Zamknij

Plastry antykoncepcyjne – skuteczność, skutki uboczne i przeciwwskazania

17:10, 08.12.2021 . Aktualizacja: 17:11, 08.12.2021
Skomentuj

Popularną metodą zabezpieczania się przed niechcianą ciążę przez kobiety jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Są one jednak coraz bardziej wybierane przez plastry antykoncepcyjne, które okazują się być dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze w stosowaniu. Działają one podobnie jak tabletki, ale ta metoda antykoncepcji hormonalnej oszczędza przewód pokarmowy. Substancje aktywne zawarte w plastrach absorbowane są przez skórę, skąd przenikają do krwioobiegu. Jeśli kobieta boryka się z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i wątroby, warto zainteresować się właśnie plastrami antykoncepcyjnymi. Tym bardziej, jeśli kobieta ma tendencję do zapominania o codziennym przyjmowania tabletek.

Czy plastry antykoncepcyjne są skuteczne?

W przypadku plastrów antykoncepcyjnych mówić można o przezskórnej antykoncepcji hormonalnej, której zasada działania nie różni się od przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. W plastrze znajdują się substancje czynne w postaci dwóch hormonów, a mianowicie etynyloestradiolu i norelgestrominu. Mowa jest tutaj o estrogenie i pochodnej progesteronu, czyli o dwóch rodzajach hormonów żeńskich. Skuteczność działania takich plastrów jest bardzo wysoka. Co więcej, taka metoda antykoncepcji jest bezpieczna i wygodna. Jako, że jest to rodzaj transdermalnie antykoncepcji hormonalnej, nie dochodzi do przeciążania układu pokarmowego ani wątroby. Miejsca te są omijane, gdyż zaaprobowane przez skórę substancje czynne przenikają bezpośrednio do krwiobiegu. Co więcej, ten środek antykoncepcyjny nie musi być stosowany codziennie. Nawet jeśli dojdzie do odklejenia się plastra, nie wiąże się to z obniżeniem skuteczności jego działania. Kobieta może przykleić plaster ponownie w przeciągu 48h, bez obawy o zajście w ciążę w tym czasie. Skuteczność działania plastrów antykoncepcyjnych wynosi ponad 99% pod warunkiem, że stosowane są one prawidłowo, zgodnie z zalecaniami lekarza i ulotką dołączoną do opakowania.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania plastrów antykoncepcyjnych?

Nie wszystkie kobiety mogą stosować plastry antykoncepcyjne. Należy je wykluczyć podczas wywiadu lekarskiego i ewentualnych badań. Pierwszym przeciwskazaniem jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w plastrze. Nie mogą być one stosowane przez kobiety ciężarne, borykające się z migrenowymi bólami głowy czy z dziedziczną dyslipoproteinemią. Jeśli pacjentka miała już wcześniej zakrzepicę żylną czy tętniczą, również nie może stosować tej metody antykoncepcji hormonalnej. Dotyczy to też uwarunkowań dziedzicznych czy nabytych predyspozycji do zakrzepicy. Podobnie jest z dławicą piersiową, cukrzycą ze zmianami naczyniowymi, schorzeniami i nowotworami wątroby, nieuzasadnionymi krwawieniami z dróg rodnych.

Jeśli kobieta boryka się z nowotworem złośliwym piersi/dróg rodnych lub podejrzewa się te choroby nowotworowe, nie wolno stosować plastrów antykoncepcyjnych. Sięganie po nie odradzane jest kobietom powyżej 35. roku życia, nadmiernie pocącym się, z przetłuszczającą się skórą. Przeciwwskazaniami są też żylaki, anemia sierpowata, toczeń rumieniowaty, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca, palenie papierosów, stan po udarze mózgu i zawale serca, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Co ze skutkami ubocznymi?

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych jest bezpieczną metodą zabezpieczania się przed niechcianą ciążą, ale istnieje ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Do działań niepożądanych zalicza się ostrudę, ból i tkliwość piersi, ból głowy, mdłości i wymioty, wzrost łaknienia, przyrost masy ciała, wzdęcia i gazy, plamienia międzymiesiączkowe, wahania nastrojów, przetłuszczanie się skóry i włosów, nadwrażliwość na światło, obrzęki, suchość pochwy.

Źródło: Plastry Evra - Medyk Online

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%