Zamknij

Wózek widłowy wysokiego składowania - charakterystyka

13:21, 27.12.2019 a.d Aktualizacja: 13:21, 27.12.2019
Skomentuj

Wózek wysokiego składowania to profesjonalne urządzenie widywane często w magazynach o dużej ilości przyjmowanych i składowanych towarów. Co charakteryzuje tego typu pojazd? Jakie są jego wady i zalety? Gdzie sprawdza się najlepiej i kiedy warto go wybrać? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!

Pierwszy wózek widłowy wysokiego składowania został zaprojektowany i wyprodukowany w 1956 roku według projektu założyciela marki Jungheinrich - Friedricha Jungheinricha. Powstał on w krótkim czasie po pojawieniu się na rynku wózków widłowych czołowych, w wyniku zapotrzebowania na dobrej jakości wydajny sprzęt magazynowy, który poradzi sobie z obsługą przestrzeni zagospodarowanej przez wysokie regały.
Obecnie wózki widłowe wysokiego składowania są niezwykle popularne, a duży wpływ na to ma właśnie pionowe zagospodarowanie coraz liczniejszych przestrzeni magazynowych, w których liczy się maksymalne wykorzystanie wolnego miejsca przy zachowaniu jednocześnie niezbędnych dla bezpieczeństwa szerokości dróg transportowych. Doskonale w tym celu sprawdzają się wózki wysokiego składowania, które charakteryzuje niewielka, kompaktowa budowa, współgrająca z doskonałą zwrotnością oraz dużą wartością maksymalnej wysokości unoszenia ładunków.

Zasięg wózków widłowych wysokiego składowania

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli wózków widłowych wysokiego składowania. Różnią się one między sobą wieloma elementami, w tym m.in:

  • wielkością i wymiarami konstrukcji;
  • wagą;
  • maksymalną wartością udźwigu;
  • maksymalną wartością unoszenia;
  • możliwością jazdy w dwóch lub czterech kierunkach.

Ponadto wózki widłowe wysokiego składowania różnią się także ceną i jakością wykonania. A w przypadku używanych wózków widłowych wysokiego składowania również:

  • stanem technicznym pojazdu;
  • ilością przepracowanych motogodzin.

Każdy wózek widłowy wysokiego składowania może posiadać także nieco inny rodzaj prowadzenia, czy dodatkowe wyposażenie - wszystko to zależy od jego marki i konkretnych modeli sprzętu.

Najważniejszym parametrem w przypadku wózków widłowych wysokiego składowania jest oczywiście maksymalna wysokość unoszenia. Dla najbardziej zaawansowanych urządzeń wartość ta może wynieść nawet do 12-13 metrów.

Wady i zalety wózków wysokiego składowania

Jak każde urządzenie, także i wózki widłowe wysokiego składowania posiadają zarówno swoje wady, jak i zalety. Obydwie te kategorie są bardzo ważne dla przedsiębiorców decydujących się na zakup tego typu pojazdów, gdyż warto znać nie tylko korzyści z wykorzystania sprzętu, ale także jego słabe strony.
Zaletami wózków widłowych wysokiego składowania jest bez wątpienia ich bardzo duża, kilkunastometrowa wysokość unoszenia. Inne magazynowe wózki nie mogą pochwalić się tego typu osiągami. Kolejne z zalet tego rodzaju urządzeń to:

  • niewielka konstrukcja, dzięki której urządzenie ma możliwość poruszać się nawet po wąskich drogach transportowych oraz między stosunkowo blisko rozmieszczonymi regałami;
  • boczne umiejscowienie karetki z widłami - tego typu budowa zdecydowanie ułatwia pobieranie ładunków, bez potrzeby zmiany kierunku jazdy przez pojazd;
  • osłona daszku - w przypadku wózków, które unoszą ładunki na duże wysokości, bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa operatorowi pojazdu. Pomóc w tym mają wytrzymałe, stalowe zabezpieczenia daszków urządzeń
  • wydajny napęd i brak emisji spalin - wózki wysokiego składowania posiadają napęd elektryczny
  • cicha praca.

Jednak wózki widłowe wysokiego składowania posiadają także pewne ograniczenia, których nie sposób ominąć. I choć, jak wspomniano, pojazdy te bardzo dobrze radzą sobie poruszając się po wąskich magazynowych korytarzach, jednak ich wadą jest brak możliwości jazdy wózkami widłowymi wysokiego składowania po pochyłościach. Niestety urządzenia te nie poradzą sobie także z przejazdami przez progi (lepiej usunąć je z magazynów).
Ponadto, z uwagi na elektryczny tryb zasilania wózki wysokiego składowania wymagają ładowania baterii, co może trwać nawet do kilku godzin (w zależności od modelu i stanu technicznego urządzenia).
Istotne jest również, iż wartość udźwigu maksymalnego w wózkach widłowych wysokiego składowania nie może równać się możliwościom wózków widłowych czołowych elektrycznych. Jeśli zatem bardziej zależy Ci na dużym udźwigu niż na maksymalnej wysokości unoszenia - być może lepszym wyborem będzie tradycyjny widlak.

Gdzie wykorzystuje się wózki wysokiego składowania?

Jak już kilkukrotnie zaznaczono - wózki wysokiego składowania znajdują swoje przeznaczenie przede wszystkim w pracach magazynowych. Jako, że idealnie sprawdzają się podczas składowania ładunków na wysokich regałach chętnie korzysta się z ich pomocy w:

  • różnego typu centrach przeładowczych;
  • firmach logistycznych;
  • centrach dystrybucji;
  • na zapleczach dużych hurtowni.

Co istotne, istnieją także różnorodne modele wózków widłowych wysokiego składowania, np. takie, które są specjalnie przystosowane do pracy w niskich temperaturach w chłodniach.

Podsumowanie

?

Wózki widłowe wysokiego składowania to profesjonalne, wydajne urządzenia, które pozwalają sprawnie i bezpiecznie obsługiwać wysokie regały. Przed zakupem warto zadbać o dostosowanie ich parametrów i możliwości do potrzeb przedsiębiorstwa oraz wybór odpowiedniej wielkości urządzenia.
Warto także porównać różne modele urządzeń, w tym celu radzimy przeanalizować co najmniej kilka ofert wózków widłowych wysokiego składowania (np. spośród dostępnych tutaj).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PittPitt

0 0

U nas na magazynie jest też sporo dodatkowych rzeczy od Skladuj24 i praca stała się łatwiejsza i bardziej wydajna. 12:12, 04.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%