Zamknij

Ubezpieczenie uczniów

11:24, 26.02.2020 a.d Aktualizacja: 11:25, 26.02.2020
Skomentuj

Czy dyrektor szkoły może podpisywać umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym o ubezpieczeniu uczniów szkoły publicznej ponadpodstawowej?

Odpowiedź: 

Ubezpieczenie uczniów nie jest obowiązkowe. Decyzja o ewentualnym ubezpieczeniu NNW należy do rodziców uczniów.

Uzasadnienie:

Umowa ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, jak również w przypadku organizowania imprez i wycieczek szkolnych w kraju, jest dobrowolną umową ubezpieczenia (art. 4 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych).

Dopuszczalne jest zawarcie umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia (art. 808 Kodeksu cywilnego). W ubezpieczeniu na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniu grupowym, ubezpieczający nie może otrzymywać wynagrodzenia lub innych korzyści w związku z oferowaniem możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej lub czynnościami związanymi z wykonywaniem umowy ubezpieczenia. Nie wyklucza to możliwości zobowiązania się przez ubezpieczonego wobec ubezpieczającego do finansowania kosztu składki ubezpieczeniowej. Zakaz otrzymywania wynagrodzenia lub innych korzyści obejmuje również osoby działające na rzecz lub w imieniu ubezpieczającego (art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej).

Powyższe oznacza, że ubezpieczenie uczniów może być dokonane przez szkołę, w której imieniu działa dyrektor, jeśli organ prowadzący zapewnił środki finansowe na opłacenie składek i są one wyodrębnione w planie finansowym szkoły (art. 10 ust. 1 pkt 1 oraz 68 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe). Rozwiązanie takie jest stosowane w przypadku ubezpieczenia grupowego, na podstawie którego szkoła jako podmiot zawierający umowę ubezpieczenia na rzecz wielu osób.

Należy zaznaczyć, że w obecnym stanie prawnym żądanie przez dyrektorów szkół i placówek od rodziców pokrycia kosztów ubezpieczenia dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków (bezpośrednio lub za pośrednictwem szkoły), jak również żądanie jakichkolwiek oświadczeń w związku z odmową przez nich uiszczenia dobrowolnych ubezpieczeń, bądź brakiem takiego ubezpieczenia, jest pozbawione podstaw prawnych. Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem NNW dzieci i młodzieży szkolnej jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia uczestnika wycieczki lub imprezy zagranicznej (§ 7 pkt 2 rozporządzenia MEN z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki).

Zapamiętaj!

Dyrektor może zawierać umowę ubezpieczenia NNW uczniów tylko w ramach grupowego ubezpieczenia, o ile ma zabezpieczone na ten cel środki finansowe. Jeżeli składki na ubezpieczenie mają opłacać rodzice w ramach indywidualnych umów, dyrektor nie jest właściwy do ich zawierania.

Powiązane artykuły:

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2019 r., poz. 2214) – art. 4,
  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 2019 r., poz. 1145 ze zm.) – art. 808,
  • ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. 2019 r., poz. 381) – art. 18 ust. 1 i 2,
  • ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. 2019 r., poz. 1148 ze zm.) – art. 10 ust. 1 pkt 1 oraz 68 ust. 1 pkt 1 i pkt 5,
  • rozporządzenie MEN z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. 2018 r., poz. 1055) - § 7 pkt 2.

Dariusz Dwojewski
Ekspert Portalu Oświatowego
https://www.portaloswiatowy.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%