Zamknij

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

10:41, 09.07.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:43, 09.07.2019

Ogrzewanie elektryczne czy gazowe - jakie ogrzewanie do domu wybrać. Przy podejmowaniu decyzji trzeba wziąć pod uwagę wszystkie koszty - przyłącza, instalacji, komina, pieca i montażu. A potem sprawdzić, ile w przybliżeniu mogą wynieść rachunki za prąd lub gaz.

Samych pieców gazowych jest bez liku - dowolnych producentów i typu. Są kotły gazowe zwykłe i kondensacyjne - tanie, droższe i drogie. A może ogrzewanie elektryczne? Nad nim również zastanawiają się osoby, planujące budowę własnego domu. Wiele zapytań w tej sprawie otrzymuje firma elektryczna Ewol z okolic Szczecina, która zajmuje się montażem elektrycznego ogrzewania podłogowe w Szczecinie. Przyjmuje też zlecenia z innych miejscowości w województwie zachodniopomorskim.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego - co wybrać?

Wybór ogrzewania do domu jednorodzinnego to czasami spory problem dla wielu inwestorów. Liczenie nigdy się nie kończy, a konsultacje z monterami trwają i trwają. Oczywiście są też takie osoby, które od razu wiedzą jakie ogrzewanie do domu wybrać. Jedni są gorącymi zwolennikami ogrzewania elektrycznego. Inni tymczasem wybierają ogrzewanie gazowe i nie widzę lepszego rozwiązania.

Ważne, aby podczas wyboru ogrzewania do domu wziąć pod uwagę wszystkie koszty - zarówno te związane z montażem, jak i eksploatacją. Czasami bardziej opłaca się wydać więcej na podłączenie danego typu ogrzewania, aby potem korzystać z taniego lub nawet darmowego źródła ciepła.

Elektryczne ogrzewanie domu

Elektryczne ogrzewanie domu może być ekonomiczne i ekologiczne. Żeby takie się stało trzeba zadbać o kilka spraw.

Tanie ogrzewanie elektryczne - kiedy?

  • izolacja budynku - niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom lub remontujesz stary budynek albo mieszkanie w kamienicy ociepl ściany, wstaw / wymień okna, zadbaj o właściwą izolację dachu, zamontuj szczelne drzwi,
  • elektryczne ogrzewanie powinno być wykonane z dobrej jakość elementów, wyprodukowanych przez uznanego producenta,
  • montaż instalacji przez profesjonalistę z doświadczeniem, a nie przez osobę, która nie ma o tym pojęcia,
  • zastanów się nad odpowiednim sterownikiem do ogrzewania elektrycznego - może być to sterownik, który będzie kontrolował temperaturę w całym domu lub osobno w każdym pomieszczeniu. Drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Można ustawić ciut niższą temperaturę w kuchni, w której podczas gotowania i tak robi się ciepło. Zaś wyższą temperaturę nastawić w łazience. Każdy sterownik ogrzewania elektrycznego ma możliwość ustawienia dowolnej temperatury o wybranej porze dnia i nocy.
  • zamontuj w domu licznik dwutaryfowy - wówczas możesz korzystać z tańszego prądu w nocy (na przykład od godziny 22.00 do 6.00) a nawet popołudniami (przykładowo od godziny 13.00 do 15.00) oraz w weekendy. W pozostałych porach prąd będzie droższy, ale to nie będzie dla Ciebie żadną przeszkodą, aby korzystać z taniego prądu do zapewnienia ciepła w domu. Ogrzewanie elektryczne będziesz włączać tylko wówczas, gdy będzie obowiązywać tańsza taryfa. Nie bój się, że przez cały dzień dom szybko się ochłodzi. Maty grzewcze Devi, które firma Ewol ze Szczecina montuje na podłodze, są pokrywane betonową wylewką. I to właśnie beton nagrzewa się, a potem powoli oddaje ciepło do pomieszczeń.
  • zamontuj na dachu domu panele fotowoltaiczne, które będą przez dużą część roku produkować prąd. Nadwyżkę wyprodukowanej latem energii oddasz do sieci, po to, aby odebrać ją zimą. Czyli wówczas, gdy najbardziej będzie Ci ona potrzebna. Z firmą energetyczną rozliczysz się raz w roku. Zapłacisz tylko za prąd, który pobrałeś się z sieci, ale go nie wytworzyłeś.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykonane jest z przewodów lub mat grzewczych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Firma Ewol z okolic Szczecina udziela 3-letniej gwarancji na zamontowane przez jej fachowców elektryczne ogrzewanie podłogowe. Wykonuje je wyłącznie z przewodów i mat grzewczych renomowanego producenta firmy Devi. Produkty te objęte są 20-letnią gwarancją!

Ogrzewanie gazowe

W Polsce nadal bardzo popularne jest ogrzewanie gazowe. Czasami, gdy para zastanawia się jakie ogrzewanie zamontować w swoim wymarzonym domu najpierw myśli właśnie o ogrzewaniu gazowym. Wątpliwości co do tej decyzji pojawiają się wraz ze zliczaniem kolejnych kosztów.

Ogrzewanie gazowe - na co zwrócić uwagę:

  • dostęp do sieci gazowej - czy jest ona w pobliżu miejsca, gdzie planujesz zbudować dom lub wkrótce zostanie tam zbudowana,
  • koszt przyłącza gazowego,
  • jeżeli nie możesz podłączyć się do sieci gazowej, to ile zapłacisz za montaż, kupno lub dzierżawę przydomowego zbiornika z gazem,
  • jaki piec gazowy lepiej kupić - zwykły czy kondensacyjny? Piec kondensacyjny jest bardziej wydajny, ale też droższy. Nie każdej rodzinie opłaca się inwestować w taki typ kotła gazowego.
  • koszt pracy gazownika, który zainstaluje piec gazowy oraz wykona instalację gazową,
  • kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe zasilane wodą - koszty mogą się różnić zależnie od powierzchni domu oraz rodzaju podłogówki czy kaloryferów,
  • policz, ile w przybliżeniu wyniosą Twoje rachunki za gaz. Pamiętaj, że zapłacisz nie tylko za zużyte paliwo, ale też różnego rodzaju opłaty dodatkowe oraz abonament.

 Aby nie marznąć zimą, wybierze wydajne i tanie ogrzewanie domu.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Ewol z okolic Szczecina, oferującą elektryczne ogrzewanie podłogowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%