Zamknij

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna na chwilę przeniosła się w świat baśni

11:35, 24.06.2019 br Aktualizacja: 11:39, 24.06.2019
Skomentuj

Czerwiec to miesiąc festynów. Pogoda, długie dni i ostatnie dni szkoły sprzyjają, by rodzice wraz z dziećmi spędzili wspólnie czas na świeżym powietrzu. Nie zabrakło również festynu rodzinnego zorganizowanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Szczecinku. Odbyłą się  na zakończenie roku szkolnego.

Festyn każdego roku przybiera inny charakter. W tym roku organizatorzy zaprosili swoich wychowanków w świat baśni. Dlatego nie zabrakło chatki z piernika czy magicznej fasoli. Między dziećmi chodziły bajkowe postaci, w które wcielili się wychowawcy i terapeuci. Był więc: Kot w Butach, Roszpunka i Królewna Śnieżka.

Festyn odbył się 17 czerwca na terenie Szkoły Podstawowej nr 5, która prowadzi klasę integracyjną. Przyszli na niego przyszli wychowankowie poradni wraz z rodzicami i swoim rodzeństwem. Nie zabrakło również wychowawców. Niektórzy z nich, którzy przyszli z własnymi pociechami.

- Taka integracja jest bardzo ważna. Dzieci widząc siebie i obserwując swoje zachowania widzą, że są do siebie bardzo podobne. Tak samo się bawią, te same rzeczy ich śmieszą, mają podobne zainteresowania. Uczą się, że drobne niedoskonałości nie stanowią problemu. Jedne uczą się tolerancji i empatii, a drugie wiary w siebie i obcowania z otoczeniem – mówi jedna z terapeutek, która na festyn przyszła z synkiem.

Nad dobrą zabawą czuwał DJ Przemo, angażując dzieci i rodziców do wspólnej zabawy.  Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje w postaci zamków dmuchanych, foto- budki i kucyków, na których jeździły dzieci.

- Festyn organizujemy na zakończenie roku szkolnego. Za nami miesiące ciężkiej pracy. Rozpoczynają się wakacje, chociaż tak naprawdę trudno mówić o wakacjach dzieci niepełnosprawnych. Naszym zadaniem jest pokazania rodzicom naszych wychowanków, różnych mechanizmów działania, które mogą wdrażać w życie. Są one terapeutyczne, a przy tym pozwalają spędzać wspólnie czas. Na przykład na łonie przyrody, czy podczas wspólnego wyjazdu. Nie można dziecka przeforsować. W  naszej poradni jest miesiąc wolnego od takich typowych zajęć terapeutycznych. Każdemu należy się odpoczynek od codzienności. Mamy natomiast turnusy rehabilitacyjne, zapisy na nie już trwają. Staramy się, aby na tym festynie zintegrować wszystkie osoby zaangażowane z powiatu szczecineckiego. Chcemy być sobie jak najbliżsi. Są wychowawcy ze Szkolnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, a festyn odbywa się na terenach SP nr 5, która ściśle z nami współpracuje. -mówi Dorota Patkowska.

Poradnia realizuje kompleksowy program wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dzięki temu dzieci niepełnosprawne i zagrożone niepełnosprawnością mogą uzyskać dodatkowe zajęcia wspomagające prowadzone przez specjalistów: psychologów, pedagogów, neurologopedów, terapeutów integracji sensorycznej, rehabilitantów, dietetyka, kynoterapeutę. Dlatego też w poradni został utworzony Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy. Obecnie do poradni należą dzieci, które są niepełnosprawne, ale również takie, które są nią zagrożone. Na chwilę obecną ma pod swoją opieką 170 wychowanków. Warto przypomnieć, iż w pierwszym roku swojej działalności miała 8 wychowanków. Wiek dzieci, które mogą korzystać ze wsparcia w poradni jest praktycznie od urodzenia do 10 roku życia. Poradnia wdraża wszystkie nowoczesne metody do swoich metod pracy. Działa od 1967, a obecna dyrektor pełni tę funkcje od 2000 roku.

(br)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%