Zamknij

Wybór odpowiednich płytek na podłogę

09:24, 22.06.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:25, 22.06.2020

Planując remont, czy wykończenie pomieszczeń stajemy przed wyborem zakupu płytek na podłogę. Nasz wybór jest niezwykle ważny, gdyż zakup płytek i ich położenie to duża inwestycja, w dodatku bardzo trudna do ewentualnej zmiany. Płytki to nie kolor farby na ścianę, który można zmienić w każdej chwili. W zależności od tego jakie pomieszczenie chcemy wykończyć, mamy do wyboru różne rodzaje płytek.

Wybór koloru

Zazwyczaj pierwsze na co zwracamy uwagę, to wybór kolorystyki, która powinna być dopasowana do pomieszczenia i płytek na ścianie. W zależności od naszego gustu czy wizji projektanta wybór kolorów płytek ceramixplytki.pl ma największe znaczenie i decyduje o tym czy dane pomieszczenie będzie się nam podobało czy nie, albo raczej, czy będziemy się w nim czuli dobrze, czy nie. Generalnie w tej kwestii panują dwa style, albo całość w jednolitym kolorze, złamane być może małym akcentem dekoru. Drugi z kolei trend to zasada kontrastu, czyli użycia dwóch ewentualnie trzech kolorów czy rodzajów płytek.

Wybór rozmiaru

Klasyfikując płytki po rozmiarze możemy je podzielić na trzy rodzaje: mozaika - czyli płytki najmniejsze, płytki standardowe - czyli płytki średnie i płytki duże. Bardzo ważny jest dobór rozmiarów płytek, szczególnie jeśli chcemy estetycznie dopasować płytki podłogowe ze ściennymi. Często producenci wypuszczają serie tych samych płytek w dwóch różnych kolorach, które po zestawieniu bardzo do siebie pasują. Jest to najprostszy sposób, żeby wybrać pasujące do siebie płytki, w dwóch różnych kolorach, a przy okazji w tym samym rozmiarze. Przy wyborze większych płytek powinniśmy zachować ostrożność i sprawdzić czy nie są czasami krzywe. Wypalanie w piecach większych płytek jest bardziej skomplikowane, ponieważ jednolita temperatura powinna wpływać równomiernie na całą powierzchnię płytki. Z tego powodu, szczególnie przy szybkiej przemysłowej produkcji niektóre płytki bywają zakrzywione.. Nie zdarza się to jednak renomowanym producentom, kładącym nacisk na jakość, dlatego też na takich właśnie powinniśmy stawiać. Brak wypukłości możemy sprawdzić wyjmując jedną płytkę z opakowania i dokładając ją np do podłogi. płytka powinna przylegać równomiernie do płaskiej powierzchni. Wybór rozmiaru płytek, oprócz znaczenia estetycznego ma znaczenie dla ilości fugi, które wypełniają przestrzeń między płytkami. Im mniejsze rozmiarowo płytki, tym więcej trzeba użyć właśnie fugi.

Niektóre firmy, układające płytki mają różne cenniki dla płytek mniejszych niż większych, gdyż układanie tych mniejszych jest bardziej czasochłonne. Ten czynnik powinniśmy wziąć pod uwagę planując inwestycję, jednak nie powinien on być decydujący. Wykończone docelowo pomieszczenie ma nam się podobać i to jest najważniejsze.

Gres czy płytki?

Pytanie - gres czy płytki, bardzo często jest zadawane przez klientów. Odpowiedź na to pytanie jest prosta - należy wybrać to co nam się podoba zgodnie z naszym gustem. Gres na pewno jest trwalszy i zazwyczaj jest kładziony na podłogi, ale często i na ściany. Właściwości gresu są nieco inne niż płytek, ze względu na inną technologię wytwarzania, a w zasadzie wypalania płytek. Użytkowe zastosowanie gresu powinno być uwzględnione dla pomieszczeń często użytkowanych, zazwyczaj komercyjnych lub publicznych. Pomieszczenia prywatne takie jak łazienki, pokoje, schody, kuchnie w domach prywatnych, nie są narażone na taką intensywność użytkowania i spokojnie płytki ceramiczne spełnią swoja rolę. Wykańczając własny dom czy mieszkania warto się kierować swoim gustem, tak żeby nam się wszystko podobało i dobrze w nim mieszkało.

Inne właściwości płytek i gresu

Kupując płytki lub gres na ściany ceramixplytki.pl/6-plytki-podlogowe możemy kierować się tylko w zasadzie wyglądem i designem. Chcąc wykończyć płytkami podłogę czasami warto wziąć jednak pod uwagę dodatkowe właściwości. Jedną z nich jest klasa ścieralności płytek. Jest ona definiowana przez współczynnik R. Im wyższy numer współczynnika, tym płytki są bardziej odporne na ścieranie. Tak naprawdę ma to znaczenie dla podłóg w obiektach publicznych. W prywatnych pomieszczeniach ma to marginalne znaczenie.

Kolejnym czynnikiem jest mrozodporność. W naszej strefie klimatycznej ma to duże znaczenie przy wykładaniu płytkami zewnętrznych tarasów, parapetów, schodów czy balkonów. Podstawą jest na pewno odpowiednia izolacja powierzchni, wybór konkretnych fug, a także mrozoodpornego kleju. Nieodpowiednie dobranie materiałów spowoduje, że nawet pod najlepsze płytki dostanie się wilgoć, która po zamarznięciu doprowadzi do pękania spoiwa, wykruszanie się fug. W wyniku tego docelowo płytki popękają lub zaczną odchodzić.

Płytki ceramiczne są doskonałym rozwiązaniem stosowanym na ogrzewanie podłogowe. Wykładając płytkami podłogi, w których jest zatopione ogrzewanie podłogowe musimy użyć odpowiedniego kleju do płytek. W ten bowiem sposób produkt nie popęka, ani nie straci swoich właściwości pod wpływem ciepła - jest bardziej elastyczny. Im grubsza płytka podłogowa, tym dłużej będzie się nagrzewała, ale też dłużej będzie trzymała ciepło co docelowo jest bardziej ekonomiczne.

Przy wyborze płytek najlepiej kierować się przede wszystkim swoim gustem. Warto jednak wiedzieć o kilku najważniejszych, opisanych wyżej właściwościach, tak, żeby mieć świadomość co kupujemy i za co płacimy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%