Zamknij
REKLAMA

Nowe ulgi w strefie ekonomicznej

10:00, 01.04.2019 | UM Szczecinek
Skomentuj
REKLAMA

Na początku września 2018 r. zostały opublikowane rozporządzenia wykonawcze do Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Dzięki temu cała Polska została objęta programem pn. „Polska Strefa Inwestycji”. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie na realizację inwestycji według nowych zasad. Tym samym każdy przedsiębiorca planujący budowę, rozbudowę firmy lub reinwestycję (z sektora przemysłowego lub usługowego) może ubiegać się o uzyskanie decyzji o wsparciu.

Decyzja, jaką udziela przedsiębiorcom w obszarze środkowego Pomorza Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego uprawnia do korzystania ze zwolnienia w podatku dochodowym, po spełnieniu określonych przepisami prawa warunków. Zasady inwestowania uzależnione są m.in.: od lokalizacji inwestycji (w jakim województwie, powiecie i gminie), wielkości przedsiębiorcy oraz stopy bezrobocia w danym powiecie. Obszar pozostający we właściwości Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 29.08.2018 roku (Dz. 2018, poz. 1698), obejmuje 16 powiatów, zlokalizowanych na terenie trzech województw: pomorskiego (5 powiatów i 1 miasto na prawach powiatu), zachodniopomorskiego (8 powiatów i 1 miasto na prawach powiatu) oraz wielkopolskiego (1 powiat).

Część obszaru do dnia 31.12.2026 roku objęta jest statusem Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i stanowi tzw. podstrefy. Są to grunty o łącznej powierzchni 910 ha, położone na terenach miast: Darłowo, Koszalin, Lębork, Słupsk, Szczecinek, Ustka i Wałcz oraz gmin: Biesiekierz, Czarne, Debrzno, Kalisz Pomorski, Karlino, Polanów, Słupsk i Tychowo. W tych miastach i gminach funkcjonuje łącznie 18 podstref Słupskiej SSE, które zlokalizowane są na obszarze we właściwości zarządzającego SSSE. Inwestując na terenie w/w podstref przedsiębiorca może uzyskać najdłuższy okres ważności decyzji o wsparciu tj. 15 lat. Dodatkowe preferencje dotyczą inwestycji planowanych w średnich miastach tracących funkcje społeczno-gospodarcze i gminach bezpośrednio z nimi graniczącymi: Białogard, Bytów, Słupsk, Szczecinek, Świdwin, Wałcz i Złotów.

Oferta dla przedsiębiorców planujących realizację nowej inwestycji z sektora przemysłowego lub usługowego w powiecie szczecineckim to:

Forma wsparcia: zwolnienie z CIT lub PIT
Przedmiot wsparcia: nowa inwestycja  
Koszty kwalifikowane: nakłady inwestycyjne lub dwuletnie koszty pracy
Maksymalny poziom wsparcia (intensywność pomocy regionalnej w woj. pomorskim):

- 55% dla mikro- i małych przedsiębiorców (<50 pracowników ; ≤ EUR 10 mln obroty roczne; ≤ 10 mln EUR suma bilansu)
- 45% dla średnich przedsiębiorców (< 250 pracowników; ≤ EUR 50 mln obroty roczne; ≤ 43 mln EUR suma bilansu)
- 35% dla dużych przedsiębiorców (> 250 pracowników; > EUR 50 mln obroty roczne; > 43 mln EUR suma bilansu)

Forma decyzji administracyjnej: decyzja o wsparciu
Organ wydający decyzję: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Okres zwolnienia podatkowego: 12 lat (15 lat dla inwestycji realizowanych na terenach objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej)

Warunki uzyskania wsparcia:
Minimalne nakłady inwestycyjne dla inwestycji na terenie powiatu szczecineckiego

0,3 mln PLN dla mikro przedsiębiorców
0,75 mln PLN dla małych przedsiębiorców i dla inwestycji z zakresu usług oraz B+R
3,00 mln PLN dla średnich przedsiębiorców
15,00 mln PLN dla dużych przedsiębiorców

W Mieście Szczecinek oraz sąsiadującej Gminie Szczecinek wartości te wynoszą:

0,2 mln PLN dla mikro przedsiębiorców,
0,5 mln PLN dla małych i inwestycji z zakresu usług oraz B+R*,
2 mln PLN dla średnich przedsiębiorców
10 mln PLN dla dużych przedsiębiorców.

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem wsparcia zapraszamy do kontaktu: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego ([email protected], tel.: 59 840 11 73, www.sse.slupsk.pl).

(UM Szczecinek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA