Zamknij

Ploter tnący - czym jest, zastosowanie

12:53, 20.01.2020 a.d Aktualizacja: 12:53, 20.01.2020
Skomentuj

Plotery tnące to urządzenia powszechnie wykorzystywane w przemyśle, ale nie tylko. Są one zwykle sterowane za pomocą zaawansowanego oprogramowania, co zwiększa zakres możliwości. Niewątpliwym atutem jest proste i bezproblemowe sterowanie. Jeden operator poradzi sobie z kontrolą realizowanego procesu. Dodatkowym atutem jest dostępność różnorodnych narzędzi, które mogą być wykorzystywane w tym samym czasie (w zależności od parametrów sprzętu).

Budowa

Ploter tnący jest wyposażony przede wszystkim w głowicę, która odpowiada za prawidłowy odcisk noża. Stoły, czyli powierzchnie robocze urządzeń posiadają różne wymiary. Warto wspomnieć o modelach modułowych, które zapewniają wysoki poziom swobody. Najczęściej spotyka się plotery tnące płaskie, które pracują w pozycji poziomej oraz półstojącej.

Ważne jest to, aby konstrukcja była solidna i niepodatna na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Urządzenie wykonane z wytrzymałych komponentów przetrwa nawet najbardziej intensywne użytkowanie. Przez długi czas zachowa podwyższoną wydajność oraz niezawodność pracy.

Zastosowanie

Plotery tnące mogą być stosowane do wycinania lub nacinania powierzchni płaskich. Warto zaznaczyć, że tradycyjne modele sprawdzały się głównie podczas obróbki relatywnie miękkich materiałów. Obecnie dostępne są urządzenia przystosowane do tworzyw o średniej, a nawet wysokiej twardości. Należy również dodać, że narzędzia są wymienne, co zwiększa zakres zastosowań. Szczególną odmianą sprzętu są plotery frezująco-tnące. Jak można się domyślić umożliwiają one kształtowanie wybranej powierzchni za pomocą frezów.

Plotery tnący są stosowane nie tylko w branży przemysłowej, budowlanej, czy też architektonicznej. Coraz częściej są to urządzenia niezbędne w marketingu i reklamie. Za ich pomocą możliwe jest wycięcie przeróżnych materiałów promocyjnych. Oprócz tego ploter tnący może służyć do m.in. grawerowania, znakowania, czy też kreślenia.

Obsługa

Plotery tnące są obsługiwane komputerowo. Zazwyczaj producent urządzenia dostarcza również kompatybilne oprogramowanie. Im jest ono bardziej zaawansowane, tym większe możliwości. Współcześnie dąży się do tego, aby zminimalizować nakład niezbędnej pracy. Wszystko po to, aby przyspieszyć tempo realizacji procesu.

Obsługa tego rodzaju urządzeń wymaga znajomości zasad sterowania numerycznego. Właśnie dlatego zajmują się tym wyspecjalizowane osoby, które posiadają doświadczenie i niezbędną wiedzę. Ruch narzędzi narzucany jest przez oprogramowanie, jednak to operator wprowadza wszystkie niezbędne dane.

Sprawdź plotery tnące od firmy Zemat:

https://www.zemat.com/pl/plotery-tnace-randix

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%