Zamknij

Dębowe łóżka - świetny wybór do każdej sypialni. Dlaczego?

20:56, 22.03.2024 . Aktualizacja: 20:56, 22.03.2024
Skomentuj

Dębowe drewno wykorzystywane jest od setek lat. To materiał solidny, trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wykonane z niego meble są stylowe, eleganckie i niezwykle wytrzymałe. Pasują przede wszystkim do aranżacji klasycznych, ale równie dobrze sprawdzają się w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Jakie są najważniejsze zalety dębowych łóżek i dlaczego jest to świetny wybór do każdej sypialni?

Jakie zalety ma drewno dębowe?

Sypialnia to niewątpliwie pomieszczenie wyjątkowe, gdyż służące przede wszystkim do wypoczynku. Ważne jest więc to, aby było przytulnie urządzone. Czy dobrym wyborem jest zatem łóżko dębowe, które przecież wygląda na dość twarde? Okazuje się, że może być ono przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Warto bowiem w sypialni umieścić meble trwałe i solidne. 

Jakie są najważniejsze zalety drewna dębowego? Wymieniać można długo. Zacząć trzeba od wyjątkowej twardości dębiny. To dlatego ten materiał uchodzi za bardzo wytrzymały. Meble z niego wykonane przez wiele lat prezentują się jak nowe. Często są zresztą przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie drewno dębowe wcale nie jest trudne w obróbce. Z tego powodu meblarze za nim wręcz przepadają. Z dębiny tworzyć można meble różnego rodzaju. 

Dobrze wykonane łóżka dębowe są pod wieloma względami niezawodne. Przez długi czas zachowują swój pierwotny kształt. Nie ulegają żadnym wypaczeniom, o ile zapewnia się im odpowiednie warunki. Warto też zadbać o ich regularną konserwację. 

Dlaczego dębowe łóżka to doskonały wybór?

Dębowe łóżka są niewątpliwie bardzo eleganckie. To świetna propozycja dla wszystkich miłośników klasyki. Tego typu meble doskonale prezentują się w towarzystwie podobnych elementów. Mają tę zaletę, że nigdy nie wyjdą z mody. Nie trzeba się więc martwić tym, że dana aranżacja za kilka lat stanie się kiczowata.

Nie oznacza to jednak, że dębowe łóżka są zarezerwowane jedynie do wnętrz utrzymanych w klasycznej stylistyce. Wbrew pozorom są one bardzo uniwersalne. Z powodzeniem wykorzystać je można w sypialniach boho, rustykalnych, skandynawskich czy loftowych. Kluczem do sukcesu jest zakup odpowiedniego modelu. 

Trzeba wspomnieć o tym, że czas dla mebli dębowych jest bardzo łaskawy. Wraz z upływem lat prezentują się one coraz lepiej. Zyskują bowiem bardziej szlachetną barwę. Nie zmienia się ich kolor, ale naturalne wybarwienie ulega pogłębieniu. 

Dębowe łóżka - inwestycja długoterminowa

Nie bez powodu wiele osób traktuje zakup dębowych mebli jako inwestycję długoterminową. Nie należą one do najtańszych, ale za to są niezwykle solidne i trwałe. Wykonane z dębiny łózka używane mogą być nawet przez kilkadziesiąt lat. Czasem przekazywane są kolejnym pokoleniom. Wraz z upływem czasu tylko zyskują na wartości. 

Oczywiście są osoby, które rezygnują z zakupu dębowych mebli. Powodów jest kilka. Są to meble solidne i wytrzymałe, ale niektórzy obawiają się, że z czasem się im znudzą. Co można wówczas zrobić? Okazuje się, że wcale nie trzeba kupować nowego łóżka. Można je bowiem bez większego problemu przemalować. Drewno dębowe doskonale znosi wszelkiego rodzaju zabiegi renowacyjne. Można je wielokrotnie odnawiać. 

Jak należy dbać o dębowe łóżka, aby prezentowały się dobrze?

Okazuje się, że pielęgnacja drewnianych mebli wcale nie jest trudna. Sporo zależy w praktyce od rodzaju wykończenia danej powierzchni. Dębowe łóżka na ogół wystarczy tylko od czasu do czasu wyczyścić i zaolejować. Można też zdecydować się na ich woskowanie. 

Warto przy tym sięgać po preparaty renomowanych marek i stosować się do wskazówek producenta. Drewno to materiał, który nie lubi wody czy wysokich temperatur. Należy więc drewniane meble trzymać z daleka od źródeł ciepła. Ewentualne plamy trzeba z kolei szybko usuwać. Jeśli wniknąć głębiej, mogą być trudne do wywabienia. Optymalna temperatura dla dębu to od 15 do 30 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie powinna z kolei przekraczać 60%. W takich warunkach dębowe meble posłużyć mogą przez wiele długich lat. 


 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%