Zamknij

Oddychaj w domu powietrzem bez zanieczyszczeń

13:16, 02.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:19, 02.07.2020
Skomentuj

Zanieczyszczone powietrze na zewnątrz często skłania nas do przebywania w domach. Tymczasem naukowcy alarmują, że powietrze wewnątrz pomieszczeń może być nawet kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone.

Kiedy dom choruje

Syndrom chorego budynku (z ang. SBS - Sick Building Syndrome) dotyczy głównie tzw. starego budownictwa, które charakteryzuje się słabą lub wadliwą wentylacją, ale nie tylko – również nowe budynki miewają problemy z jakością powietrza. Szacuje się, że syndrom ten dotyczy nawet 30% budowli na całym świecie.

Nieprawidłowa wentylacja i zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza nie jest jedynym problemem. Zanieczyszczenia w „chorym” domu mogą pochodzić również z innych źródeł, np.:

  • użytych do jego budowy i wykończenia materiałów i środków – azbestu, farb, impregnatów, syntetyków itp.;
  • użytkowania pomieszczeń, przede wszystkim palenia tytoniu i stosowania kuchenek gazowych;
  • nagromadzenia bakterii, wirusów, roztoczy kurzu, pleśni;
  • unikania wietrzenia w obawie przed powietrzem z zewnątrz. 

Przebywanie w takim otoczeniu przez długi czas może mieć mnóstwo negatywnych skutków dla samopoczucia i zdrowia – od bólu głowy i objawów chronicznego zmęczenia, po trudności z oddychaniem czy nawet rozwój chorób przewlekłych, np. astmy.

Zadbaj o dobrą jakość powietrza w Twoim domu

Objawy SBS i powiązanych z nim alergii są łatwe do przeoczenia lub zbagatelizowania – często traktujemy je jako konsekwencję stylu życia, nie upatrując w nich zagrożenia dla zdrowia. Warto jednak przyjrzeć się temu zjawisku i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki. 

W walce o poprawę jakości powietrza pomocny będzie oczyszczacz powietrza.

Jednym z najpowszechniej występujących alergenów w domach są roztocze kurzu – mikroskopijne pajęczaki, żywiące się przede wszystkim złuszczonym ludzkim naskórkiem. Szacuje się, że każdy 1 m² pomieszczenia to siedlisko dla ok. 10 tysięcy roztoczy kurzu domowego, w przypadku całego mieszkania ta liczba jest więc bardzo duża. 

Kurz to nie tylko zaburzenie estetyki, ale przede wszystkim szereg objawów zdrowotnych: katar, kichanie, duszności, zapalenie spojówek, czy nawet zmęczenie, senność i pogorszony apetyt. W konsekwencji może to prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, a w przypadku alergików istnieje ryzyko zapadnięcia na astmę oskrzelową.

Skuteczne rozwiązanie problemów z powietrzem 

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz? Tak, ale do skutecznej walki z nim urządzenie powinno posiadać:

  • filtr HEPA, który zatrzymuje nie tylko kurz, ale i inne alergeny: pyłki roślin, pyły zawieszone, bakterie, wirusy, zarodniki grzybów i pleśni.
  • wysoką wydajność wyrażoną w CADR. Im ten wskaźnik wyższy, tym więcej powietrza zostanie przefiltrowane w ciągu godziny. Powinien być min. trzykrotnie większy od kubatury pokoju.
  • jonizator powietrza, odpowiedzialny za rozbijanie cząstek zanieczyszczeń poprzez zastosowanie jonów ujemnych. Jonizacja będzie istotna zwłaszcza w pomieszczeniach z dużą ilością urządzeń elektronicznych, które przyciągają kurz.
  • czujniki PM2,5 i tryb auto, pozwalające na dokładne zmierzenie poziomu cząstek stałych zanieczyszczeń i dopasowanie intensywności pracy urządzenia do aktualnego stanu powietrza.

Wśród skutecznych pogromców kurzu posiadających powyższe parametry, znajdują się oczyszczacze powietrza Klarta. Do użytku domowego przeznaczone są modele Klarta Forste 3 i Klarta Stor – oba urządzenia są ciche, energooszczędne i charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Oba modele można zakupić w sklepie Klarta.pl.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

daisydaisy

1 0

Jeśli ktoś się zmaga z alergią na kurz i roztocza, warto zainwestować w odkurzającą Roombę, mopującą Braavę oraz oczyszczacz powietrza. Te sprzęty przechwytują większość pyłków, ręcznie bym tak dokładnie ich nie posprzątała. 11:45, 13.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%