Zamknij

Takich zawodów w Szczecinku jeszcze nie było. Zjechali się speedcuberzy

08:24, 18.10.2022 Magdalena Leonowicz Aktualizacja: 08:29, 18.10.2022
Skomentuj fot. Magdalena Leonowicz fot. Magdalena Leonowicz
  • W ubiegły weekend odbyły się po raz pierwszy w naszym mieście zawody speedcubingowe.

 Speedcubing to stosunkowo nowa dyscyplina sportowa. Zainicjował ją znany węgierski architekt Erno Rubik, który w 1974 roku zaprojektował kultową kostkę Rubika. Od tego czasu, dyscyplina ta zyskała światową popularność, a zawody speedcubingowe odbywają się niemal wokół całego globu.  Wzrosła także ilość układanek logicznych, klasyczna kostka Rubika (3x3x3), to tylko jedna z rozgrywanych konkurencji. Obecnie jest ich kilkanaście.

[FOTORELACJA]6850[/FOTORELACJA]

Szczecinek jest jednym z nielicznych miast na Pomorzu Zachodnim, gdzie odbyły się zawody speedcubingowe. Ten event miał miejsce w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Organizatorami przedsięwzięcia byli: szczecinecki speedcuber Majk  Tomas, oraz delegaci World Cube Association – Krzysztof Bober i Karol Zakrzewski.

W ciągu dwóch dni, 56 uczestników rozwiązywało logiczne rozgrywki w 9 różnych dyscyplinach. W najbardziej klasycznej konkurencji 3x3x3, wygrał Olaf Kuźmiński, ze średnią (z 5-ciu ułożeń) 6,9s. Uzyskał on również najlepszy wynik w kategorii 2x2x2, średnia ułożeń 2,34s. W kolejnej układance logicznej – 4x4x4, najlepszą średnią uzyskał delegat World Cube Association – Karol Zakrzewski. Był on również niepokonany w ułożeniu kostki 5x5x5. Tutaj jego średnia wyniosła 58,55s.

Bardzo oryginalną, a zarazem widowiskową kategorią jest układanie bez patrzenia, w speeedcubingu określane jako blind. W tej nietypowej konkurencji, zwycięzcą był Wojciech Rogoziński, z najlepszym ułożeniem 22,75s. Równie niezwykłe, a zarazem robiące wrażenie na widowni jest układanie kostki jedną ręką, zwane kategorią one - handed.

Bezkonkurencyjny w układaniu jedną ręką, był posiadający już tytuł mistrza Polski, Karol Zakrzewski (średnia 13,15s). Następną układankę logiczną o kształcie piramidki, o profesjonalnej nazwie Pyraminx, najlepiej ułożył Adam Kędziorski, ze średnią 2,67s.

Ostatnia, równie nietypowa kostka to Skewb. Tutaj niepokonany okazał się Cezary Mach, ze średnią ułożeń 2,81s. Warto dodać, że Czarek jest tegorocznym mistrzem Europy w tej konkurencji.

Zawody, choć nietypowe, zgromadziły dzieci i młodzież z różnych zakątków Polski. Niezmiernie miło było poobserwować tak inteligentne młode umysły. Z naszego szczecineckiego podwórka, w tym przedsięwzięciu wzięło udział tylko czterech uzdolnionych speedcuberów. Byli to Majk Tomas, Karol Leonowicz, Antoni Firlej i Wiktor Żurowski.

(Magdalena Leonowicz )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%