Zamknij

Poznaj z bliska Mocarzy Gospodarczych z Powiatu Szczecineckiego

08:27, 21.04.2019 ad Aktualizacja: 08:44, 21.04.2019
Skomentuj

12. kwietnia odbyła się gala Mocarzy Gospodarczych Powiatu Szczecineckiego, podczas której  nagrodzono i wyróżniono podmioty, przedsięwzięcia i osoby z powiatu szczecineckiego. W tym roku wpłynęło ogółem 47 zgłoszeń,  z czego nominacje  uzyskało  35 kandydatów.

Poniżej szczegółowo przedstawiamy laureatów i wyróżnionych podczas XV edycji.

W kategorii „Osobowość gospodarcza roku”

Dorota Szpernalowska

Doktor nauk medycznych, specjalizacja neurolog. Prowadzi NZOZ POZET, w pomieszczeniach po dawnej przychodni kolejowej, przy ul. Warcisława IV w Szczecinku. Na przełomie lat 2007-2008 budynek przychodni o powierzchni 900 m2, poddany został rozbudowie oraz modernizacji. Dobudowano 900m2 powierzchni użytkowej. Gabinety i korytarze są przestronne i widne. Całkowicie zostały wymienione instalacje elektryczne oraz wodno-kanalizacyjne. Zrezygnowano ze starej kotłowni węglowej. Zminimalizowana została ilość schodów, a w ich miejsce powstały łagodne podjazdy.

NZOZ POZET prowadzi szeroki zakres usług medycznych. Uruchomiono laboratorium medyczne. W obiektach mieści się apteka, gabinet rehabilitacji, pracownia rentgenowska, EEG, USG.

Pani Dorota, prowadząc prace remontowe i wykończeniowe w obiektach służących społeczności miasta i powiatu szczecineckiego, jednocześnie otworzyła przewód doktorski na PAM w Szczecinie, który obroniła w X. 2008 r. Tematem rozprawy doktorskiej była „Analiza epidemiologiczna stwardnienia rozsianego w powiecie szczecineckim w latach 1993 – 2005.”

Swoją  pracą i postawą pokazuje jak wiele może dokonać Kobieta mimo trudnej sytuacji ogólnokrajowej, na trudnym rynku szczecineckim.

Jest fundatorem i założycielem Fundacji „Pewna Pomoc”. Fundacja jako jedyna w regionie zabezpiecza koncentratory tlenu dla osób nie mogących samodzielnie oddychać. Wypożycza je nieodpłatnie, nawet dla szczecineckiego szpitala. Fundacja utrzymuje się z 1% darowizny podatku.

Prowadzi nieodpłatne badania przesiewowe w całym powiecie szczecineckim, bez finansowania zewnętrznego. Jest pionierem opieki hospicyjnej i paliatywnej na terenie powiatu szczecineckiego. Od 2006r. przy współpracy z proboszczem parafii pw. św. Franciszka z Asyżu - x. Markiem Kowalewskim oraz kolegami medykami jako wolontariusz pomagała chorym na choroby nowotworowe w walce z bólem i cierpieniem. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu (sekretarz - skarbnik), które wybudowało  stacjonarne hospicjum na terenie Parafii pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Bukowej w Szczecinku. Od lipca 2018 r. czuwa nad prawidłową opieką medyczną stacjonarnego hospicjum wybudowanego przez stowarzyszenie.

Jest członkiem: Polskiego Towarzystwa Epileptologii, członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz prezesem Oddziału Słupsko-Koszalińskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Współpracuje również z Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego przy Sofijskim Uniwersytecie Medycznym.

Prowadzi prace badawcze, naukowe, posiada w swoim dorobku naukowym wiele publikacji o tematyce neurologicznej, między innymi: „Zachorowalność w powiecie szczecineckim na choroby otępienne” – artykuły dotyczące skuteczności różnych preparatów leczniczych w zakresie neurologii, ściślej zaburzeń poznawczych; „Padaczka wczoraj i dziś” – druk w Epileptologii;  „Jak szybko rozpoznaje się chorobę Alzheimera”- druk w Psychogeriatrii; „Opóźnienie w rozpoznaniu choroby Alzheimera” – druk w Zdrowiu Publicznym. Prace swoje, dotyczące epidemiologii stwardnienia rozsianego przedstawiała na konferencji w Dusseldorfie i Stuttgarcie. W 2003 r. została laureatką konkursu Kobieta Biznesu Regionu Środkowopomorskiego.

