Zamknij

Co Polacy sądzą o małżeństwach jednopłciowych? Nowy sondaż IPSOS

12:00, 26.09.2024 Źródło: Rzeczpospolita Aktualizacja: 12:15, 26.09.2024
Skomentuj Fot. Jakub Hałun, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons Fot. Jakub Hałun, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Najnowsze badania pokazują, że coraz więcej Polaków popiera związki partnerskie dla par jednopłciowych. Mimo to, debata polityczna w tej sprawie wciąż pozostaje pełna kontrowersji.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w ostatnim badaniu przeprowadzonym przez IPSOS dla More In Common Polska, aż 62 proc. respondentów popiera możliwość zawierania związków partnerskich przez osoby tej samej płci.

Badanie przeprowadzone przez IPSOS ujawnia także, że 33 proc. respondentów wciąż sprzeciwia się wprowadzeniu związków partnerskich dla par jednopłciowych. W kwestii praw do opieki nad dzieckiem, 50 proc. Polaków popiera równe prawa partnera w opiece, na równi z rodzicem biologicznym, natomiast 44 proc. jest przeciw.

Co więcej, 65 proc. ankietowanych opowiada się za prawem partnera do opieki nad dzieckiem po śmierci biologicznego rodzica. Z kolei prawo do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe pozostaje najbardziej kontrowersyjną kwestią - popiera je 35 proc. badanych, podczas gdy aż 58 proc. sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

Co na to politycy?

Chociaż społeczne poparcie dla związków partnerskich rośnie, wśród polityków sprawa wciąż budzi emocje.

W koalicji rządzącej najwięcej oporu wobec wprowadzenia takich związków pojawia się ze strony PSL. Co ciekawe, mimo zastrzeżeń części polityków, znaczny odsetek ich elektoratu - 74 proc. wyborców Trzeciej Drogi - opowiada się za uregulowaniem tej kwestii.

Również 31 proc. wyborców PiS i 57 proc. sympatyków Konfederacji jest "za" wprowadzeniem związków partnerskich, co może wskazywać na powolną zmianę postaw w grupach, które dotąd były bardziej konserwatywne.

Badanie przeprowadzono na grupie 1504 osób, w dniach 10-20 września 2024 roku.

Równość w praktyce

Projekt ustawy o związkach partnerskich zakłada przyznanie parom jednopłciowym szeregu praw, w tym prawo do informacji o stanie zdrowia partnera, wspólne rozliczanie podatków, a także dziedziczenie.

Mimo rosnącego poparcia społecznego, sprawa nadal czeka na ostateczne decyzje polityczne. Wprowadzenie tych przepisów do polskiego systemu prawnego byłoby znaczącym krokiem w stronę równości, ale na razie debata na ten temat pozostaje gorąca.

(Źródło: Rzeczpospolita)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%