Działalność Szczecineckiego Klastra Meblowego doceniła Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM), której Prezes Pan Jan Szynaka miał okazję ocenić obiekty i firmy ulokowane na terenie szczecineckiej inicjatywy. Starający się o członkostwo w Izbie Klaster zaprezentował się z jak najlepszej strony.
Jedną z podstawowych zasad działalności OIGPM jest integracja polskiej branży meblarskiej w celu umacniania jej pozycji na arenie międzynarodowej i wspierania jej rozwoju wśród rodzimych gałęzi przemysłu. Doskonale rozumieją to twórcy Szczecineckiego Klastera Meblowego, którego założenia pokrywają się z misją Izby. Wspólne dążenia skłoniły ich do aspirowania do członkostwa w tej organizacji.
Podpisany we wrześniu 2013 roku m.in. przez Burmistrza Miasta, Starostę Powiatu i Kronospan list intencyjny zapoczątkował działania zmierzające do powołania Szczecineckiego Klastera Meblowego, czyli skoncentrowanej przestrzennie grupy przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów przemysłu, instytucji i organizacji. Dziś inicjator tego przedsięwzięcia – firma Kronospan – może śmiało powiedzieć, że projekt okazał się sukcesem. I to miał okazję ocenić Prezes Izby.
- Aktualnie w skład Szczecineckiego Klastra Meblowego wchodzą firmy produkcyjne, jednostki badawcze oraz instytucje skupione wokół branży meblarskiej. Na terenie naszej inwestycji – hal o łącznej powierzchni ponad 80 tys. m2 – funkcjonują: firma GK Factory (dawniej Grześkowiak Komponenty), STOL-TAP, Tvilum, BHK, ABO oraz nowy klastrowicz firma HMW – mówi Dyrektor Sprzedaży Kronospan Polska Bartosz Panas.
Klaster nieustannie się rozbudowuje – nie tylko powołując do życia nowe inwestycje, takie jak druga hala przy ul. Pilskiej, ale także dołączając nowych członków i przyczyniając się do rozwoju dotychczasowych. Między innymi firma STOL-TAP zajmując miejsce w nowym obiekcie wzmacnia swoje możliwości produkcyjne. Poszerzenie parku maszynowego zwiększy potrzebę zatrudnienia o prawie 20% w stosunku do obecnej załogi.
- Stworzenie stabilnego i zrównoważonego rynku pracy, a także poprawa jakości życia mieszkańców regionu to podstawowe założenia porozumienia z 2014 r. podpisanego przez Burmistrza Miasta oraz naszą firmę – mówi Członek Zarządu Kronospan Polska Krzysztof Aleksandrowicz. – Dzięki takim inicjatywom Szczecinek staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia. Działając lokalnie podnosimy konkurencyjność i innowacyjność regionu tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy.
Utworzenie Szczecineckiego Klastra Meblowego nie tylko wydatnie przyczyniło się do zmniejszenia bezrobocia w powiecie, ale także stworzyło warunki do poszerzenia oferty edukacyjnej. Razem z Politechniką Koszalińską Kronospan otworzył Filię uczelni, a także powołał do życia Centrum Badawczo-Rozwojowe. Obie instytucje działają jako wsparcie Klastra i stanowią solidny fundament branży meblarskiej w naszym regionie.
Kronospan oraz wszystkie firmy zrzeszone w Szczecineckim Klastrze Meblowym popierają politykę zrównoważonego rozwoju i stawiają na gospodarkę w obiegu zamkniętym, co znacząco przyczynia się do wzmocnienia polskiego przemysłu drzewnego. Wykorzystanie drewna poużytkowego pochodzącego m.in. z procesu produkcji klastrowiczów chroni zasoby surowców naturalnych – lasy, zielone płuca planety. Dzięki zdobytemu doświadczeniu Kronospan wprowadził lepsze procedury, systemy zbiórki oraz przerobu drewna recyklingowego w technologii bezodpadowej i nadal je udoskonala. Działalność firmy na tym polu przyczynia się także do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach.
Dzisiaj w firmach należących do SKM skupionych w bezpośrednim sąsiedztwie szczecineckiego zakładu Kronospan zatrudnionych jest blisko 500 osób. Koszt infrastruktury przygotowanej pod tę inicjatywę przekroczył 100 mln zł. Wszystkie podmioty działające w Klastrze przyczyniają się do wzrostu PKB, w którym przemysł meblarski stanowi 2,29%, gdzie w Unii Europejskiej to zaledwie 0,68%. Polska zajmuje drugie miejsce w rankingu eksporterów mebli na świecie oraz pierwsze w Europie
Pytanie23:47, 17.03.2021
ilu mieszkańców musi umrzeć na raka z powodu rakotwórczego formaldehydu? Dlaczego w szczecinku jest wiecznie smród i trociny?
Pracował 08:14, 18.03.2021
Pewnie stał na produkcji że trzy miesiące
gość08:31, 18.03.2021
O szyszkach olchy coś mówili?
Laczek14:50, 18.03.2021
Ten pierwszy z lewej to lepszych butów już nie ma? Wszystko poszło na filtry i nie stać na jakiś pantofel.
ada22221:37, 18.03.2021
Ale Ciebie widać stać...na bezsensowne komentarze.
Leszek11:12, 19.03.2021
Może koleś z jakieś wycieczki a nie z tej delegacji, bo tak stoi z boku. Błoto jest na podwórku to w pantoflach nie przyjechał i tyle.
Elegant 17:13, 18.03.2021
Niby Biznes a gustu brak.
Jeśli to działa tak,jak Państwo wyglądają to gratuluję.
Wiem nie szata zdobi człowieka, ale również strojem oddaje się szacunek randze wydarzenia i prezentuje siebie.
Panowie garnitur majątku nie kosztuje o butach nie wspomnę .
Panie żakiet i również bizesowe buty a nie kozaki....
:)17:22, 18.03.2021
Nieładnie jest krytykować gości... bo to chyba córka tego Pana...
Obiektywka 17:23, 18.03.2021
Chyba ktoś tu dawno w naszym mieście nie był... A swoją drogą chyba chodzi o Szczecinek?
Bio masa 23:38, 18.03.2021
A gdzie maseczki du pki.
Szef07:08, 19.03.2021
Dlaczego nią żadnej fotce nie ma pani Prezes Iwonki nie Iwony ?
YES03:48, 26.03.2021
ALE WIOCHA ZENADA NIE MOWCIE NIKOMU ZE Z MIASTA SZCZECINEK BO CO MYSLE ZE TAK BEDZIE LEPIEJ DLA MIASTA
2 3
Zawsze możesz się wyprowadzić, np na śląsk ... lub do Warszawki. Polecam - tam nikt nie umiera :)