Od 2013 r. pracuje na Oddziale Neurologicznym 107 Szpitala Wojskowego w Wałczu. W 2018 r. otrzymała diamentowe skrzydła w ramach nagrody przyznawanej przez Europejską Organizację Udarową (ESO) i Inicjatywę Angels, jaką otrzymał Oddział Neurologiczny w Wałczu za szybkie niesienie pomocy chorym z udarem mózgu.

W kategorii „Udany Debiut”

Pracownia Florystyczna Zielna Łukasz Wierzbiński

Kwiaciarnia ZIELNA działa od grudnia 2017 r. Powstała z połączenia pasji i miłości do świata roślin - nie tylko ozdobnych! Tworzą ją dwa zupełnie inne spojrzenia na florystyczne wyzwania, połączone wspólnym zamiłowaniem do ogrodnictwa, które szlifowano podczas wielokierunkowej edukacji na Uniwersytecie Technologicznym. Kwiaciarnia realizuje się zarówno w sprzedaży bukietów i kompozycji z kwiatów żywych, jak i pełną oprawą innych uroczystości. Dzięki gatunkom z własnej produkcji, mamy możliwość tworzenia nietuzinkowych kompozycji. Największym sukcesem dla nas, po roku działalności w mieście jest grono stałych, zadowolonych klientów, którzy cenią sobie oryginalność i odwagę w kompozycji. Prowadzony przez nas fanpage firmowy, zyskał prawie 3000 obserwatorów, co jest dla nas ogromnym wyróżnieniem.

W kwiaciarni pracuje się na rzadko spotykanych materiałach roślinnych i technicznych, sprowadzając je z całego świata. Właściciele opierają się na nowatorskich metodach wykorzystując najnowsze trendy florystyczne. Panowie  propagują ekologiczną florystykę, wykorzystując naturalne materiały. W kwiaciarni nie ma opakowań foliowych, ich alternatywą są papierowe torby.

Głównym kierunkiem rozwoju kwiaciarni jest sprzedaż kompozycji kwiatowych z naciskiem na trendy florystyczne. Dodatkowo rozwijane są działania edukacyjne poprzez promowanie kultury florystycznej i aktywizację lokalnej społeczności w aktywnym propagowaniu sztuki florystycznej, ponieważ odczuwamy coraz większe zainteresowanie naszymi zajęciami. Promocja firmy odbywa się poprzez portale społecznościowe oraz aktywny udział w pokazach, warsztatach i szkoleniach florystycznych, na terenie całej Polski – jako słuchacze i trenerzy.

Dotychczasowe największe osiągnięcia to: Laureaci pierwszego miejsca w II Krajowych Florystycznych Mistrzostwach Regionu Wielkopolsko-Zachodniopomorskiego, uzyskanie tytułu Międzynarodowego Mistrza Polski w kategorii seniorów w IX Międzynarodowych Mistrzostwach Florystycznych, Najlepsza kwiaciarnia

W kategorii „Przedsięwzięcie inwestycyjne roku – mikro i mały inwestor”

Adaptacja i przebudowa budynku po Gminnym Ośrodku Zdrowia na przychodnię lekarską w Wierzchowie

Inwestor: Piotr Burgieł Przychodnia Lekarska Amelia

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, zorganizował na terenach wiejskich i małych miast powiatu szczecineckiego, złotowskiego (Lotyń) i koszalińskiego (Bobolice), profesjonalne placówki służby zdrowia. Jedną z nich uruchomił w Wierzchowie w gminie Szczecinek. W budynku po gminnym ośrodku zdrowia, po przeprowadzeniu kapitalnego remontu, w który w części zaangażowała się Gmina Szczecinek, powstała nowoczesna, niezwykle przytulna i przyjazna dla pacjentów placówka  medycyny rodzinnej i szkolnej.

Właściciel Przychodni podjął się wielowymiarowej inwestycji. Zawilgocony, poniemiecki budynek poddany został izolacji. Jednak największy front robót wykonany został w środku. Wymieniono stare i awaryjne instalacje wodno-kanalizacyjne oraz elektryczną. Przebudowany został układ pomieszczeń, który jest teraz praktyczny i dla pacjentów i dla personelu. W wyniku tych prac wygospodarowane zostało miejsce na zaopatrzony w zabawki i pomoce dydaktyczne kącik zabaw, toaletę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, ale też dla matek z małymi dziećmi. Wszystkie pomieszczenia zyskały nowe stropy, okładziny ścienne i posadzki. Zlikwidowano wszelkie bariery architektoniczne. Pozostałe prace wykończeniowe, wymiana stolarki drzwiowej, oświetlenia, dobór kolorystyki ścian, mebli pod wymiar oraz wszechobecne obrazy, tchnęły w obiekt nowego ducha.

