęcie pokoju lub mieszkania, utrzymanie itp. Jeśli taki wydatek nie był uprzednio zaplanowany, koszt może wydawać się bardzo duży. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko mogło w pełni poświecić czas na naukę, zamiast chwytać się dorywczych prac, zadbaj o to odpowiednio wcześnie. Do tego nie trzeba wiele. Możesz założyć konto oszczędnościowe i przelewać na nie regularnie nawet niewielkie sumy. Jeśli zrobisz to w momencie narodzin dziecka, to odkładając np. po 200 zł miesięcznie, po 18 latach zgromadzisz 43 200 zł. Dodatkowo taką kwotę można umieścić na lokacie terminowej. Po kilku lub kilkunastu miesiącach wpłacona suma powiększy się o wysokość oprocentowania. Takie pieniądze z pewnością wystarczą, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do nauki.   

2.    Edukuj

Pamiętaj także o edukacji finansowej. Co z tego, że przekażesz dziecku sporą sumę, jeśli nie nauczysz go jak rozsądnie z niej korzystać. Istnieje wiele sposobów na to, by skutecznie przekazać taką wiedzę. Sprawne zarządzanie pieniędzmi polega przede wszystkim na planowaniu. Jeśli całość kieszonkowego wyda już pierwszego dnia, np. na słodycze, na kolejne słodkości będzie musiało poczekać do kolejnej wypłaty od rodziców. Warto zachęcić też dzieci do odkładania pieniędzy. Pokaż, że cierpliwość popłaca, a odkładając regularnie niewielkie sumy, można pozwolić sobie np. na zakup konsoli do gier. O pieniądzach warto też rozmawiać. Wyjaśnij działanie poszczególnych produktów finansowych, czym różni się lokata bankowa od konta oszczędnościowego itp. Temat w końcu dotyczy każdego, warto więc pokazywać i wyjaśniać dziecku, jak funkcjonują pewne finansowe mechanizmy.   

3.    Ubezpiecz  

Dobrym sposobem na zabezpieczenie przyszłości dziecka jest wykupienie polisy, zarówno dla niego, jak i siebie. Warto być przygotowanym na każdy scenariusz. Poważna choroba lub wypadek może dotknąć każdego z członków rodziny. W obliczu np. wysokich kosztów leczenia, niezbędne będą dodatkowe środki finansowe. Również utrata jednego z rodziców to ogromny cios, który odbije się także na rodzinnym budżecie. Odpowiednia polisa to zabezpieczenie dla najbliższych.

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone