Zamknij

Gryzonie w domu - czy jest się czego bać?

09:46, 14.08.2019 materiał partnera Aktualizacja: 13:35, 20.08.2019
Skomentuj

Jednych myszy i szczury obrzydzają, a inni się ich boją. Jedno jednak jest pewne – nikt z nas nieproszonego gościa w postaci myszy lub szczura w domu mieć by nie chciał. Niestety, gdy gryzoń już znajdzie drogę do domu nieprędko chce się z niego wynieść. Jeśli w garażu, na strychu lub w piwnicy zauważysz szczurze lub mysie odchody, ślady zębów na żywności lub uwite gniazda, czeka Cię walka z trudnym przeciwnikiem. Bo musisz wiedzieć, że szczur jest inteligentnym stworzeniem i bardzo szybko wyczuwa zagrożenie, dlatego wcale nie jest łatwo się go pozbyć. Są jednak skuteczne sposoby, dzięki którym raz na zawsze pozbędziesz się szkodników. 

Co świadczy o obecności szczura w domu? 

Nie musimy na własne oczy zobaczyć szczura, by mieć pewność co do tego, że pojawił się on w naszym domu. O jego obecności świadczyć mogą resztki pozostawionych w nietypowych miejscach pokarmów, widocznie naruszone zapasy żywności, poniszczone książki i ubrania, poprzegryzane kable, czy wszechobecne odchody. W obiekcie, w którym zadomowił się szczur roznosi się też specyficzny zapach, który nie sposób pomylić z żadnym innym.

Gdzie można spotkać szczura? 

Szczury są zwierzętami, które nie umieją żyć z dala od ludzi. Dlatego z miłą chęcią wprowadzają się do budynków przeludnionych, w których standard pozostawia wiele do życzenia. Co wcale nie oznacza, że tylko do takich miejsc lgną. Nie jest rzeczą dziwną spotkać szczura na halach i w magazynach, gdzie są przechowywane zapasy jedzenia. Najczęściej na jesień, gdy zboże trafia na przechowanie, szczury opuszczają pola, na których do tej pory bytowały i przenoszą się do takich właśnie miejsc, gdzie znajdują dla siebie bardziej komfortowe warunki do życia. 

Czy szczur stwarza zagrożenie dla człowieka?

Być może zastanawiasz się, co takie małe i niepozorne stworzenie może Ci zrobić. Wbrew pozorom bardzo dużo. Szczury są nosicielami różnych chorób i pasożytów. To one są odpowiedzialne za rozprzestrzenienie przed laty w Europie chorób takich jak tyfus, dżuma, cholera, żółtaczka i czarna ospa. Pomimo upływu lat, nadal przypisuje się im rozprzestrzenianie takich schorzeń jak gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym, histoplazmoza, czy szczurza gorączka. Dlatego, gdy potwierdzimy obecność gryzoni w domu, trzeba się ich jak najszybciej pozbyć (skuteczne środki niezbędne w walce ze szczurami znajdziesz tutaj).

Szczury i myszy w domu - sposoby walki z gryzoniami 

Znanym i od wieków cenionym pogromcą myszy i szczurów jest kot. Do domu, w którym mieszka kot nigdy nie wprowadzi się żaden gryzoń z racji faktu, iż ani myszy ani szczury zwyczajnie nie lubią jego zapachu. Niestety nie każdy może mieć w domu kota, dlatego przedstawiamy inne, równie skuteczne domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się nieproszonych gości.

Pułapki na myszy i szczury 

Jeden z najtańszych i zarazem najbardziej skutecznych sposobów na gryzonie. Na rynku znaleźć można humanitarne pułapki na myszy, które pomogą wypędzić szkodniki, jednocześnie nie robiąc im krzywdy. W środku takiego urządzenia umieszcza się jakiś smakołyk, który ma za zadanie zapachem zwabić gryzonia do środka. Gdy ten straci czujność, pułapka zatrzaśnie się, a Ty wyniesiesz ją razem z zawartością na zewnątrz. Mysz lub szczura najlepiej wywieźć kawałek dalej, np. do pobliskiego lasu. 

Środki chemiczne na gryzonie 

Tym, którzy chcą pozbyć się szczurów za wszelką cenę, proponujemy wszelkiego rodzaju trucizny (zobacz: trutki i atraktanty pomocne w pozbyciu się szkodliwych gryzoni). Niestety nie jest to dobra metoda, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta domowe, gdyż mogą one również dla nich stanowić zagrożenie. Nawet jeśli rozmieścimy trutki w niedostępnych z pozoru miejscach, nie trzeba dużo, aby kot czy pies zyskał do nich dostęp.

Zapachy odstraszające gryzonie 

Okazuje się, że myszy i szczury może odstraszyć też nielubiany przez nie zapach. Te pierwsze stronią od zapachu dziewanny, mięty, oleandra i rumianku. Odstraszająco na myszy podziała również zapleśniała cytryna i ususzone kwiaty wrotyczu. Co ciekawe, jeśli spryskasz wybrany obszar lakierem do włosów, gryzoń też ominie go szerokim łukiem.

Jak uniknąć nieproszonych gości w przyszłości? 

Niestety, nawet jeśli uda Ci się teraz skutecznie wyprosić szczura to niewykluczone, że jeszcze kiedyś on u Ciebie zagości, dlatego zrób co w Twojej mocy, aby tak się nie stało. Nie pozostawiaj jedzenia na wierzchu w budynku ani wokół niego. Pamiętaj, by zamykać wieka kubłów na śmieci i nie pozostawiać jedzenia w ogrodzie dla bezpańskich kotów. Dzięki temu Twój dom z punktu widzenia szczura nie będzie atrakcyjnym lokum. 

Szukasz skutecznych środków na gryzonie? Kliknij w link i zamów pułapki na myszy, trutki na szczury lub karmniki deratyzacyjne, dzięki którym pozbędziesz się ze swojego domu gryzoni raz na zawsze.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%