Zamknij

Metody skutecznego zabezpieczania produktów w logistyce

09:51, 19.09.2024 . Aktualizacja: 09:51, 19.09.2024
Skomentuj

Płynność przepływu towarów ma bezpośredni związek z ich solidnym zabezpieczeniem. Ryzyko jest związane z każdą wysyłaną przesyłką. Może chodzić o kradzież, manipulację czy uszkodzenia mechaniczne. Wdrożenie skutecznej ochrony produktów w logistyce jest priorytetem – zarówno dla firm transportowych, jak i klientów. W poniższym wpisie dokładnie wyjaśniamy, jakie metody zabezpieczania towarów stosuje się w nowoczesnej logistyce!

Fizyczne metody zabezpieczania

To jedne z najpowszechniej stosowanych sposobów na ochronę przewożonego mienia. Wyróżniają się tu zwłaszcza plomby zabezpieczające, które chronią przed nieautoryzowanym dostępem. W zależności od typu przesyłki i wartości transportowanych dóbr, stosuje się co najmniej 3 rodzaje plomb, które różnią się pod względem poziomu zabezpieczenia oraz sposobu ich aplikacji.

  1. Plomby mechaniczne. W tej grupie znajdują się plomby plastikowe, metalowe oraz linkowe. Ich główną zaletą jest łatwość użycia oraz stosunkowo niski koszt. Plomby te często są jednorazowego użytku – po ich założeniu nie można ich usunąć bez widocznego uszkodzenia. Dlatego są tak skutecznym środkiem odstraszającym przed manipulacją.

  2. Plomby elektroniczne RFID. To zaawansowane plomby zabezpieczające, których funkcje wykraczają poza standardową ochronę przed manipulacją. Pozwalają też śledzić przesyłkę w czasie rzeczywistym. Firmy dzięki nim mogą monitorować położenie swoich towarów na każdym etapie transportu oraz otrzymywać powiadomienia o próbach naruszenia zabezpieczenia.

  3. Zamki i zabezpieczenia kontenerowe. W kontenerach przewozi się mnóstwo towarów często o wysokiej wartości. Dlatego do ich zabezpieczenia stosuje się zamki (np. śrubowe) i bariery mechaniczne oraz elektroniczne. Ich konstrukcja często wymaga użycia specjalistycznych narzędzi do otwarcia, co znacząco utrudnia próbę kradzieży.

Nowoczesne metody śledzenia i monitorowania

Ochrona produktów w logistyce nie może koncentrować się jedynie na fizycznych barierach. Bezpieczeństwo coraz częściej bazuje na zastosowaniu najnowszych technologii do kontroli przesyłek w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie ich do powszechnego użytku w firmie logistycznej sprzyja też reagowaniu na ewentualne zagrożenia.

Oprócz wspomnianych wyżej plomb zabezpieczających RFID firmy stosują:

  • technologię GPS,

  • czujniki monitorujące.

Zaawansowaną technologię GPS stosuje się zwłaszcza do produktów o wysokiej wartości. Pozwala ona na precyzyjne określenie pozycji ładunku na całej trasie – od załadunku po dostarczenie do klienta.

Inne znaczenie mają czujniki monitorujące. Ich wykorzystanie widać zwłaszcza w produktach, które muszą być przewożone i magazynowane w kontrolowanych warunkach (temperatura, wilgotność). Czujniki działają często w jednym systemie z GPS i innymi technologiami, by dostarczać pełne dane do platformy zarządzającej.

Zabezpieczenia na poziomie magazynów i centrów logistycznych

Ochrona towarów wykracza poza sam przewóz. Również w strefach magazynowych konieczne jest stosowanie całych systemów ochrony i monitoringu. Bez odpowiednich środków zabezpieczających, te obiekty mogą stać się łatwym celem dla kradzieży, sabotażu lub manipulacji towarem.

Do skutecznych metod zabezpieczenia zalicza się np. system CCTV (Closed-Circuit Television). To system kamer realizujących całodobowy nadzór nad wyznaczonymi strefami. Kamery te są często zintegrowane z systemami alarmowymi, które natychmiast informują o wszelkich próbach wtargnięcia, manipulacji lub innych niepożądanych zdarzeniach. Oprócz kamer, istotnym elementem są również czujniki ruchu oraz systemy alarmowe, które reagują na nieautoryzowany dostęp do stref o ograniczonym dostępie​.

Drugim rozwiązaniem jest wprowadzenie kontroli dostępu. Obejmuje ona systemy zamków elektronicznych, karty dostępu, a także bardziej zaawansowane technologie, takie jak identyfikacja biometryczna. Tylko upoważniony personel powinien mieć dostęp do miejsc, gdzie przechowywane są cenne lub wrażliwe towary. Wprowadzenie ścisłych procedur dotyczących kontroli dostępu minimalizuje ryzyko wewnętrznych zagrożeń, takich jak kradzieże przez pracowników.

Wybierz skuteczne metody zabezpieczenia towarów w logistyce!

Ochrona mienia w transporcie i magazynowaniu to wieloetapowy proces. Wymaga połączenia tradycyjnych metod fizycznych z nowoczesnymi technologiami monitorowania i kontroli. Plomby zabezpieczające to nie wszystko – warto sięgnąć też po zaawansowane technologie monitorowania i kontroli w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie kompleksowym rozwiązań wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa całego łańcucha dostaw.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%