Również gabinety -  internistyczny, pediatryczny, stomatologiczny oraz zabiegowy, wyposażone zostały w niezbędny sprzęt.

W kategorii „Przedsięwzięcie inwestycyjne roku – średni i duży inwestor”

Budowa i zagospodarowanie Centrum Handlowego Nova

Inwestor: Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „ZYMEX” Ariana Kiełbasa

Zakup nieruchomości gruntowej wraz z przynależnymi obiektami po dawnym Warcisławiu nastąpił w roku 2014. Obiekt zakupiono wraz z istniejącym pozwoleniem na budowę.

Zmiana koncepcji i wizji inwestorskich wraz z przygotowaniem nowego projektu i projektów zmian oraz otrzymaniem nowej zgody na budowę w zasadzie już innego obiektu trwała około 24 miesiące.

Sam proces inwestycyjny od zakończenia prac ziemnych (08.03.2017) do otrzymania pozwolenia na użytkowanie (październik 2018) zajął 18/19 miesięcy, wraz z zagospodarowaniem terenu i budową około 200 miejsc parkingowych.

Jest to 5-kondygnacyjny budynek o powierzchni około 5000 m2. Na poziomie parteru i I piętra ulokowały się takie firmy jak drogeria Rossmann, cukiernia Bagietka, Pepco, RTV EURO AGD oraz KIK. II piętro to przestrzeń rekreacyjna. Na powierzchni około 1200 m2 - 600 m2 to klimatyzowana, wysoka na 4,5 metra, prowadzona pod okiem wysokiej klasy specjalisty Pani Anny Guzik, siłownia. W miejscu tym najbardziej wybredni znajdą każdy sprzęt, który pozwala kształtować sylwetkę i utrzymać kondycję fizyczną.

Na tym samym poziomie swój raj do zabaw znajdują dzieci, młodzież i dorośli. W parku trampolin, na 600 m2 oprócz zabaw zmuszających do wysiłku fizycznego, prowadzi się zabawy multimedialne.

Wreszcie ostatnia kondygnacja to część apartamentowa z częścią hotelową. 16 pokoi i 3 apartamenty wykonane zostały w standardzie również dla wymagających.

Całością wykonania przedsięwzięcia zajęte były różne wyspecjalizowane ekipy od firm budowlanych, elektrycznych, wentylacyjno-chłodniczych, konstrukcyjno-fasadowych, kamieniarskich, po wysoko specjalistyczne, wyposażające obiekt w sterowanie cyfrowe.

W kategorii „Najlepszy produkt Roku” - produkt spożywczy

Wyroby wędliniarskie i garmażeryjne Firmy Handlowo – Produkcyjnej Agnex z Jelenina

Tradycyjny smak, apetyczny wygląd to cechy charakterystyczne wędlin i wyrobów garmażeryjnych firmy. Przygotowywane tylko z naturalnych, wyselekcjonowanych surowców, bez dodatku glutaminianu sodu i fosforanów, ulepszaczy i wypełniaczy, podkreślone odpowiednią kompozycją przypraw i ziół, stanowią idealny poczęstunek dla gości podczas uroczystych spotkań, jak i dodatek do codziennych posiłków.

Tajemnica szlachetności produktów tkwi w procesie ich wyrobu. Firma Agnex stosuje tylko tradycyjne metody wytwarzania na podstawie sprawdzonych, często rodzinnych receptur. Produkty poddawane są odpowiedniej obróbce, dzięki czemu zachowany jest ich smak, aromat oraz bogate wartości odżywcze.

W swojej ofercie firma posiada pasztety i pieczenie, białą kiełbasę, salceson, mięsa pieczone oraz pierogi – ruskie i z mięsem oraz prawdziwy kulinarny przebój – babkę ziemniaczaną! Produkty mięsne zawierają aż … 96% mięsa, co w sposób znaczący wyróżnia je na lokalnym, a nawet regionalnym rynku i plasuje w klasie premium.

Wyroby dostępne są w Jeleninie oraz punkcie sprzedaży detalicznej przy placu Winnicznym 12a/7 w Szczecinku. Można je nabyć także podczas festynów, na targach czy lokalnie organizowanych dożynkach. Dodatkowo firma Agnex świadczy usługi cateringowe.

Firma powstała w 2017 r. Działa głównie w powiecie szczecineckim oraz powiatach ościennych. Do produkcji wykorzystuje produkty mięsne, przyprawy, wszelkiego rodzaju opakowania od lokalnych dostawców, co czyni firmę zaangażowaną w rozwój powiatu szczecineckiego.

