Zamknij

Dywany w stylu vintage/contemporary: Jak je dopasować do wnętrza?

06:27, 21.08.2019 artykuł sponsorowany

Do niedawna dywany kojarzone były z bardzo tradycyjnymi wnętrzami, które opierały się zmieniającym się trendom aranżacyjnym. Dziś przeżywają swój renesans, pojawiając się niemal w każdym domu, niezależnie od stylistyki, w jakim jest on utrzymany. Bogactwo wzornictwa i sposobów wykonania dywanów pozwala umieszczać je zarówno w pomieszczeniach w stylu vintage, jak i we wnętrzach nowoczesnych.

Fot. Dywan New Venus Antique

Dywany już od jakiegoś czasu przestały być wyłącznie dodatkiem, przejmując rolę głównego elementu wyznaczającego styl, w jakim utrzymany ma być wystrój całego pomieszczenia lub głównego elementu dekoracyjnego. Było to możliwe dzięki zmieniającym się trendom i towarzyszącemu mu dynamicznemu rozwojowi wzornictwa. Aby zapewnić aranżacji spójność i harmonię, niezbędne jest dokonanie przemyślanego wyboru dywanu.

Ozdobność dywanów i ich walory estetyczne nie są jedynymi zaletami wpływającymi na ich rosnącą z roku na rok popularność. Nie bez znaczenia jest również to, że są łatwe do utrzymania w czystości oraz funkcjonalne, co objawia się m.in. poprzez możliwość wydzielania za ich pomocą kilku stref w jednym pomieszczeniu. Do tego należy pamiętać, że dywany charakteryzują się dużą praktycznością – z jednej strony chronią podłogi przed zarysowaniami, a z drugiej – ich wymiana pozwala szybko i niskim kosztem nadać wnętrzu nowy wyraz. Więcej o tym, jak można odmienić swój salon, w artykule Dywan: łatwy sposób na metamorfozę salonu.

Powrót do przeszłości, czyli dywany w stylu vintage/contemporary

Jak wskazuje Bożena Tomczyk, ekspert firmy Komfort, dywany utrzymane w stylu vintage/contemporary „świetnie przełamują surowość chłodnych, monochromatycznych barw. Dodają wnętrzu przytulności i wprowadzają aranżacyjną harmonię”.

Charakterystyczne dla dywanów wykonanych w omawianej stylistyce są lekko zarysowane, przetarte, często niebanalne wzory oraz wyblakłe kolory. Dywany te sprawiają wrażenie starych, z „duszą” i bogatą historią. W takim klimacie utrzymane są np. dywan New Venus Antique czy też Thema Rete w jasnej tonacji kolorystycznej, a także Farashe Figurato w ciemniejszym odcieniu szarości. Idealnie wpasują się one we wnętrza, w których znajdziemy takie materiały, jak naturalna czerwona cegła czy szkło.

Liczy się rozmiar

Przy wyborze dywanów vintage/contemporary należy wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia, w którym chcemy je umieścić – chodzi zarówno o jego długość, jak i szerokość. Oczywiście duże pomieszczenia dają nam więcej możliwości. Możemy w nich zastosować dywany ozdobione większymi i gęściej utkanymi wzorami, czego nie powinniśmy robić w mniejszych pomieszczeniach, gdzie taki styl będzie przytłaczać.

Jeśli nasze wnętrze charakteryzuje się bogactwem dodatków i wyrazistych akcentów, dywan powinien być bardziej stonowany, zarówno jeśli chodzi o zdobiące go wzory, jak i kolorystykę. W aranżacjach o minimalistycznym charakterze dobrze sprawdzi się bardziej wyraziste wzornictwo z nieco intensywniejszą paletą barw. Wówczas uzyskamy efekt, kiedy to dywan stanie się ciekawym, przyciągającym wzrok akcentem. Do często wykorzystywanych w dywanach w stylu vintage/contemporary wzorów należą te o charakterze etnicznym, które z całą pewnością przyciągać będą wzrok.

Kolorystyka

Jak w przypadku wszystkich dywanów, tak i tutaj należy stosować się do ogólnie obowiązujących zasad łączenia kolorów. Należy pamiętać, że jasne dywany pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie, w którym je umieścimy. Te w ciemniejszej tonacji zmniejszą je, choć jednocześnie nadadzą mu przytulność.

Fot. Dywan Thema Rete

Wybierając kolorystkę dywanu, warto zastanowić się nad przeznaczeniem wnętrza, w którym go umieścimy. W przedpokojach, korytarzach i jadalniach warto unikać jasnych kolorów – są tam najbardziej narażone na zabrudzenia. Coraz częściej dywany w stylu vintage/contemporary urozmaicone są mocniejszymi akcentami barwnymi. W omawianym stylu są to przede wszystkim akcenty niebieskiego, fuksji, złota i koniaku. Zestawia się je z neutralnym tłem dywanów w odcieniach szarości, srebra, beżu lub bieli, co czyni je bardziej uniwersalnymi, a co za tym idzie – możliwymi do zastosowania w wielu różnych stylistykach wnętrz.

Dywany w stylu vintage/contemporary oferowane są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. To pozwala dopasować je do wystroju wnętrza i naszych indywidualnych upodobań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%