Zamknij

Fotowoltaika - czy panele słoneczne są opłacalne?

09:43, 24.02.2020 a.d Aktualizacja: 10:19, 24.02.2020
Skomentuj

Energia słoneczna jest coraz chętniej wybieranym źródłem prądu. Jest to spowodowane zarówno czynnikami o charakterze ekologicznym, jak i ekonomicznym. Świadomość o zmianach klimatycznych, które spowodowane są między innymi przez nadmierną emisję dwutlenku węgla i innych związków chemicznych do atmosfery, jest coraz większa. Właśnie dlatego na całym świecie podejmuje się kroki, które prowadzić mają do ograniczenia tego efektu cieplarnianego. Jednym z takich sposobów jest fotowoltaika. W poniższym artykule postaramy odpowiedzieć na pytanie, czy instalacje fotowoltaiczne są opłacalne w Polsce. Zapraszamy do lektury!

Rosnące rachunki za prąd

Biorąc pod uwagę fakt, że rachunki za energię elektryczną pozyskiwaną z elektrowni węglowych stają się stopniowo coraz wyższe, warto zastanowić się nad fotowoltaiką. Wzrastanie cen prądu jest spowodowane między innymi przez podwyżki opłat za emisję CO2. Co prawda eksperci zapewniają, że aktualne podwyżki nie uderzą w rachunki gospodarstw domowych, to już teraz możemy odczuć je na wzroście cen niemal wszystkich produktów. Firmy zwiększyły bowiem ceny swoich usług i produktów, aby zrekompensować sobie podwyżki cen prądu. Widzimy więc, że droższy prąd pośrednio dotyka również gospodarstwa domowe. Aby zaoszczędzić pieniądze, warto zapoznać się z korzyściami płynącymi z fotowoltaiki.

Fotowoltaika to niezwykła oszczędność!

Inwestując w instalację fotowoltaiczną możemy zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Oczywiście na początku musimy ponieść dosyć wysoki koszt na wszystkie niezbędne elementy oraz ich montaż, ale przeważnie po 7-8 latach inwestycja nam się zwraca. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że kupując fotowoltaikę na kredyt, spłacane raty są praktycznie odpowiednikiem starych rachunków za prąd. Oznacza to, że takiej inwestycji możemy praktycznie nie odczuć. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej projektów, które mają na celu uatrakcyjnienie fotowoltaiki w naszym kraju. Przyjrzyjmy się niektórym z nich!

Instalacje fotowoltaiczne - SunErgo

Mój Prąd i 5000 złotych dofinansowania

Jednym z najbardziej popularnych programów wspierających fotowoltaikę w ostatnim czasie jest Mój Prąd. Z programu mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Jeżeli wybudowaliśmy nową instalację fotowoltaiczną i spełniamy kilka warunków, możemy uzyskać dofinansowanie, które pokryje 50% kosztów instalacji, ale nie więcej niż 5000 złotych. Dodatkowo możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której możemy odliczyć fotowoltaikę od podatku!

Ulga termomodernizacyjna

Jeżeli chcemy wykonać prace termomodernizacyjne naszego budynku mieszkalnego, możemy skorzystać z ulgi i odliczyć od kosztów podatek dochodowy. Prace tego typu to np. wymiana okien, ocieplenie budynku oraz zmiana źródła energii na odnawialne. Oznacza to, że koszty związane z instalacją fotowoltaiczną również możemy odliczyć od podatku! Jeżeli rozliczamy się na przykład według podatku liniowego (19%) i skorzystamy jednocześnie z programu Mój Prąd, możemy zaoszczędzić niezłą sumę. Przykładowo, jeżeli nasza instalacja będzie kosztować 25 000 złotych, możemy otrzymać 5000 w ramach programu Mój Prąd, a od reszty wydatków (20 000 złotych) odliczamy podatek dochodowy. W ten sposób możemy zaoszczędzić łącznie 8800 złotych!

?

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej?

Jak już wspomnieliśmy, fotowoltaika jest dosyć dużym wydatkiem, jednak jej koszt zwraca się z nawiązką. Na co musimy wydać pieniądze, aby cieszyć się z czystej energii słonecznej? Jeżeli pragną Państwo dokładnie zapoznać się z tym zagadnieniem, zachęcamy do lektury profesjonalnego artykułu firmy SunErgo, który w całości poświęcony jest kosztom fotowoltaiki - https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/

Panele fotowoltaiczne

Największym kosztem, który musimy ponieść, jest wydatek na odpowiednie panele fotowoltaiczne. Na rynku najpopularniejsze są w tej chwili panele monokrystaliczne, które charakteryzują się największą wydajnością, ale też najwyższą ceną. Tańszym wyborem będą panele polikrystaliczne, które są mniej sprawne, ale lepiej sprawdzają się w pochmurnych warunkach. Udział kosztów paneli jest największy w całej usłudze i wynosi najczęściej 40-50%. 

Falownik do fotowoltaiki

Drugim, dosyć dużym wydatkiem jest inwerter (falownik), który ma za zadanie przekształcenie prądu stałego w zmienny. To właśnie dzięki niemu możemy korzystać z energii słonecznej i zasilać różnego rodzaju urządzenia elektryczne.

Reszta elementów

Kilkanaście procent kosztów całkowitej usługi to oczywiście inne elementy instalacji: konstrukcja wsporna, przewody itp.

Montaż

Jeżeli nie posiadamy odpowiednich kwalifikacji, oczywiście musimy skorzystać z profesjonalnych usług. Opłata firmy zajmującej się projektem i montażem instalacji fotowoltaicznej to przeważnie kilka lub kilkanaście procent kosztów całej inwestycji.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą Państwu w rozstrzygnięciu, czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna. Przypominamy również, że im większe są dotychczasowe rachunki za prąd, tym bardziej opłaca się zainwestować w fotowoltaikę. Jeżeli nie zużywamy zbyt dużo prądu, a rachunki za miesiąc wynoszą jedynie kilkadziesiąt złotych, to najlepiej poradzić się profesjonalistów, którzy doradzą, czy fotowoltaika w danym przypadku jest opłacalna. Pamiętajmy, że zawsze warto wykonać audyt fotowoltaiczny!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%