Gdy za oknem króluje zimowa aura, utrzymanie odpowiedniej wilgotności w najbliższym środowisku staje się trudniejsze. Przy niższej temperaturze ilość wody, która może zmieścić się w powietrzu również ulega zmniejszeniu. Dlatego też wpadające do mieszkań i biur chłodne powietrze jest suche, często nie osiągając nawet minimalnej wartości 30 %. Automatycznie odbija się to też na naszej skórze, paznokciach czy włosach. Czy nawilżacz powietrza pomoże na suchą skórę? Jak nawilżyć powietrze zimą? Jaki nawilżacz wybrać?
Wlewanie wody do ewaporacyjnego nawilżacza powietrza. Materiały: Ranking-Oczyszczaczy.pl
Niska wilgotność powietrza w otoczeniu automatycznie oddziałuje na naszą skórę, przyczyniając się do wzmożonego odparowywania wody z naskórka. Odbywa się wskutek naturalnego procesu transepidermalnej utraty wody (TEWL) – w skrócie oznacza on przenikanie wody przez skórę i odparowywanie w naskórku.
Utrzymywanie wyższego poziomu nawilżenia będzie tylko z korzyścią dla Twojej skóry, która odwdzięczy się rzadszymi dolegliwościami dermatologicznymi.
Jednymi z nich są zmiany trądzikowe, nasilające się u wielu osób w sezonie zimowym. Suche powietrze narusza barierę hydrolipidową, co nasila m.in. uczucia ściągnięcia, świądu i przyczynia się do nadmiernej produkcji sebum.
Właściwe nawilżenie jest też szczególnie istotne dla osób cierpiących z powodu atopowego zapalenia skóry. AZS, jako schorzenie przewlekłe, wykazuje tendencję do nawrotów.
Pogorszenie się objawów zimą ma związek nie tylko z niską wilgotnością powietrza w budynkach, ale też zmianą temperatur podczas zmiany otoczenia (wychodzenie z ciepłego budynku na dwór i odwrotnie).
Odpowiednio nawilżone powietrze sprzyja utrzymaniu jędrnej, sprężystej i młodo wyglądającej skóry. Utrata wody w suchym otoczeniu przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza może zatem przeciwdziałać starzeniu się skóry.
Suche, rozdwajające się i bardziej łamliwe włosy są również oznaką utraty z nich wody. Nawilżone powietrze pomoże utrzymać Twoje włosy w olśniewającej kondycji.
Pozostając w temacie włosów i skóry głowy. Niska wilgotność sprzyja przesuszaniu naskórka, co skutkuje swędzeniem oraz pojawieniem się łupieżu.
Łupież, jeden ze skutków suchego powietrza. Źródło: Canva.com
Gama nawilżaczy powietrza dostępnych na polskim rynku jest dość szeroka, a modele różnią się nie tylko ceną, pojemnością zbiornika czy wydajnością, ale przede wszystkim typem urządzenia.
Jaki nawilżacz warto kupić? Najtańsze na rynku nawilżacze ultradźwiękowe kosztują od ok. 50 do 500 zł. Ich niska cena zakupu wiąże się jednak z późniejszymi dużymi wydatkami eksploatacyjnymi. Urządzenia te bowiem powinny korzystać z wody demineralizowanej lub destylowanej, która jest kilkadziesiąt razy droższa od zwykłej wody z kranu.
Alternatywą dla nich są nawilżacze ewaporacyjne, najbardziej higieniczne i najtańsze w utrzymaniu. Pozwalają na korzystanie z bieżącej wody z kranu, co znacznie obniża koszty na co dzień. Wszelkie zanieczyszczenia z wody, jak i znajdujące się w niej związki wapnia i magnezu, są zatrzymywane na filtrze ewaporacyjnym.
Wymagają natomiast okresowej wymiany filtrów, z reguły co 3-6 miesięcy. Ich koszt to około 50-70 zł.
Są jeszcze nawilżacze parowe, zdrowe i niewymagające filtrów, jednak najmniej popularne, ze względu na spore zużycie prądu. Woda jest podgrzewana, by zamienić się w parę, wychodzącą z nawilżacza.
Kolekcja kwiatów i roślin doniczkowych to dobry sposób na podtrzymanie wilgotności, pod warunkiem jednak, że została ona już podniesiona do odpowiedniego poziomu (np. za pomocą nawilżacza). Jedna roślina jednak nie wystarczy. Do osiągnięcia pożądanego efektu potrzebna jest kolekcja składająca się co najmniej z kilku egzemplarzy, najlepiej ustawionych blisko siebie.
Wilgotne prania w pokoju czy mokry ręcznik na kaloryferze to znane od lat sposoby na szybkie podniesienie wilgotności w pomieszczeniu. Niestety nie mamy jednak nad tym procesem kontroli, mogąc doprowadzić do przewilżenia pokoju. Wraz z schnięciem tkanin, ciężko w kolejnych godzinach utrzymać pożądany przez nas poziom wilgotności.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz