Zamknij

Jakie umowy dominowały na rynku najmu na nowoczesną powierzchnie biurową we Wrocławiu?

11:17, 20.11.2024 . Aktualizacja: 11:19, 20.11.2024
Skomentuj fot. Jakub Zazula fot. Jakub Zazula

Zasoby nowej powierzchni biurowej we Wrocławiu na koniec II kwartału 2024 roku wynosiły 1,37 miliona mkw. Miasto utrzymuje swoją silną pozycję w regionie, z ok. 36% powierzchni biurowej zlokalizowanej w centrum, które stanowi kluczowy obszar dla lokalnych i międzynarodowych najemców. Pierwsze półrocze przyniosło na rynek 32 300 mkw. nowej powierzchni, głównie dzięki projektom Quorum Office Park A (18 200 mkw.) oraz B10 Office (14 100 mkw.), jednak jest to wynik o 1% niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Jaki był udział niewynajętej powierzchni biurowej we Wrocławiu?

Obecnie wrocławski rynek zmaga się z wysokim wskaźnikiem pustostanów, który na koniec czerwca wyniósł 18,2%, co stanowiło wzrost o 210 punktów bazowych rok do roku. W centrum miasta odnotowano najwyższy wskaźnik pustostanów, sięgający 25,8%, co pokazuje zmieniające się preferencje najemców i wzrastające zainteresowanie lokalizacjami poza centralnymi obszarami. Dla porównania, strefa zachodnia miała 17,7% pustostanów, a południowa tylko 8,7%.

O ile procent spadł popyt na nową powierzchnię biurową we Wrocławiu?

Warto podkreślić, że obecnie Wrocław realizuje kilka dużych inwestycji biurowych, z największym projektem – Swobodna Spot, który obejmuje dwa budynki w rejonie ulicy Powstańców Śląskich. Budowa pierwszego z biurowców ruszyła w październiku 2023 roku, a według optymistycznych założeń cała inwestycja może zwiększyć zasoby biurowe miasta o ok. 90 000 mkw. do końca 2026 roku. Pomimo wzrostu podaży, wrocławski rynek wciąż boryka się z niższym popytem, który w pierwszym półroczu 2024 roku wyniósł 49 900 mkw., co oznacza znaczący, bo aż 43-procentowy spadek względem analogicznego okresu roku ubiegłego.

Transakcje na rynku najmu nowej powierzchni biurowej we Wrocławiu

Obserwowane zmiany popytu wpływają na kształtowanie się rynku najmu, gdzie renegocjacje dominują w strukturze transakcji, stanowiąc 54% wszystkich zawartych umów. Nowe umowy obejmowały natomiast 42% wynajętej powierzchni, lecz nadal brak jest umów przednajmu, co sugeruje ostrożne podejście najemców, którzy preferują krótsze i bardziej elastyczne rozwiązania. Rosnące znaczenie modelu pracy hybrydowej, w którym część pracowników pracuje zdalnie, wpływa na preferencje najemców, którzy coraz częściej wybierają mniejsze biura. Przeciętna powierzchnia biura wynajmowana przez firmy wynosi obecnie od 300 do 500 mkw., a większe powierzchnie, tj. 800-1 000 mkw., są rzadziej spotykane.


Fot. Jakub Zazula

Jakie branże dominują w najmie nowej powierzchni biurowej we Wrocławiu?

Pomimo rynkowych wyzwań, Wrocław nadal pozostaje atrakcyjnym miejscem dla najemców, zwłaszcza z sektora IT, który odpowiada za 46% wynajętej powierzchni biurowej w pierwszej połowie roku. Drugim kluczowym sektorem był przemysł produkcyjny, stanowiący 19% wynajmowanej powierzchni. Wrocław wyróżnia się najwyższym poziomem absorpcji netto spośród wszystkich miast regionalnych w Polsce – wyniósł on 27 500 mkw. w pierwszym półroczu, co pokazuje, miasto nadal przyciąga nowe firmy i inwestorów.

Jak kształtowały się stawki czynszu najmu na nową powierzchnię biurową we Wrocławiu?

Aktualnie wzrasta również poziom czynszów za najlepsze projekty biurowe we Wrocławiu – miesięczne stawki na koniec półrocza oscylowały w przedziale 14-16,5 EUR za mkw. Przyszłość wrocławskiego rynku biurowego wydaje się obiecująca – strategiczne projekty planowane na kolejne lata mogą przyciągnąć nowych najemców i wzbogacić ofertę powierzchni biurowych w mieście. Deweloperzy przewidują, że już w 2026 roku Wrocław wzbogaci się o kolejne nowoczesne biura, co przyciągnie większą liczbę firm zainteresowanych rozwojem w stolicy Dolnego Śląska.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%