Zamknij

Szczecineccy policjanci ostrzegają przed oszustwami "na wnuczka"

10:38, 29.01.2020 a.d Aktualizacja: 09:49, 30.01.2020
Skomentuj fot. Jan Vašek z Pixabay fot. Jan Vašek z Pixabay

Oszuści działający tzw. metodą „na wnuczka” wciąż próbują oszukać szczecineckich seniorów. Do szczecineckich policjantów docierają kolejne sygnały o próbach wyłudzenia pieniędzy właśnie w ten sposób. W związku z tym policjanci przypominają seniorom o zasadach bezpieczeństwa.

Przestępcy działający metodą "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby i wyłudzają pieniądze. Nie bądźmy obojętni – apelują pomorscy policjanci  -  i ostrzegajmy krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny.

Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu. Nie dajmy się nabrać, zanim podejmiemy decyzje o pomocy pozostającemu w kłopotach „wnuczkowi” zadzwońmy do najbliższych, opowiedzmy, poradźmy się. Każdą próbę oszustwa należy też zgłosić dyżurnemu Policji pod nr tel. 997.

Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni i usiłuje cię przekonać, że rozmawiasz ze swoim wnukiem, siostrzeńcem lub krewną. Rozmowę prowadzi tak, by przekonać cię, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni! Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania lub auta), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, choroba), przestępca zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową. Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z twojego domu lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta. Bojąc się zdemaskowania oszust po odbiór pieniędzy zawsze podsyła "zaufaną osobę" mówiąc, że nie może przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Oszuści zmodyfikowali metodę działania

Tak, jak na początku dzwonią na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka". W rzeczywistości są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Pamiętaj!

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się z twoim bliskim: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i podejrzewasz, że to może być oszust - koniecznie powiadom Policję.
(a.d)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%