Zamknij

Czy programy wsparcia start-upów pomagają zaistnieć na rynku? Jak działają?

10:02, 03.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:03, 03.12.2019
Skomentuj

Programy wsparcia umożliwiają pozyskanie finansowania, ale dają także szansę na zdobycie wiedzy, fachowego doradztwa, porad ekspertów. Z możliwości takich warto korzystać szczególnie na początku, podczas zakładania działalności, a także w sytuacji planowanej ekspansji na rynki zagraniczne.

Innowacyjne start-upy często borykają się z brakiem odpowiednich funduszy na rozwój. Spora część przedsiębiorców decyduje się na kredyty czy pożyczki oraz opiera się na wkładzie własnym, warto jednak pamiętać, że istnieje szereg innych możliwości uzyskania wsparcia zewnętrznego, często bezzwrotnego. Co ważne, specjalne programy wsparcia młodych przedsiębiorców gwarantują możliwość pozyskania funduszy, ale również pomocy merytorycznej. Nie tylko brak pieniędzy stanowi barierę w tworzeniu silnego, dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, również brak wiedzy praktycznej stanowi niemały kłopot młodych osób prowadzących działalność.  

Jaką pomoc oferują programy wsparcia start-upów?

Programy wsparcia startupów działają wielotorowo, co oznacza, że wraz z pomocą czysto finansowo, przedsiębiorcy otrzymują również solidną dawkę wiedzy na temat prowadzenia przedsiębiorstwa. Z programów warto korzystać na każdym etapie rozwoju firmy, zarówno w fazie jej tworzenia, wprowadzania na rynek produktów i usług, ale także podczas planowania ekspansji zagranicznej. Wsparcie przydaje się w procesie inkubacji, akceleracji i planowania wejścia na obce rynki. Wybór odpowiedniego programu wsparcia powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami start-upu, musi być uzależniony od jego charakteru i rodzaju działalności. W niektórych przypadkach niezwykle cenne mogą okazać się porady ekspertów, w jeszcze innych możliwość nawiązywania kontaktów i relacji np. z przedstawicielami zagranicznych rynków, a także korzystanie z istniejącej sieci kontaktów biznesowych.  Inicjatywy mające za zadanie wspieranie innowacyjnych pomysłów umożliwiają zaprezentowanie się na arenie międzynarodowej (targach, wystawach), skorzystanie z fachowego doradztwa w zakresie zakładania i prowadzenia firmy, zareklamowanie swojej działalności. Start-upy mogą również poszukiwać rozwiązań, które umożliwiają przeprowadzanie testów, prezentowanie prototypów, zakup patentów czy licencji. Świeżo powstałe start-upy korzystają z platform startowych, czyli programów inkubacji, a przedsiębiorcy planujący zaistnienie na rynkach zagranicznych ze specjalnych staży zagranicznych pozwalających zdobyć wiedzę o konkretnym rynku. Największym powodzeniem wciąż cieszą się fundusze unijne – szacuje się, że niemal 40% młodych start-upowców korzysta z tego rodzaju pomocy zewnętrznej (często bezzwrotnej).

Pomoc oferowana przez podmioty zewnętrzne – zalety

Czy warto starać się o pomoc oferowaną przez podmioty zewnętrzne? Sukces nowo powstałego przedsięwzięcia w dużej mierze uzależniony jest od tego, jakie kroki podejmie przedsiębiorca już na początku swojej drogi. Brak konkretnych pomysłów, wiedzy, znajomości praw rynku, sposobów zaprezentowania się, a także nieposiadanie odpowiednich funduszy uniemożliwiają rozwój i efektywne działanie młodej firmy. Warto więc korzystać z możliwości, jakie dają start-upowcom liczne programy wsparcia i rozwoju. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%