Zamknij

Trwa cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych

15:00, 20.04.2024 PAP Aktualizacja: 15:03, 20.04.2024
Skomentuj PAP PAP

O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych, która potrwa do końca głosowania, czyli do niedzieli do godz. 21.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się w niedzielę w godzinach od 7 do 21. Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem głosowania i potrwa do jego zakończenia. W ściśle określonych przypadkach może zostać przedłużona.

Głosowanie może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca, m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub do prokuratury.

reb/ sno/ par/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MOHERMOHER

2 4

A kto mi zabroni powiedzieć że głosowałem na Hardie - Douglas w debacie sam Pan Rak powiedział żeby nie podlewać ogródków, nie kosić trawników,żywopłotów mało emisyjność czyli tym słowem pan burmistrz , pozbywa ludzi pracy a jeżeli to jest jedna jedyna praca bo nic innego nie umiem robić tylko kosić trawę ,czyli renty nie chcą dać i teraz pracę zabiorą to jak mogę głosować na pana raka iść tylko się powiesić a takich jak ja są setki AMEN to cud że głosowałem bo jestem za PIS za tymi co nie plują na kościół 11:03, 21.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%