Zamknij

Rozmieszczenie okien względem stron świata

10:50, 25.07.2020 r. Aktualizacja: 09:54, 26.07.2020
Skomentuj

Zapotrzebowanie domowników na światło słoneczne jest różne, w zależności od rodzaju pomieszczeń. W części z nich słońce będzie mile widzianym gościem, którego chcielibyśmy zatrzymać jak najdłużej, w innych pokojach zadowoli nas mniejsze nasłonecznienie bądź też wolelibyśmy, by w pomieszczeniu panował kojący cień i było w nim chłodniej.

Pozorna wędrówka Słońca ze wschodu na zachód powoduje zmianę kierunku padania promieni słonecznych i ten fakt ma bardzo duże znaczenie w kontekście projektowania domu. Jakie więc powinno być rozmieszczenie okien w domu, abyśmy optymalnie wykorzystywali naturalne światło?

Okna w salonie wypełnionym słońcem

Pokój dzienny to najbardziej reprezentacyjna część domu,gdzie przyjmujemy gości i relaksujemy się. Spędzamy w tej przestrzeni dużo czasu, dlatego światło dzienne jest tu ze wszech miar pożądane. Najsilniej i najdłużej słońce świeci od strony południowej i zachodniej, zatem jeśli chcemy, by nasz salon był dobrze nasłoneczniony, i to przez większość dnia, jego okna powinny być wyeksponowane na południe bądź zachód, lub też południowy-zachód. Jeżeli tylko pozwala na to położenie salonu względem stron świata, możemy sprawić, że pokój dzienny będzie nasycony naturalnym światłem o każdej porze dnia i w każdą pogodę. Wystarczy tak rozmieścić okna, by wpuszczały do pokoju dziennego światło z różnych kierunków.

Decydując się na taką lokalizację okien salonowych, musimy liczyć się z tym, że latem słońce może zanadto nagrzewać to pomieszczenie, czego większość z nas na pewno chce uniknąć. Możemy jednak ograniczyć dostęp promieni słonecznych do wnętrza salonu dzięki instalacji zewnętrznych rolet. Przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń latem mogą nas też uchronić odpowiednie okna PVC, która charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania energii, np. okno T- Energy. Co ważne, zimą takie okna będą zapobiegać utracie ciepła. Sposobem na zacienienie okien południowych czy zachodnich może być także posadzenie w ich niedalekim sąsiedztwie drzew liściastych, których korony będą w lecie zatrzymywać promienie słoneczne, zimą zaś, kiedy opadną liście, słońce będzie bez przeszkód oświetlać i ogrzewać salon.

W domach czy mieszkaniach, w których część dzienna ma ograniczony dostęp do światła, świetnie sprawdzi się okno T-Passive Slim, które sprawia że do wnętrza dociera 27% więcej światła niż w przypadku klasycznego okna. Okno to dostępne jest w szerokiej palecie barw, w tym oklein, które doskonale imitują strukturę drewna, dzięki czemu będzie pasować do każdej aranżacji.

Okna do gabinetu z optymalnym światłem do pracy

W przeciwieństwie do salonu pokój, który służyć nam będzie do pracy, najlepiej zlokalizować we wschodniej bądź północnej części domu. We wnętrzu o takiej funkcji niepotrzebny jest duży dopływ światła słonecznego, zwłaszcza jeśli pracujemy wpatrzeni przez długie godziny w ekran komputera. Gdyby pokój ten miał mieć okna od południa czy zachodu, słońce męczyłoby nasze oczy, a co gorsza – mogłoby je nadwerężać. Poza tym dzięki wschodniej albo północnej ekspozycji okien w gabinecie będzie utrzymywała się niższa temperatura niż w pomieszczeniach bardziej eksponowanych na promienie słoneczne, a to sprzyja pracy.

Okna kuchenne zapewniające komfort termiczny

W kuchni nadmiar słońca nie jest wskazany. W ciągu dnia gromadzi się tu aż nadto ciepła z gotowania. Najlepiej więc, aby okna kuchenne wychodziły na wschód lub na północ, co sprawi, że w pomieszczeniu będziemy odczuwać przyjemny chłód. Światło w kuchni powinno równomiernie oświetlać blat służący nam do przyrządzania potraw. Efekt taki uzyskamy dzięki zamontowaniu w tym miejscu niewysokich, szerokich okien panoramicznych.

Okna do sypialni  – Światło na „dzień dobry”

W przypadku sypialni najkorzystniejsza jest wschodnia ekspozycja okien. W czasie ładnej pogody pokój, w którym śpimy, będzie się o poranku wypełniać blaskiem wschodzącego słońca, co optymistycznie nas nastroi i doda nam energii na cały dzień. Południowa ekspozycja nam już tego nie zapewni, ponieważ przy tak usytuowanych oknach sypialnia będzie ocieniona tak rano, jak wieczorem. Wprawdzie poza porankiem w sypialni z oknami od strony wschodniej próżno będzie szukać słońca, jednak to tylko kolejna zaleta takiego rozwiązania, którą docenimy w lecie, bowiem do wieczora pokój sypialny zdąży się schłodzić, a to wpłynie korzystnie na nasz sen.

Łazienka z oknem – Intymność skierowana na północ

Najmniej światła naturalnego przedostaje się do wnętrza domu przez okna skierowane na północ. Północną część domu warto więc przeznaczyć na pomieszczenia, które nie muszą być tak eksponowane na słońce jak salon czy jadalnia. Mamy tu na myśli zarówno łazienkę, jak i pomieszczenia gospodarcze: pralnię, suszarnię, kotłownię, spiżarnię czy garaż.

Werner & Werner

ul. Armii Krajowej 68a  |  78-400 Szczecinek  |  tel. 722 200 500

[email protected]  www.werner-werner.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JaJa

0 0

Ktoś tam kupuje? 21:56, 26.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%