Zamknij
REKLAMA

Urzędnicy podjęli decyzję! Wkrótce będzie to zakazane!

09:51, 01.04.2019 | ddwloclawek.pl
REKLAMA
Skomentuj

Parlament Europejski podjął decyzję decyzję dotyczącą sprzedaży i stosowania wyrobów jednorazowego użytku. Od 2021 roku będzie to zabronione.

Zakaz ma wejść w życie już za 2 lata i poparło go 560 europosłów. Dokument czeka teraz na poparcie Rady Unii Europejskim, po czym nastąpi publikacja przepisów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Z nowych przepisów wynika, że od 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki. Eksperci wyliczyli, że są to przedmioty używane najczęściej, które wpływają na zanieczyszczenie środowiska.

To nie jedyne ustalenia unijne. Państwa członkowskie będą miały czas do 2029 roku na osiągniecie poziomu 90 procent recyklingu plastikowych butelek. Nowe butelki będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25 procentach z materiału pochodzącego z recyklingu przed 2025 rokiem. Do 2030 roku odsetek ten powinien sięgnąć 30%.

Porozumienie musi teraz zyskać poparcie ambasadorów unijnych i następnie zostanie przyjęte przez Radę UE i Parlament Europejski. Polska jak dotąd nie ma pomysłu jak zastosować się do nowych unijnych zasad. Rząd informuje jednak, że Polska chce wdrożyć tę decyzję.

Image by meineresterampe from Pixabay

REKLAMA
(ddwloclawek.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Szpagacik SarcofagoSzpagacik Sarcofago

1 0

No to od 2029 roku w barach mlecznych będą jedli z metalowych widelców i noży właśnie Ci urzędnicy, którzy podjeli taką decyzję i Ci którzy mają na taki obiad na mieście. Dodatkowo kierowcy i przedstawiciele handlowi będą robili wyniki dla firm z postojami na kawę z kostkami cukru w restauracjach, a nie na kawę w kubku plastikowym... Zarobią pizzerie, ale stracą kebaby, no bo jak tutaj kupić i zjeść kebaba bez widelca... 11:34, 06.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

holiholi

0 0

W tv pokazywali jak naukowcy ze studentami (chyba z Wrocławia) wyprodukowali sztućce i kubki jednorazowego użytku z ..mąki kukurydzianej które po ok 6 miesiącach rozkładają się same i pani doktor żaliła sie że ten wynalazek jest blokowany przez plastikowe lobby 14:42, 21.04.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© iszczecinek.pl | Prawa zastrzeżone