Zamknij
fot. iszczecinek.pl

Powyborczy zegar tyka. Komitety muszą brać się za powyborcze porządki

13:54, 11.04.2024 Aktualizacja: 07:27, 12.04.2024

Powyborczy zegar tyka. Komitety muszą brać się za powyborcze porządki

Przez ostatnie tygodnie szczecinecka miejska przestrzeń zamieniła się w jeden wielki słup ogłoszeniowy. Na licznych budynkach, ogrodzeniach, latarniach, balkonach, a także wolnostojących rusztowaniach niemal na każdym kroku spoglądają na nas kandydaci, którzy startowali w tegorocznych wyborach samorządowych.

Teraz ten powyborczy „bałagan” należy posprzątać. Komitety mają na to niespełna miesiąc. Zgodnie z przepisami, pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek usunąć bannery i plakaty promujące kandydatów w terminie 30 dni po dniu wyborów.

W kodeksie wyborczym art. 495 paragraf 2 pkt 1 wyraźnie mówi „karze podlega pełnomocnik wyborczy, który w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii”.

Co grozi za pozostawienie powyborczego „bałaganu”?

Wysokość grzywny za niewywiązanie się z obowiązku usunięcia plakatów i banerów wyborczych może sięgać od 20 złotych do nawet 5 tys. złotych. Wówczas materiały wyborcze będą przymusowo usuwane z przestrzeni publicznej, a koszty takiego przymusowego usunięcia również poniosą pełnomocnicy komitetu wyborczego.

Od przepisu tego jest jednak pewien wyjątek przewidziany przez kodeks wyborczy. Dotyczy on sytuacji, kiedy plakat lub baner wyborczy znajduje się na prywatnej posesji, a jej właściciel chce zachować materiały kampanii wyborczej na pamiątkę.

Wyjątek reguluje art. 110 par. 6a mówiący: „Obowiązek nie dotyczy sytuacji, w której plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej znajdują się na nieruchomościach, obiektach lub urządzeniach niebędących własnością Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub stowarzyszeń, komunalnych osób prawnych oraz spółek, w których większość akcji lub udziałów ma Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, oraz fundacji utworzonych przez organy władzy publicznej, a pozostawienie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych po upływie terminu, o którym mowa w § 6, nastąpi za zgodą właściciela.”

 

0%