Oprócz sztalugi studyjnej w każdej pracowni artystycznej powinno znajdować się także podobrazie malarskie. Akcesorium to jest nieodzownym elementem procesu twórczego, będąc doskonałym podłożem dla farb.
Oprócz sztalugi studyjnej w każdej pracowni artystycznej powinno znajdować się także podobrazie malarskie. Akcesorium to jest nieodzownym elementem procesu twórczego, będąc doskonałym podłożem dla farb. Aby wykonane dzieło charakteryzowało się trwałością i nieskazitelnym wykończeniem, konieczne jest wykorzystanie wysokiej jakości podobrazia. Jak wybrać idealne podłoże do malowania?
Podobrazie malarskie to nic innego, jak specjalne płótno naciągnięte na ramę. Akcesorium stanowi powierzchnię malarską, czyli podstawowe podłoże do tworzenia dzieł w pracowniach artystycznych. Podobrazie może być wykonane z różnych materiałów – np. bawełny, lnu czy poliestru. Podstawową jego funkcją jest przyjmowanie farb oraz zapewnianie im trwałości. Najczęściej powierzchnia ta jest pokryta warstwą gruntu, który przygotowuje podobrazie do procesu malowania, uniemożliwiając wchłanianie farb oraz zapewniając ich lepsze rozprowadzanie. Bez względu na wykorzystany zestaw artystyczny, czyli farby olejne, akrylowe lub inne, kolory zachowują swoją intensywność i trwałość na długie lata. Najpopularniejszym podobraziem malarskim jest to wykonane z płótna bawełnianego. Charakteryzuje się ono dużą elastycznością oraz umiarkowaną chłonnością. Chociaż podobrazie malarskie lniane jest bardziej wytrzymałe, jest ono droższe od bawełnianego.
Odwiedzając sklep plastyczny Warszawa z zamiarem zakupu podobrazia, podczas wyboru idealnego modelu warto wziąć pod uwagę kilka czynników – m.in. technikę malarską artysty, rodzaj farb czy wielkość oraz skalę planowanego obrazu. Przede wszystkim ważny jest rodzaj materiału. Wspomniane podłoże bawełniane jest uniwersalne i tańsze, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku początkujących artystów oraz podczas tworzenia mniejszych prac. Podobrazie malarskie wykonane z lnu charakteryzuje się większą trwałością i przeznaczone jest głównie dla profesjonalnych artystów – w szczególności do dzieł większych oraz bardziej wymagających.
Ważne są również rozmiar i grubość podobrazia. W zależności od wielkości planowanego dzieła, należy zdecydować się na odpowiednią grubość ramy oraz krosna. Obrazy o większym rozmiarze wymagają solidniejszych krosien, zapewniających właściwe napięcie płótna, pozwalające na uniknięcie deformacji podłoża w trakcie tworzenia. Wybór idealnego podobrazia powinien być również uzależniony od rodzaju farb, jaki zamierzamy użyć do wykonania pracy. W przypadku farb olejnych świetnie sprawdzi się podobrazie lniane. Natomiast do tworzenia obrazów farbami akrylowymi artysta może wybrać zarówno płótno bawełniane, jak i lniane – w zależności od efektu, jaki chce uzyskać.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu iszczecinek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz