Zamknij

Rozmowa na koniec kadencji z Ryszardem Jasionasem, wójtem Gminy Szczecinek

13:42, 05.04.2024 Aktualizacja: 23:10, 05.04.2024

Rozmowa na koniec kadencji z Ryszardem Jasionasem, wójtem Gminy Szczecinek

W mijającej kadencji wójt Ryszard Jasionas skupił się na pozyskiwaniu środków zewnętrznych, rozwoju oświaty i polityce senioralnej. Na kolejną kadencję stawia sobie ambitne cele, m.in. zwiększenie dochodów gminy, poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, rozbudowę infrastruktury oświatowej i sportowej oraz rozszerzenie oferty dla seniorów.

W wywiadzie wójt Jasionas opowiada o swoich najważniejszych osiągnięciach, priorytetach na przyszłość, planach rozwoju infrastruktury turystycznej, sposobach na zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie gminy, a także o działaniach na rzecz lokalnych przedsiębiorców, edukacji, ochrony środowiska i promocji sportu i rekreacji.

Zapraszamy do lektury!

Jakie były trzy najważniejsze osiągnięcia Pana mijającej kadencji jako wójta?

Jednym z najważniejszych osiągnięć było pozyskanie potężnych środków zewnętrznych – ponad 54 mln zł, które znacząco wpłynęły na możliwość realizacji wielu inwestycji i poprawę życia Mieszkańców. Dzięki temu były możliwe m.in.: dokończenie inwestycji wodno-kanalizacyjnej, modernizacja dróg, budowa świetlic, infrastruktury sportowej; możemy rewitalizować zabytki – kościoły, mamy środki na rozbudowę energooszczędnego oświetlenia… Można by tak jeszcze długo wyliczać. Drugim ważnym osiągnięciem był rozwój naszej oświaty. Po przeprowadzonej rekrutacji mamy wypełnione przedszkola i klasy pierwsze. To dobry zwiastun na kolejne okresy kształcenia w naszej Gminie. Po trzecie – bardzo rozwinęła nam się polityka senioralna. Chcemy, aby rozwijała się jeszcze bardziej.

Jakie są Pana priorytety na kolejną kadencję?

Planów mamy mnóstwo i znów można by było długo wyliczać… To na pewno zwiększenie dochodów własnych Gminy poprzez inwestycje związane z energetyką i rozwojem przemysłu na terenie Gminy Szczecinek. To również poprawa dróg komunikacyjnych i inwestowanie w bezpieczeństwo Mieszkańców poprzez wspieranie naszych jednostek OSP. To również dalsze inwestycje w infrastrukturę oświatową. Chcielibyśmy także poprawić estetykę naszych szkół. Oczywiście trzeba tu też wspomnieć o budowie hali sportowej w Parsęcku, przebudowie szkoły w Gwdzie Wielkiej. Myślimy o rozszerzeniu oferty dla seniorów. Chcemy stworzyć instytucję kultury, która będzie miała za zadanie realizację przedsięwzięć w oparciu o biblioteki i świetlice wiejskie.

Jakie są Pana plany na rozwój infrastruktury turystycznej w Gminie Szczecinek?

Stawiamy tworzenie naszych produktów turystycznych i kończymy szlaki kajakowe. Moim marzeniem, trudnym do wykonania, bo zależnym od wielu czynników, jest uruchomienie Pętli Szczecineckiej. Ale to marzenie można zrealizować. Stwarzamy warunki do rozwoju turystyki dla prywatnych inwestorów. Nie chcemy być dla nich konkurencją, dlatego zamierzamy wzbogacić nasze tereny o odpowiednią infrastrukturę – pomosty, miejsca do cumowania łodzi, punkty rekreacyjne. Chcemy również skuteczniej promować naszych przedsiębiorców związanych z turystyką. W naszych planach jest także zainicjowanie targów – miejsca spotkania lokalnych przedsiębiorców czy stowarzyszeń, aby można było pochwalić się tym, co mamy: różnego rodzaju wyrobami, rękodziełem, rozmaitymi produktami turystycznymi.

W jaki sposób zamierza Pan zwiększyć zaangażowanie mieszkańców w życie Gminy?

