Zamknij

Kiedy możemy domagać się od pracodawcy odzieży roboczej? 

19:29, 01.12.2019 a.d Aktualizacja: 19:30, 01.12.2019
Skomentuj

Po co nam odzież robocza w pracy i dlaczego powinniśmy domagać się jej dostarczenia od pracodawcy? Sprawdź, w jakich warunkach pracy powinieneś mieć specjalną odzież roboczą oraz w jakich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany do jej dostarczenia nieodpłatnie. 

1. Kiedy pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi odzież roboczą?

2. Pranie odzieży roboczej: kto powinien to robić?

3. Gdzie kupić odzież roboczą?

4. Jak wybierać odzież roboczą?

Kiedy pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi odzież roboczą?

Pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież roboczą w sytuacji, gdy osobista odzież pracownika może się w pracy zabrudzić lub ulec zniszczeniu. Dodatkowo też, w miejscu, gdzie warunki sanitarne wymagają od pracowników zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny, wówczas miejsce pracy powinno być również doposażone w odzież specjalistyczną. Nawet jeśli odzież osobista pracownika nie podlega ryzyku zabrudzenia, pracodawca musi dostarczyć mu odzież roboczą, gdy wymagają tego wymogi higieny. 

Kto jest odpowiedzialny za pranie odzieży roboczej: pracodawca, czy pracownik?

Pracodawca, który jest zobowiązany do dostarczenia odzieży roboczej pracownikom, musi również dostarczać im możliwość wyprania ubrań. Dodatkowo, powinien on wyposażyć pracownika w środki umożliwiające odpowiednią konserwację odzieży roboczej. Dotyczy to na przykład butów skórzanych, od których pracodawca przed nadchodzącą zimą powinien oddać pracownikom w użytkowanie środki konserwujące i zabezpieczające skórę naturalną przed pękaniem. Dodatkowo też, pracodawca jest zobowiązany do dostarczania środków odkażających. 

Gdzie kupować odzież roboczą? 

Z zasady, dzież robocza powinna być kupowana w sklepach specjalistycznych. Do takich sklepów należy na przykład Margos BHP. W niektórych przypadkach oczywiście odzież robocza może zostać ściągnięta ze sklepów dostarczających casualowe ubrania. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że odzież robocza spełnia przede wszystkim funkcje ochronne, a nie wizerunkowe. Na przykład, spodnie do pracy w rolnictwie powinny być zabezpieczone przed przenikaniem jadu pokrzywy, a także powinny być wodoodporne. Buty do pracy w fabryce powinny ochraniać stopy przed ewentualnym przygnieceniem przez spadające na stopy przedmioty. Z tego powodu, odzież roboczą lepiej jest kupować w sklepach specjalistycznych, które zostały wyprofilowane pod dostarczanie kierunkowej ochrony. 

Jak wybierać odzież roboczą?

Każdy zakład pracy ma własne wymogi i normy dotyczące odzieży roboczej, która powinna być noszona przez pracowników. Warto poznać dokładnie zagrożenia, jakie mogą występować na danym środowisko pracy, aby samodzielnie również ocenić, jakie ubrania chcielibyśmy nosić w danym miejscu. Aby rozeznać się w tym, co jest dostępne na rynku, warto obejrzeć przykładową ofertę sklepu z odzieżą roboczą, tak jak tutaj:

https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/spodnie/spodnie-ogrodniczki/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%