Zamknij

Czym różni się długopis żelowy od zwykłego długopisu?

13:29, 05.07.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 13:30, 05.07.2019
Skomentuj

Długopis to jeden z podstawowych przedmiotów używanych na co dzień. Chcesz coś zapisać? Używasz długopisu. Musisz się podpisać? Znowu jest on potrzebny. Zapisujesz jakieś instrukcje? Robisz to... długopisem. Jeden przedmiot wykorzystywany w wielu sytuacjach. Jednakże w sklepach można znaleźć różne rodzaje długopisów. Każdy z nich posiada wkład wypełniony tuszem i zakończony obsadką, która posiada obrotową kulkę. Dzięki niej tusz rozprowadza się na papierze. Prosty mechanizm, który tak wiele daje i w tak wielu sytuacjach może okazać się niezbędny. Na co w takim razie zdecydować się spośród tak szerokiej oferty?

Jakie rodzaje długopisów można znaleźć na sklepowych półkach?

 Wchodząc do sklepu z zamiarem zakupu długopisu stajemy przed nie lada dylematem. To, co wydawało się prostą decyzją, nagle okazuje się wyzwaniem. Różne kolory, wielkości, rodzaje wkładów... Od tego nadmiaru niejednemu może zawrócić się w głowie. Skupmy się jednak na dwóch podstawowych rodzajach długopisów - olejowych i żelowych.

Długopisy olejowe są często nazywane zwykłymi, a to ze względu na ich szeroką popularność. Można śmiało powiedzieć, że słysząc "długopis" w pierwszej kolejności kojarzymy to właśnie z nimi. Ten typ świetnie sprawdzi się na szorstkich kartkach papieru, a to ze względu na stawianie nieznacznego oporu podczas pisania. Główną jego zaletą jest nie rozmazywanie się. Jest to niezwykle ważne w przypadku m.in. podpisywania dokumentów, kiedy nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek uchybienie.

Długopisy żelowe świetnie nadają się do pisania po gładkich powierzchniach, ponieważ nie stawiają oporu. Nie zasychają od razu, przez co mogą się rozmazywać. 

Czym tak właściwie różnią się zwykłe długopisy od żelowych?

Niektórzy mogliby powiedzieć, że "długopis to długopis, i tak służy do pisania". Nie jest to jednak kwestia oczywista i nie bez powodu można spotkać zwolenników wyłącznie długopisów żelowych bądź tylko tych olejowych.

Pierwszą zasadniczą cechą, która różni te dwa typy to rodzaj wkłady. Widać to zresztą w nazwie - zwykły długopis posiada wkład olejowy, a żelowy (jak można się domyślić) - żelowy. Różnią się one konsystencją. Pierwszy z nich jest gęstszy, z kolei drugi - bardziej wodnisty.

Długopisy żelowe świetnie sprawdzają się na gładkich kartkach papieru, a to właśnie dzięki ich konsystencji - bez trudu i oporu się je rozprowadza, przypominając w tym nieco pisanie piórem. Długopisy olejowe lepiej z kolei spisują się na szorstkim papierze, ponieważ stawiają one opór.

Wkłady żelowe wolniej zasychają, przez co mogą się rozmazywać. Tego problemu nie mają tradycyjne długopisy, których konsystencja jest gęstsza. Te jednak mogą się podczas dłuższego pisania "zapychać" wskutek czego zostawią po sobie nieestetyczny... kleks.

Na jaki długopis się zdecydować?

Na rynku można znaleźć wielu producentów zarówno zwykłych długopisów jak i tych żelowych. Kupując długopis do systematycznego użytkowania warto poświęcić trochę czasu i prześledzić opinie dotyczące poszczególnych modeli. 

Decyzja o tym, którym wkładem wolimy pisać należy tylko i wyłącznie do nas samych. Nie da się jasno określić, czy wkład olejowy jest lepszy bądź gorszy od żelowego. Jest po prostu inny i w innych sytuacjach lepiej się sprawdza. Przystępując do wyboru długopisu musimy się zastanowić, jaki model będzie nam wygodnie leżał w dłoni, czy wolimy mocniej czy też słabiej dociskać go do kartki papieru. Wolisz, gdy długopis pisze gładko, czy też raczej chcesz czuć opór? Te wszystkie pytania to kwestie, które musisz sam rozstrzygnąć, abyś był w pełni zadowolony ze swojego zakupu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Skonczna małpa 100Skonczna małpa 100

0 0

dzk 10:53, 28.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Franek najlepsze kleFranek najlepsze kle

0 0

yyyyy co znaczy dzk??? 10:55, 28.07.2020


reo
0%