Zamknij

Czym jest faktura pro forma?

08:29, 08.07.2019 MATERIAŁ PARTNERA Aktualizacja: 08:30, 08.07.2019
Skomentuj

Polskie prawo gospodarcze nakłada na firmy obowiązek używania różnorodnych dokumentów księgowych oraz finansowych. Stosowanie ich jest niezbędne dla prawidłowego dokumentowania realizowanych transakcji z kontrahentami oraz klientami. Typ dokumentów uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki jest rodzaj opodatkowania firmy biorącej udział w danej transakcji. Co jakiś czas używa się w obrocie faktur pro forma. Czym one są oraz w jakich okolicznościach można ich stosować? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Faktura pro forma - co to takiego?

Jak wskazują aktualnie obowiązujące przepisy polskiego prawa, faktura pro forma nie jest zaliczana do grupy dokumentów księgowych. Nie może być to podstawa do uiszczenia opłaty ani dowód zrealizowania transakcji. Z reguły wysyła się ją jako część oferty, która ma informować o tym, w jaki sposób będzie wyglądała rzeczywista faktura, z czego będzie się składała oraz jakie będą ostateczne koszty danej transakcji. Każdy program do faktur daje możliwość stworzenia takiego dokumentu.

Fakturę pro forma można wysłać jako wezwanie do zapłaty, informację o kosztach bądź zapowiedź wystawienia faktury właściwej w niedługim czasie. To z kolei sprawia, iż faktura pro forma nie generuje jakichkolwiek obowiązków podatkowych. Nie można jej zatem zaksięgować w ewidencji. Nie wolno brać jej pod uwagę w trakcie rozliczeń. Nie stanowi ona również jakiejkolwiek podstawy do wysuwania roszczeń wobec jej adresata

Co musi zawierać faktura pro forma?

Faktury pro forma posiadają taki sam wygląd jak zwyczajne faktury VAT. Wśród najważniejszych informacji, jakie musi zawierać, należy wymienić:

  • treść, 
  • tytuł,
  • numer,
  • odpowiednie datowanie,
  • przedmiot transakcji,
  • cenę jednostkową,
  • cenę całościową. 

Ponadto, podmiot wystawiający taką fakturę musi zamieścić w niej informacje odnośnie wartości netto, wysokości podatku VAT, wartości VAT oraz wartości brutto. Niezwykle ważne jest także dokładne oznaczenie terminu wykonania usługi i płatności mimo tego, iż termin ten w żadnym stopniu nie jest wiążący dla żadnej ze stron. Na fakturze muszą być także oczywiście zawarte dane nadawcy oraz odbiorcy. Jakie są różnice między fakturą pro forma a fakturą VAT? Eksperci wskazują, iż można wymienić tak naprawdę tylko jedną różnicę - dotyczy ona tytułu dokumentu.

Kiedy stosuje się fakturę pro forma? 

Z tego względu, iż faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym ani nie funkcjonuje w przepisach polskiego prawa podatkowego, nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących tego, w jakich okolicznościach można jej używać. Tak naprawdę można ją przesyłać kontrahentom w dowolnie wybranym momencie. Gdy przedsiębiorca nawiązuje nowe relacje biznesowe, za dobrą praktykę uważa się przesłanie faktury pro forma razem z pierwszymi dokumentami ofertowymi. Taki zabieg powoduje, iż kontrahent zyskuje możliwość dokładnego zapoznania się z wartością danej usługi oraz sposobem jej fakturowania. 

Faktura pro forma może również być wystawiona kilka dni przed terminem wystawienia prawidłowej faktury. Pełni ona wówczas funkcję informacyjną - kontrahent wie, iż za kilka dni będzie musiał uiścić określoną sumę pieniędzy. Niektórzy przedsiębiorcy wystawiają również fakturę pro forma po upływie pierwotnego terminu spłaty - jest to sposób na ponaglenie oraz wezwanie do zapłaty. 

Omawiany w artykule rodzaj faktur jest w chwili obecnej stosowany na szeroką skalę. Używa się ich do regulowania relacji między kontrahentami. Oprócz tego, nie generują one obowiązku podatkowego. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż nie generuje ono konsekwencji prawnych, księgowych ani finansowych dla obu stron transakcji. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%