Zamknij

60 lat minęło... Jubileusz Klubu Żeglarskiego „Orlę”

06:57, 11.09.2023 Aktualizacja: 07:05, 11.09.2023
Skomentuj fot. Magdalena Michalska fot. Magdalena Michalska

W miniony weekend Żeglarski Międzyszkolny Klub Sportowy „Orlę” obchodził sześćdziesiąte urodziny! W piątek (8 września) miało miejsce otwarcie wystawy pamiątkowej „Navigare necesse est!”, natomiast dzień później (9 września) trzydzieści załóg zmierzyło się podczas Regat o Puchar Burmistrza Szczecinka w klasach Optimist, Laser Pico, ISA 407, OK Dinghy, ILCA 4.

[FOTORELACJA]7383[/FOTORELACJA]

Wystawa podsumowująca dorobek wodniaków ze Szczecinka, przygotowana została przez Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Szczecinku we współpracy z żeglarzami. Ekspozycję stanowią dokumenty i zdjęcia klubu oraz materiały archiwalne przechowywane w Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Szczecinku z lat 1963-2023. Wystawę wzbogacają również zbiory prywatne żeglarzy i sympatyków klubu: Beaty Bibik, Remigiusza Bieguńskiego, Adama Butowicza, Jerzego Groblewskiego, Natalii Jaszczur, Eugeniusza Kuźmickiego, Katarzyny i Piotra Lisieckich, Piotra Pindrala, Bartosza Sajdaka oraz Andrzeja Wysockiego.

Jak mogliśmy usłyszeć początki żeglarstwa w Szczecinku łączą się z osobą Henryka Falkowskiego i rokiem 1955, kiedy to grupa młodzieży licealnej, pod jego kierunkiem, stworzyła pierwszą sekcję kajakową. Mimo trudnych warunków (kajaki trzeba było zbudować samodzielnie) chętnych nie brakowało. To również dzięki panu Falkowskiemu, sześćdziesiąt lat temu powstał Miejski Klub Sportowy „Orlę”, którego wiodącą dyscypliną zostało żeglarstwo regatowe. Sekcja liczyła wówczas pięćdziesięciu jeden członków, w tym czterech sterników jachtowych. Całe lata 60-te i 70-te to nad Trzesieckiem okres prężnego rozwoju sportów wodnych. Dzięki zaangażowaniu Henryka Falkowskiego oraz drugiej bardzo ważnej postaci - Eugeniusza Kuźmickiego (nauczyciela WF- u oraz kierownika SPOS od 1967 roku), żeglarze ze Szczecinka zdobywali moc pucharów i medali, które do dziś zdobią ściany klubu.

Z okazji okrągłego jubileuszu miało też miejsce spotkanie członków i sympatyków klubu, podczas którego nagrodzono osoby zasłużone dla rozwoju żeglarstwa w Szczecinku i odnoszące sukcesy na regatach w kraju i za granicą.

Dzień później ŻMKS „Orlę” Szczecinek oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior zaprosiły natomiast na uroczyste otwarcie Regat o Puchar Burmistrza Szczecinka i Memoriał Henryka Falkowskiego w klasach Optimist, Laser Pico, ISA 407, OK Dinghy, ILCA 4. Zmierzyło się w nim trzydzieści załóg z Koszalina, Ustki, Złocieńca, Czaplinka, Szczecinka i Grudziądza.

Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Regaty zostały współfinansowane przez Miasto Szczecinek, Starostwo Powiatowe w Szczecinku, Nadleśnictwo Szczecinek, Smak Pomorski oraz firmę Turmed Szczecinek.

 

(mm)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Brzoska Brzoska

4 2

Bardzo mi się podoba ta nazwa klubu żeglarskiego . Tym bardziej ze jedynym orłem w Polsce który pływa jest 35 letni okręt podwodny produkcji radzieckiej - chluba polskiej floty podwodnej

11:26, 11.09.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KrackenwoolfKrackenwoolf

3 3

Klub nazywa się "Orlę" zgodnie z normami językowymi a nie ze względu na sentyment jego założycieli do sowieckiej myśli technicznej. Co ma Izba Lordów wspólnego z izbą wytrzeźwień? Orliki też mamy zlikwidować, bo się panu kojarzą z kacapami?

12:00, 11.09.2023

BrzoskaBrzoska

0 0

Nie chodzilo mi o konotacje z kacapami ale o fakt ze orly nie plywaja (z wyjatkiem wspomnianego okretu podwodnego)

06:13, 12.09.2023

ŻeglarzŻeglarz

5 3

Dlaczego nie zaproszono na tą uroczystość absolwentów klasy żeglarskiej w SP-1(1978-1982)?Organizatorzy.2 !

12:16, 11.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%