Patrząc na nominowane produkty należało się spodziewać, że Kapituła przyzna dodatkowo wyróżnienie. Otrzymały je pączki od Jabłońskiego z Piekarni Radosława Cywińskiego w Barwicach.

Pączek od Jabłońskiego poza tym, że charakteryzuje się jedyną i niepowtarzalną recepturą jest produktem, który wypiekany jest od razu wraz z konfiturą a nie jak tradycyjne pączki nabijany, co powoduje jego specyficzny i niepowtarzalny smak.

Nic za tym dziwnego, że konsumowany jest od 3 pokoleń, a  każdego dnia sprzedaje się w ilości około 5 tys sztuk.

Produkt turystyczny i inne

Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich (SWRM)

Fantastyczna inwestycja podkreślająca walory turystyczne miasta.

W okresie pierwszego sezonu funkcjonowania z usług SWRM skorzystano ponad 40 tys. razy. W tym samym czasie KM Szczecinek nie odnotowała spadku ilości przewożonych pasażerów w autobusach. Wielkości te świadczą o wykonaniu nałożonych sobie celów przy realizacji przedsięwzięcia.

System rowerowy w Szczecinku, różni się od podobnych tego typu przedsięwzięć w Polsce. W Szczecinku wypożyczalnie rowerowe są umiejscowione w pobliżu wiat przystankowych. Aplikacje w systemie SWRM umożliwiają z poziomu wypożyczalni rowerów przejść do dynamicznych rozkładów jazdy autobusów przyjeżdżających na dany przystanek. Takie rozwiązanie posiada tyko Szczecinek. Cały opracowany przez KM Szczecinek system roweru miejskiego znacząco wpływa na zwiększenie multimodalnej mobilności miejskiej mieszkańców Szczecinka.

System funkcjonuje od marca do listopada. Przy obsłudze SWRM pracują 4 osoby. Koszt inwestycji netto 981 193 zł, koszt brutto 1 206 867 zł. Dofinansowanie ze środków UE 85% wydatków kwalifikowanych 782 928 zł.

W tej kategorii Kapituła również przyznała wyróżnienie, a otrzymało je Ośrodek Jeździecki Lipowy Dwór Marzena Deneszewska.

Ośrodek w Lipnicy oferuje naukę jazdy konnej zarówno dla początkujących jak i osób,  które niezależnie od wieku, dobrze trzymają się w siodle. Dla zainteresowanych organizowane są także treningi skokowe oraz zajęcia teoretyczne z zakresu hodowli koni i zasad jeździectwa. Integralną częścią Ośrodka jest pensjonat dla koni.  Właścicielka zapewnia całodobową opiekę dla zwierząt, W Ośrodku organizowane są: przyjęcia urodzinowe z kucykiem dla dzieci, rajdy,  majówki w siodle, wakacyjne warsztaty jeździeckie i wiele innych wydarzeń.

W kategorii „Najlepszy Podmiot Działający w Usługach”

Zakład Usług Leśnych Bulczak Junior

Właściciel firmy Marek Bulczak, w 2015 r., mając 25 lat założył przedsiębiorstwo Zakład Usług Leśnych Bulczak Junior. Początek firmy to jednoosobowa działalność. Przełomowym rokiem dla firmy był rok 2018, w którym zwiększyła się liczba osób zatrudnionych do 20 (obecnie 21 osób). Jest to jeden z największych i najszybciej rozwijających się podmiotów gospodarczych w Gminie Grzmiąca.

Zakład świadczy usługi z zakresu leśnictwa, na które składają się m. in.: pozyskanie drewna, zrywka, podwóz i transport, prace z zakresu zagospodarowania lasu (sadzenia, przygotowanie gleby pod odnowienia, zabezpieczanie upraw, pielęgnowanie, czyszczenia wczesne i późne, obserwacje na wieży p-poż). 

Od początku działalności właściciel inwestuje w maszyny do zrywki drewna. W przełomowym roku 2018 zainwestował w sprzęt prawie 1 mln zł, co stanowi  wzrost o ok. 3000% w stosunku do 2015 r. Zakupił najnowocześniejszą oraz najmocniejszą w Polsce przyczepę leśną Palms 15T +7.72 oraz ciągnik leśny  Valtra T144 (jest w trakcie oczekiwania na odbiór maszyny fabrycznie nowej). Zestaw ten będzie najnowocześniejszym i jedynym takim zestaw zrywkowym  w Polsce! Obecnie na wyposażeniu firmy są: ciągnik leśny LKT, 5 ciągników przystosowanych do prac leśnych, 5 przyczep leśnych oraz 15 pilarek.

