Zamknij

Zasady prowadzenia efektywnych szkoleń online

09:41, 13.04.2021 r. Aktualizacja: 09:41, 13.04.2021
Skomentuj

W ostatnich czasach rynek szkoleniowy w znacznym stopniu przeniósł się do przestrzeni wirtualnej. Tym samym trenerzy muszą się zmagać z zupełnie nowymi trudnościami, szczególnie w zakresie utrzymania zaangażowania i uzyskania odpowiedniej efektywności. Szkolenia online mogą być jednak skuteczne! Wystarczy wiedzieć, jak je prowadzić.

Nie bój się szkolenia online

Dzięki organizacji szkolenia online praca trenera jest tak naprawdę wygodniejsza. Brak konieczności dojazdów, mniejsze koszty organizacyjne i możliwość nauczania z dowolnego miejsca to ogromne atuty! Wielu szkoleniowców boi się jednak tej formy zajęć ze względu na brak możliwości prawdziwej interakcji z uczestnikami, obserwowania ich reakcji itp.

Dlatego efektywne szkolenia online wymagają odpowiedniego podejścia. Bardzo ważna jest charyzma trenera. Powinien on również znać metody angażowania uczestników i przyciągania uwagi. Badania wykazują, że aktywny udział w szkoleniu pozytywnie wpływa na stopień uwagi i zainteresowania tematem, dlatego należy to uznać za kluczowy czynnik  w organizacji efektywnego szkolenia online.

Skuteczne szkolenia online – o tym nie zapominaj!

O czym jeszcze pamiętać, chcąc prowadzić skuteczne szkolenia online? Jak zadbać o właściwe zaangażowanie? Sposobów jest wiele! Stosuj ich jak najwięcej, a szybko się przekonasz, że działają.

  1. Pamiętaj o autentyczności, na początku przedstaw się i powiedz kilka słów o sobie. Zadbaj o nieformalną atmosferę,
  2. Opowiedz skrótowo, o czym będzie szkolenie, skupiając się na przedstawieniu korzyści, jakie odnotują użytkownicy, zdobywając konkretną wiedzę czy umiejętności. To pomoże w ich zaangażowaniu i wzmocni motywację.
  3. Podziel szkolenie na krótkie segmenty, zapewniając chwile na odpoczynek. Wpływa to na efektywność przyswajania wiedzy.
  4. Zadbaj o odpowiednie ustawienie kamery. Trener powinien być dobrze widoczny. Ważna jest jego mimika i gestykulacja.
  5. Zachęć do włączenia kamer. Bycie widocznym męczy, ale jednocześnie sprzyja interakcjom i zaangażowaniu. Dlatego szkolenia online z włączonymi kamerami są skuteczniejsze. Pamiętaj jednak o uprzedzeniu uczestników o takiej formie szkolenia i przedstawieniu im korzyści z tego rozwiązania.

Traktuj szkolenia online jak te realizowane stacjonarnie, nie pomijając żadnych elementów (np. ćwiczeń czy tzw. icebreakerów). Nie zapomnij również o ewaluacji i uzyskaniu informacji zwrotnej od uczestników po zakończeniu zajęć. Dzięki temu kolejne szkolenia online będziesz mógł organizować jeszcze efektywniej!

Jeśli wciąż nie czujesz się na siłach do zorganizowania szkolenia online samodzielnie może warto rozważyć wzięcia udziału w szkoleniu czy kursie realizowanym przez innego organizatora? Odpowiednie oferty znajdziesz w bazach szkoleń online, na przykład tej prowadzonej przez serwis Eventis. Uczenie się od najlepszych może być doskonałym pomysłem jak poprawić warsztat i przełamać obawę przed prowadzeniem zajęć online. Zwłaszcza, że szkolenia, kursy i rozmaite warsztaty realizowane online wydaje się, że zostaną z nami już na dobre!

Zarówno w Szczecinie, Bydgoszczy, Poznaniu czy Gdańsku znajdziemy również szkolenia stacjonarne dla trenerów, które występują pod nazwą train the trainer. Więc jeśli mieszkamy w Szczecinku i możemy pozwolić sobie na kilkudniową wizytę zorientowaną na rozwijanie naszych umiejętności prowadzenia szkoleń online, może to być kolejna metoda rozwoju naszego warsztatu trenerskiego i zapewnienia udanych szkoleń w sieci Internet!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%