Chciałbym wspierać stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, które mogą funkcjonować w bezpośrednim otoczeniu naszych miejscowości. Myślę też o systemie wsparcia dla NGO w zakresie wsparcia w pokrywaniu kosztów kwalifikowanych. Chodzi o to, by stowarzyszenia mogły jeszcze skuteczniej sięgać po środki zewnętrzne, żeby tworzyć coś na terenie naszych miejscowości. Chciałbym również zwiększać zaangażowanie Mieszkańców poprzez działalność naszej instytucji kultury, realizacje projektów z seniorami. Będziemy chcieli zaangażować na ten cel bardzo duże środki, aby nasi Mieszkańcy mieli lepsze możliwości funkcjonowania w czasie wolnym.

Jakie działania zamierza Pan podjąć, aby wspierać lokalnych przedsiębiorców?

Już wcześniej częściowo odpowiedziałem na to pytanie. Złożyłem wniosek do Polskich Sieci Energetycznych o budowę GPZ na trasie przebiegi projektowanej linii 400 kV. Chciałbym stwarzać możliwie jak najlepsze warunki do rozwoju przedsiębiorczości, m.in. poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury. Jest bardzo duże zapotrzebowanie wśród małych i średnich przedsiębiorców na wynajem hal. Jeśli będziemy mieli odpowiednio przygotowaną infrastrukturę, która przyciągnie inwestorów, a przez to będziemy mieli zapewnione odpowiednie wpływy do budżetu, obniżymy podatki – także te dla przedsiębiorców. Dochody Gminy będą wówczas wystarczające by móc pokrywać bieżące zobowiązania.

Czy planuje Pan organizować więcej wydarzeń kulturalnych w Gminie?

Wszystko zależy od tego, czy te wydarzenia będą potrzebne. To będzie też domena działających na terenie Gminy organizacji i stowarzyszeń. Chciałbym, aby to właśnie one w dużej mierze tworzyły specyficzny klimat działań kulturalnych w naszej Gminie, żeby to one inicjowały różne przedsięwzięcia oddolne, które będą wypływać bezpośrednio od Mieszkańców.

Jakie są Pana plany na poprawę jakości edukacji w Gminie?

To przede wszystkim szeroko rozumiany rozwój przedszkoli, szkół, żłobków… Jakość edukacji będziemy podnosić poprzez różnego rodzaju inwestycje w infrastrukturę szkolną, w nowe programy, projekty. Widzimy, że właśnie to przynosi pożądane efekty. Jesteśmy także otwarci na rozmaite innowacje, czy to w zakresie oceniania uczniów, czy sposobu funkcjonowania naszych jednostek edukacyjnych.

Jak zamierza Pan poprawić dostępność do opieki zdrowotnej w Gminie?

Celem podstawowym jest to, aby utrzymać funkcjonujące przychodnie. Chciałbym także wejść jeszcze bardziej w programy profilaktyki zdrowotnej. Mamy już doświadczenie, jak to robić, jak docierać do Mieszkańców, jak takie działania promować. Zakres takich programów mógłby być bardzo szeroki: od sposobu odżywiania, poprzez choroby cywilizacyjne, które nas nękają, badania przesiewowe. Udział w takim programie dla wielu osób może mieć bardzo dobry efekt.

Jak zamierza Pan promować sport i rekreację w Gminie?

To znów jest temat dla organizacji pozarządowych. Gmina jako samorząd nie ma własnych klubów czy drużyn. Chcielibyśmy jeszcze bardziej wspierać inicjatywy adresowane do grup dziecięcych czy też młodzieżowych.

Jakie działania zamierza Pan podjąć, aby chronić środowisko naturalne w Gminie?

Od razu przychodzi mi na myśl dokończenie budowy systemu kanalizacyjnego. Jeszcze cztery miejscowości musimy przyłączyć do systemu kanalizacji spławnej. Chciałbym także zwiększyć retencyjność wody w naszej Gminie o dodatkowe 13 mln3 i jako samorząd uczestniczyć w systemie rozprowadzania wody na terenach uprawnych. Ważne jest także maksymalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska i stworzenie obszarów neutralnych energetycznie. Pozwoli nam to na zakup tańszej energii. Co ciekawe, naszym lokalnym produktem Gminy może się stać już niedługo produkcja prądu. Takie rozwiązanie zwiększyłoby dochód dla naszego samorządu w granicach 20 mln zł rocznie, co oczywiście w bardzo korzystny dla siebie sposób odczuliby również Mieszkańcy.

0%