W firma z roku na rok  roku  zwiększa się ilość i wartość zdobytych zleceń. W 2015 wartość zleceń wynosiła 40.000 zł a w 2018 r. 1.880.000 zł  Większość prac wykonywanych jest dla LP  (około 90%) oraz osób prywatnych (10%).

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Spin Sp. z o.o. w Szczecinku

W tym roku  spółka obchodzi swoje 25 lecie istnienia. Dla większości firma znana jest z kompleksowej obsługi firm w zakresie materiałów biurowych.

Oprócz tego Spin uczy sprzątać, prowadzi bezpłatne szkolenia i warsztaty, dedukuje produkty profesjonalnej chemii oraz wspiera przy metodyce pracy osoby sprzątające.

Spin prowadzi prezentacje produktowe, proponuje gotowe rozwiązania systemowe zarówno w zakresie utrzymywania czystości w obiektach, ergonomii i wyposażenia stanowisk pracy, archiwizacji i niszczenia dokumentów i wielu innych.

SPIN świadczy także szereg usług związanych z technologiami wydruku, personalizacji czy reklamy oraz prowadzi szkolenia.

Spin to również jedyna firma w naszym mieście przeprowadzająca coroczny projekt dla szkół pt. Interaktywna tablica.

W kategorii „Pozagospodarcze Wydarzenie Roku”

„100 na 100 Niepodległej” - 100- osobowy chór Szczecinka na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Projekt muzyczny i patriotyczny Szczecineckiego Towarzystwa Muzycznego, angażujący uczniów szczecineckich szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, profesjonalistów z chóru Orantes oraz muzyków jazzowych. Wszystkie te osoby tworzyły 100-osobowy chór, który wykonał pieśni patriotyczne na jazzowo pod kierunkiem Marcina Jaczewskiego. Koncert miał miejsce 11 listopada 2018 r. w szczecineckim kinie „Wolność” i tym samym wpisał się w ogólnopolskie obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aranżacje wykonywanych pieśni stworzyła specjalnie na tę okazję poznańska pianistka i aranżerka Katarzyna Stroińska – Sierant. To wydarzenie o niecodziennym charakterze i pięknej oprawie muzycznej, integrujące pokolenia, było również o tyle niezwykłe, że nabrało charakteru ogólnokrajowego dzięki transmisji na żywo na kanale YouTube w internecie.

Wyróżnienie natomiast przyznano Samorządowej Agencji Promocji i Kultury za organizację Mistrzostw Polski FTS w Tańcach Latynoamerykańskich

W wydarzeniu uczestniczyły 124 pary rywalizujące o tytuł tej najlepszej. Publiczność mogła obserwować zmagania w pięciu tańcach: brazylijskiej sambie, efektownej cha-chy, gorącej rumbie, marszowym paso doble oraz energicznej Jivie. Wydarzeniem towarzyszącym był Memoriał Barbary Krzyżanowskiej-Ksok, wybitnej trenerki, która przez wiele lat trenowała szczecineckie pary taneczne, odnoszące sukcesy na arenie polskiej i międzynarodowej.

W kategorii „Pozagospodarcza Osobowość Roku”

Krzysztof Ogień Leśniewski

Człowiek wielu pasji. Muzyk, kompozytor, autor tekstów, prowadzący zajęcia wokalne, znany z „niezwykłego nosa” do odkrywania talentów. Nie sposób wymienić wszystkich młodych artystów, którzy wyszli spod jego skrzydeł, ale dość powiedzieć, że jego podopieczni odnoszą ogólnopolskie i międzynarodowe sukcesy, które odbiły się w mediach szerokim echem. Oszlifowane diamenty „Ognia”, błyszczały na niezliczonych scenach prezentując swoje umiejętności  na antenach TVP, telewizji TVN, czy Polsat.  Krzysztof Leśniewski ma na koncie dwie płyty. Autostradę marzeń nagraną  w 2002 roku i „Wiarę”, która ukazała się w 2018 roku. Ostatnią stworzył wspólnie z najlepszymi szczecineckimi artystami. Album jest wspaniałą artystyczną wizytówką naszego regionu. Organizował i współorganizował wiele przedsięwzięć artystycznych odbywających się na terenie powiatu szczecineckiego. Prekursor ogólnopolskiego festiwalu kolęd i piosenek świątecznych „Piosenka jest dobra na zimę”, który odbywa się u nas od 21 lat!

Krzysztof „Ogień” Leśniewski to również zapalony sportowiec. Szczególnym uczuciem obdarzył piłkę ręczną. Jest współzałożycielem stowarzyszenia „Handbal”  Szczecinek, które szkoli młodych szczypiornistów.

 

 

(ad)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%